אדלסון מתקרב לרכישת הבית היקר בישראל: כ-300 מיליון שקל עבור בית השגריר האמריקאי

המיליארדר האמריקאי שלדון אדלסון מנהל משא ומתן מתקדם לרכישת בית השגריר האמריקאי ברחוב גלי תכלת בהרצליה - כך נודע ל"גלובס" • ככל הידוע, לממשל בארה"ב חשוב להשלים את העסקה לפני הבחירות בנובמבר, כדי להמחיש שהעברת השגרירות לירושלים היא מהלך בלתי הפיך

בית השגריר ברחוב גלי תכלת בהרצליה ושלדון אדלסון (בעיגול) / צילום: איל יצהר, גלובס
בית השגריר ברחוב גלי תכלת בהרצליה ושלדון אדלסון (בעיגול) / צילום: איל יצהר, גלובס

המיליארדר שלדון אדלסון מנהל משא ומתן מתקדם לרכוש את בית השגריר האמריקאי, בהרצליה פיתוח, תמורת סכום של כ-300 מיליון שקל - המחיר הגבוה ביותר ששולם אי פעם עבור בית פרטי בישראל. כך נודע ל"גלובס".

כבר לפני כשלושה שבועות נודע בקרב בכירים בשגרירות האמריקאית שהעסקה עומדת להיחתם וכי מדובר במהלך מהיר שיש להספיק להשלימו לפני הבחירות בארה"ב. ככל הידוע, הממשל האמריקאי מדגיש את החשיבות של השלמת המהלך לפני מערכת הבחירות וזאת, בין היתר, מאחר שחשוב לו להמחיש שהעברת השגרירות האמריקאית מת"א לירושלים הנה "מעשה עשוי".

כלומר, גם אם יעלה ממשל חדש בוושינגטון וימנה שגריר חדש, לא ניתן יהיה להשיבו להתגורר בהרצליה ולשרת את מדינתנו ממבנה השגרירות ברחוב הירקון בת"א. יש לציין כי השגריר האמריקאי הנוכחי, דיוויד פרידמן, עובד וחי באזור ירושלים, ולא משתמש בנכס בהרצליה.

בית השגריר האמריקאי, הממוקם ברחוב גלי תכלת 40, הוא מבנה ששטחו הבנוי כ-1,000 מ"ר, שנמצא על מגרש בשטח חמישה דונם. הבית משתרע על פני שלושה דונם בחלקו המזרחי של המגרש כאשר שאר השטח מהווה חלק מהמדרון שפונה לכיוון חוף הים. הנכס רשום על שם מזכיר המדינה של ארה"ב, כלומר ממשלת ארצות הברית, מאז הקמתו בתחילת שנות ה-60 של המאה הקודמת.

עוד בזמן שהידיעה הראשונה על הוצאת הנכס למכירה הופיעה ב"גלובס" בסוף חודש יוני 2020, היו מי שהניחו ששלדון אדלסון יהיה הרוכש של הנכס. הסיבות לכך היו המחיר הגבוה שנדרש עבור הנכס, אותו רק מעטים יכולים לשלם, היותו של אדלסון אחד התורמים הכבדים ביותר של הנשיא האמריקאי טראמפ, והקשר שלו לישראל. אדלסון, אגב, היה מבקר תדיר באירועי חגיגות יום העצמאות, אשר נערכו ברוב פאר על המדשאה היפה אשר על הצוק המשקיף לים התיכון.

בשגרירות האמריקאית אישרו בזמנו שהבית מוצע למכירה ומסרו כי "בעקבות הדיונים אודות העברת השגרירות לירושלים הוחלט למכור את הנכס בהרצליה. הרבה מפעילויות השגרירות הועברו לירושלים והשגריר ביסס לעצמו מגורים רשמיים באזור. אנחנו מצפים שמכירת הנכס תתבצע בחודשים הקרוב".

הרחוב היקר בישראל

רחוב גלי תכלת שבהרצליה פיתוח נחשב לרחוב היקר בישראל והוא מאכלס כמה מעשירי הארץ. הרחוב ממוקם בחלקה המערבי של הרצליה פיתוח ובנוי על מצוק הנמצא בקו ראשון אל הים. בשנת 2005 מכר איש העסקים האוסטרי מרטין שלאף לאיש ההייטק זקי רכיב וילה ברחוב תמורת 100 מיליון שקל.

ב-2010 מכר רכיב את הווילה בגלי תכלת לטדי שגיא ב-146 מיליון שקל. לאחרונה נחשף כי איש העסקים הרוסי רומן אברמוביץ’ שילם יותר מ-200 מיליון שקל עבור הבית היקר בישראל (עד היום), אף הוא בהרצליה פיתוח, שאותו רכש מידי הפילנטרופ ומנהל קרנות הגידור היהודי-בריטי אלן הווארד.

מטעם משפחת אדלסון לא נמסרה תגובה. 

גורם רשמי בשגרירות ארה"ב בירושלים ציין כי המכירה טרם הושלמה. מחלקת המדינה אינה נוהגת להגיב על עסקאות נדל"ן מתהוות.

צרו איתנו קשר *5988