אושר סופית: הפטור ממס למשפרי דיור יוארך ב-7 חודשים

 על פי הנוסח שאושר, התקופה שבין ה-1 במרץ 2020 ל-1 באוקטובר 2020 לא תחשב במניין התקופה הקיימת לפטור ממס למשפרי דיור • תקופת המכירה ללא מיסוי תעמוד על 25 חודשים

דירה למכירה/ צילום: שאטרסטוק
דירה למכירה/ צילום: שאטרסטוק

הפטור ממס למשפרי דיור יוארך ב-7 חודשים. מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הארכת תקופות ודחיית מועדים בענייני הליכי מס ומענקי סיוע (נגיף הקורונה החדש - הוראת שעה - תיקוני חקיקה), התש"ף-2020. מדובר בהצעה ממשלתית אליה מוזגה הצעה פרטית של חברי הכנסת ד"ר שלמה קרעי (הליכוד), מיקי לוי (יש עתיד-תל״ם) וקבוצת חברי כנסת, והיא עוסקת במתן ארכה לפטור ממס למשפרי דיור שטרם מכרו את הדירה הישנה שלהם. 28 תמכו ללא מתנגדים.

התקופה שנקבעה היא כאמור 7 חודשים שלמעשה לא ייחשבו במניין החודשים שרשות המיסים סופרת. נכון להיום, מדובר בתקופה בת 18 חודשים למכירה ללא מיסוי למשפרים, ועל פי ההחלטה החדשה - תקופה זו תהפוך למעשה בת 25 חודשים - שנתיים וחודש. נציין כי התקופה שלא תיספר נקבעה מה-1.03.20 ועד 1.10.20 בלבד. הצעת החוק הפרטית שמוזגה בהצעה, הונחה על רקע הקושי למכור דירות בתקופת הקורונה. האמור הוא במחזיקי דירה יחידה, ולא במשקיעים, כולל הרוכשים במסגרת קבוצת רכישה.

חשוב לציין שלא מדובר בדחייה גורפת של התקופה שבה משפר דיור לא יהיה חייב במס, אלא ש-7 חודשים שאם המשפר נכנס לתוכם (כאמור - תחילת מרץ עד תחילת אוקטובר), חודשים אלו לא ייספרו והספירה תתחדש מיד לאחר מכן.

נזכיר כי על פי דוחות נתוני הכלכלנית הראשית במשרד האוצר, שיעור משפרי הדיור שרכשו דירה ומתקשים למכור את דירתם הישנה הולך ומאמיר. הקלה זו חשובה כדי שאותם בעלי דירות לא ימצאו עצמם עומדים בפני תשלום מס גבוה.

לפני מספר שנים קוצרה התקופה שבה משפרי דיור יכולים להחזיק בדירה הישנה שלהם במקביל לרכישה דירה נוספת. אם פעם תקופת הזמן הזו עמדה על שנתיים, בימי שר האוצר, משה כחלון, תקופה זו קוצרה לשנה וחצי בלבד בהוראת שעה שצפויה לפוג בשנה הבאה. הרציונל של קיצור התקופה הייתה דיווחים על כך שבעלי דירות היו רוכשים דירה חדשה למגורים וממתינים כמה שאפשר עם מכירת הדירה הישנה כדי ליהנות מעליית שווי הדירה באותו הזמן. במשרד האוצר טענו כי מהלך זה תורם לעליית המחירים, ולכן קיצרו את התקופה.

צרו איתנו קשר *5988