שגרירות ארה״ב בישראל: מכרנו את בית השגריר, יתגורר שם עד אביב 2021

לפי הודעת שגרירות ארה"ב הסכם מכירת הנכס לא יכלול סעיף שכירות, אך השגריר דיוויד פרידמן ימשיך להתגורר שם עד לאביב 2021 • בית השגריר האמריקאי, הממוקם ברחוב גלי תכלת 40, הוא מבנה ששטחו הבנוי כ-1,000 מ"ר, שנמצא על מגרש בשטח חמישה דונם

בית השגריר בהרצליה פיתוח. בעיגול: השגריר דיוויד פרידמן / צילום: איל יצהר, קובי גדעון, לע"מ
בית השגריר בהרצליה פיתוח. בעיגול: השגריר דיוויד פרידמן / צילום: איל יצהר, קובי גדעון, לע"מ

שגרירות ארה״ב בישראל פרסמה היום (ג') הודעה על מכירת בית השגריר בהרצליה. הפרסום על עסקת המכירה הפרטית הגדולה ביותר בתולדות ישראל, בסך של 300 מליון שקל (84 מיליון דולרים) הופיע לראשונה בעיתון "גלובס" לפני כשבוע בתוספת המידע כי בכוונת השגרירות לזרז את מכירת הנכס ולהספיק להשלים את העסקה לפני הבחירות בארה״ב וזאת כדי שמהלך העברת השגרירות יהיה בלתי הפיך. בנוסף פרסמנו ב"גלובס", כי שגריר ארה״ב בישראל דיוויד פרידמן ממשיך להתגורר בהרצליה וכי בכוונתו לשכור את הנכס מידי הרוכש שלדון אדלסון עד לאביב 2021.

היום מפרסמת השגרירות הודעה לפי הסכם מכירת הנכס לא יכלול סעיף שכירות, אך כי השגריר ימשיך להתגורר שם עד לאביב 2021:

"מחלקת המדינה בחרה את הרכוש, על בסיס ההצעה הכספית הגבוהה והטובה ביותר. הודענו על כך לרוכש הבית וגם למציעי הצעות שלא זכו במכרז. השגרירות תפנה את בית השגריר בהרצליה עד לאביב 2021. אין בין הצדדים הסכם או סעיף ובו המשך שכירת הנכס לשימושו של השגריר או למטרות שימוש ממשל אחר. הסכם השכירות לטווח קצר של הנכס עד לאביב 2021 יאפשר העברה מסודרת ובטוחה של הנכס".

בית השגריר האמריקאי, הממוקם ברחוב גלי תכלת 40, הוא מבנה ששטחו הבנוי כ-1,000 מ"ר, שנמצא על מגרש בשטח חמישה דונם. הבית משתרע על פני שלושה דונם בחלקו המזרחי של המגרש כאשר שאר השטח מהווה חלק מהמדרון שפונה לכיוון חוף הים. הנכס רשום על שם מזכיר המדינה של ארה"ב, כלומר ממשלת ארצות הברית, מאז הקמתו בתחילת שנות ה-60 של המאה הקודמת.

עוד בזמן שהידיעה הראשונה על הוצאת הנכס למכירה הופיעה ב"גלובס" בסוף חודש יוני 2020, היו מי שהניחו ששלדון אדלסון יהיה הרוכש של הנכס. הסיבות לכך היו המחיר הגבוה שנדרש עבור הנכס, אותו רק מעטים יכולים לשלם, היותו של אדלסון אחד התורמים הכבדים ביותר של הנשיא האמריקאי טראמפ, והקשר שלו לישראל. אדלסון, אגב, היה מבקר תדיר באירועי חגיגות יום העצמאות, אשר נערכו ברוב פאר על המדשאה היפה אשר על הצוק המשקיף לים התיכון.

רחוב גלי תכלת שבהרצליה פיתוח נחשב לרחוב היקר בישראל והוא מאכלס כמה מעשירי הארץ. הרחוב ממוקם בחלקה המערבי של הרצליה פיתוח ובנוי על מצוק הנמצא בקו ראשון אל הים. בשנת 2005 מכר איש העסקים האוסטרי מרטין שלאף לאיש ההייטק זקי רכיב וילה ברחוב תמורת 100 מיליון שקל.

ב-2010 מכר רכיב את הווילה בגלי תכלת לטדי שגיא ב-146 מיליון שקל. לאחרונה נחשף כי איש העסקים הרוסי רומן אברמוביץ’ שילם יותר מ-200 מיליון שקל עבור הבית היקר בישראל (עד היום), אף הוא בהרצליה פיתוח, שאותו רכש מידי הפילנתרופ ומנהל קרנות הגידור היהודי-בריטי אלן הווארד.

צרו איתנו קשר *5988