אלפים הפגינו מול בית ראש הממשלה ובת"א: עצורים ועימותים עם שוטרים בתל אביב ובירושלים

עם תום העצרות, יצאו המפגינים בשתי הערים לתהלוכות במסגרתן חסמו כבישים והתעמתו עם המשטרה • עשרה נעצרו בכיכר הבימה בתל אביב, שם רוססו שוטרים בגז פלפל • במרכז הבירה נעצרו שניים, והמשטרה התיזה מים על המוחים באמצעות זרנוקים

המחאה הערב בפארק צ’ארלס קלור בתל אביב / צילום: כדיה לוי, גלובס
המחאה הערב בפארק צ’ארלס קלור בתל אביב / צילום: כדיה לוי, גלובס

עימותים פרצו אמש בין המשטרה למפגינים ברחבי ירושלים ותל אביב, לאחר ההפגנות בהשתתפות אלפים שנערכו בערים במחאה על טיפול הממשלה במשבר במשק ונגד השחיתות השלטונית. עם תום ההפגנות שנערכו מול מעון ראש הממשלה בבירה ובגן צ'ארלס קלור בתל אביב, יצאו מאות מהמפגינים לתהלוכות, שהסתיימו בחסימות ואירועי אלימות. עשרה נעצרו עד בתל אביב ושניים בירושלים.

בירושלים, המפגינים צעדו לכיוון מרכז העיר, ובמהלך הפרות סדר נעצרו שני מפגינים. המשטרה במקום החלה בפיזור ההפגנה והשתמשה בזרנוקי מים לעבר המפגינים. בתל אביב יצאה צעדה לכיוון כיכר הבימה, במהלכה מפגינים השליכו חפצים לעבר שוטרים ועשרה מתפרעים נעצרו. לאחר מכן מסרה המשטרה כי מספר המפגינים הצטצם, ושרחוב מרמורק בעיר נפתח חזרה לתנועה.

לטענת המפגנים בירושלים, בניגוד לסיכום איתם - המשטרה פינתה באלימות את המוחים. המפגינים טוענים כי שוחחו עם המשטרה במטרה להתפזר בשקט. עוד אמרו המפגינים כי נאמר להם מהמשטרה שאם יפנו לגן סאקר, ניתן יהיה לסיים את האירוע בשקט. אך לדבריהם, המשטרה החלה לפזר את ההפגנה באמצעות מכתזית בזמן שהמפגינים נכחו רק ברחוב בצלאל.

אלפים הפגינו בגן צ'ארלס קלור בתל אביב, במחאה הכלכלית על טיפול הממשלה במשבר במשק, שנוצר בעקבות מגפת הקורונה. את ההפגנה יזמו התנועה לאיכות השלטון וארגון הגג "קבינט התקווה", המאגד בין ארגוני עצמאים, לאחר שהמשטרה סירבה לבקשתם לעורכה בכיכר רבין בשל אי היכולת לעמוד בתנאי הריחוק החברתי.

בהפגנה שקיבלה את הכותרת ״נלחמים על הלחם״ התכנסו אלפים, על הבמה תיסלם, חמי רודנר ואחרים, בין ההופעות הנואמים קראו לציבור הנוכחים שלא להרים ידיים לנוכח ה״דיקטטורה״ המתגבשת לנגד עיניהם. ״אנחנו לא נתינים ולא ניתן להשתלט על המדינה שלנו שאנחנו אוהבים אותה״. העובדת הסוציאלית סוהיל, אימא לשני ילדים מדלית אל כרמל, נאמה: ״הקמתי את איגוד המובטלים כי אני מובטלת. מיליון מובטלים זה אסון, זה לא חרטא. פתאום באמצע החיים להישאר ללא רשת חברתית וכלכלית זו טראומה, וזו ההתמחות שלי, זרקו ציבור שלם למאבק הישרדות בזמן שנתניהו מבקש הטבות מס.

״בזכות ההפגנות והלחץ הממשלה כבר נאלצה להודיע על הגדלת המענקים לזכאים ועל מענקים לאזרחים אבל זה לא מספיק, אנחנו דורשים מענק קורונה חודשי של 100% השכר שהיה לפני, לשכירים ולעצמאים, יהודים וערבים. לא נרשה פחות מזה. אומרים שאין כסף, אבל בשביל כיבוש ומלחמות יש כסף, בשביל לחלץ טייקונים יש כסף, יש כסף והוא בידיים של אליטה מנותקת״.

במקביל לאירוע, מאות מפגינים התכנסו מול מעון ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים, במחאה על השחיתות השלטונית. זאת, בפעם השלישית השבוע בה נערכת הפגנה במקום, ולאחר שבהפגנה ביום שלישי נעצרו 50 איש בעימותים עם המשטרה. המפגינים יצאו בתהלוכה לכיוון כיכר פריז בעיר.

המפגינים במחאה הכלכלית קראו "ביבי הביתה", והניפו שלטים עם הכיתוב "צורחים ממשלת חרטא", "מגיפה של שקר פחד ואנוכיות", ו"מנותקים נמאסתם". אחד המפגינים, ניר הירשמן בן 40 ממודיעין, אמר: "ראש הממשלה - הגל השני של הקורונה לא הפתיע אף אחד. ידעת שזה בא. בזבזת את הזמן על שטויות. בזמן שהלכת להשיג לך פטורים ממס, היית צריך לדאוג למערך אפידימולוגי. במקום לתכנן מאבק במערכת המשפט, היית צריך לתכנן מאבק באבטלה. ומה עשית? מה עשיתם? - כלום. אנחנו אומרים לכם הערב מהבמה הזו - תתביישו".

המחאה הערב בפארק צ’ארלס קלור בתל אביב / צילום: כדיה לוי

"אנחנו כאן בגלל שהתעוררנו והבנו שאף אחד במסדרונות השלטון לא דואג לנו, אנחנו יתומים", אמר יניב סגל, ממובילי מחאת "הצעירים הבעלבתים" שאנשיה הגיעו לבלפור. "יש לנו ראש ממשלה שעסוק בעצמו ומטרלל את כל המערכות לטובתו: במקום לטפל בקורונה הוא מאשים אחרים. הוא, ויתר שרי הממשלה, זורקים אחד על השני בוץ, מתנהגים כמו ילדים בארגז חול", אמר.

לדבריו, "ביבי מאשים את גנץ, גנץ שותק כמו דג, ואנחנו בינתיים מובטלים, חלקנו אפילו רעבים, ורואים את העתיד שלנו נהרס לנגד עינינו. במקום לעשות את הצעדים הנדרשים בשביל להוציא את העם הזה מהבוץ החברתי, הכלכלי, והבריאותי, הם קוראים לנו 'חארטה', הם קוראים לנו אנרכיסטים".

המחאה הערב בפארק צ’ארלס קלור בתל אביב / צילום: כדיה לוי

המחאה הערב בפארק צ’ארלס קלור בתל אביב / צילום: כדיה לוי

מאות שוטרים נפרסו באזור גן צ'ארלס קלור בכמה מעגלי אבטחה שנועדו לאכוף את מגבלות הריחוק ולשמור על הסדר הציבורי. "הערכות המשטרה נעשית על מנת לאפשר לכל מי שחפץ בכך להשתתף ולממש את זכות המחאה", מסרו במשטרה.

המחאה הערב בפארק צ’ארלס קלור בתל אביב / צילום: כדיה לוי

מחאה הערב בתל חי / צילום: עופר נוימן, דובר מחאת הדגלים השחורים
 מחאה הערב בתל חי / צילום: עופר נוימן, דובר מחאת הדגלים השחורים

ההפגנות נערכות לאחר שבשבת שעברה הגיעו אלפי בני אדם לכיכר רבין במסגרת המחאה הכלכלית, וברקע שורת המגבלות החדשות על המשק שאושרו בליל חמישי. ההגבלות החדשות, שחלקן חלות לאורך סוף השבוע וחלקן לאורל השבוע, נוגעות לתנועה במרחב הציבורי, התקהלויות, פעילות מערכת החינוך, פעילויות ספורט ומקומות הבילוי.

המחאה הערב בפארק צ’ארלס קלור בתל אביב / צילום: כדיה לוי

מחאה הערב בחורב, חיפה / צילום: ג'וני ספקטור
 מחאה הערב בחורב, חיפה / צילום: ג'וני ספקטור

המחאות לא נגמרו רק בערים הגדולות. בצמתים רבים ברחבי הארץ נערכו הפגנות במחאה על מדיניות הממשלה ותפקודה במשבר הקורונה.

מחאה הערב בצומת כנות / צילום: אפרת דיאמנט
 מחאה הערב בצומת כנות / צילום: אפרת דיאמנט

מחאה הערב בצומת שילת / צילום: הדס מגן
 מחאה הערב בצומת שילת / צילום: הדס מגן

מחאה בקיבוץ חולדה / צילום: גיא ליברמן
 מחאה בקיבוץ חולדה / צילום: גיא ליברמן

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988