בורסות עולם | סיקור שוטף

התמתנו הירידות בנעילה: הדאו ירד ב-1.8%, הנאסד"ק השיל 0.1%

מדד S&P 500 צנח ב-1.2% ורשם לראשונה מאז חודש פברואר רצף ירידות של ארבעה ימים ברציפות • מדד הפחד (VIX) זינק ב-6% • באירופה הדאקס צלל ב-4.5%, הקאק צנח ב-3.8%, הפוטסי נפל ב-3.4%

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס
זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

סקירת המסחר:  דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

23:00

החשש מהגבלות נוספות והאפשרות לכניסה לסגר בקרב חלק מהמדינות, לצד האכזבה מהודעת הריבית  בשבוע שעבר שלא כללה רמז לגבי הסבירות להרחבת תוכנית רכישת אג"ח, העיבה גם הערב על השווקים.

מדד הנאסד"ק מיתן את הירידות ואיבד 0.1% מערכו, מדד S&P 500 צנח ב-1.2% ורשם לראשונה מאז חודש פברואר רצף ירידות של ארבעה ימים ברציפות, ומדד דאו ג'ונס איבד 1.8%.

21:45

הדולר קופץ בעולם במקביל לירידות השערים החדות שנרשמות כעת במדדי המניות המובילים. הנאסד"ק צונח ב-3%, מדד הנאסד"ק מאבד 1.5%, ומדד S&P 500 יורד 2.4%. הדולר אינדקס (DXY) מוסיף 0.8% לערכו, האירו מאבד 0.7% מול הדולר, הפוטסי יורד ב-1% מול הדולר. 

הנפט איבד גובה בצל החשש מירידה בביקושים על רקע הגל השני של נגיף הקורונה ועל רקע הדיווח על חזרתה של לוב להפיק נפט מהשדות בסהרה, אם כי קצב ההפקה לא ברור לפי שעה. הנפט מסוג קרוד (WTI) צנח ב-5.2% ל-38.96 דולר לחבית. הנפט מסוג ברנט איבד 1.88% מערכו ל-41.27 דולר לחבית.

הזהב איבד 2.6% לשפל של יותר מחודש במקביל לעליית הדולר בעולם, הכסף צנח ב-8% גם כן לרמה הנמוכה זה יותר מחודש. הזהב ירד ל-1,909 דולר לאונקייה, לאחר שרשם מוקדם יותר הערב צניחה של 3.4%.

20:20

נמשך הלחץ על המדדים המובילים בניו יורק בצל גל ההדבקות הנוסף בעולם, ולאחר שבארה"ב מספר המתים כתוצאה מנגיף הקורונה חצה את ה-200,000 איש בסוף השבוע האחרון.

הדאו ג'ונס מאבד 2.8%, הנאסד"ק מאבד 1% ומדד S&P 500 יורד ב-2%. מדד הפחד (VIX ) מזנק ב-10%.

הנפט צולל בכ-5% לכ-38 דולר לחבית בצל החששות לירידה בביקושים בצל העלייה בתחלואה בנגיף הקורונה בעולם.

18:35

המסחר באירופה ננעל בירידות חדות בצל הסנטימנט השלילי בניו יורק ובהובלת מניות הבנקים שצנחו בחדות, בצל הדיווח כי חמישה בנקים גדולים בעולם אפשרו מעבר כספים לא חוקיים בחשבונות שלהם במשך שני עשורים, מה שיוביל כפי הנראה לקנסות כבדים ממשרד המשפטים האמריקאי. מדד הדאקס הגרמני צלל ב-4.45% הקאק הצרפתי נפל ב-3.7% ומדד הפוטסי איבד 3.4%. מנייתה של דויטשה בנק צללה ב-9.3%.

בוול סטריט הדאו ג'ונס מאבד 3.3%, הנאסד"ק מאבד 2% ומדד הפחד מזנק ב-18%. הנפט צונח ב-4.3% ל-39.3 דולר לחבית, הזהב מאבד 3% לרמה של 1,903 דולר לאונקייה.

מניות התעופה בולטות בירידות חדות. אמריקן איירליינס  בולטת בירידות חדות, דלתא צוללת ב-8.8%, יונייטד צוללת ב-9%, ג'נרל אלקטריק נופלת ב-8.8%, אלקואה נופלת ב-9%.

מניותיהן של חברות בתי הקולנוע, כמו: AMC, Cinemark, ו-Cineworld בולטות גם הן בירידות שבין 10%-6%.

16:30

שבוע המסחר בוול סטריט נפתח בירידות חדות. מדד הנאסד"ק מאבד 1.5%, הדאו ג'ונס יורד ב-0.9% ומדד S&P 500 מאבד 1.5%. מדד הפחד (VIX) מזנק ב-15%.

מניות הטכנולוגיה הגדולות שדחפו את המדדים קדמה מאז השפל בחודש מרץ, מובילות את הירידות כאשר היקף פוזיציות השורט על מדד הנאסד"ק 100 נמצא ברמה הגבוהה ביותר מאז אפריל 2008.

מניותיהן של הבנקים הגדולים בעולם יורדים בחדות בצל הדיווח כי חמישה בנקים גדולים בעולם אפשרו מעבר כספים לא חוקיים בחשבונות שלהם במשך שני עשורים, מה שיוביל כפי הנראה לקנסות כבדים ממשרד המשפטים האמריקאי. בין הבנקים בולטים,HSBC, ג'י.פי מורגן ודויטשה בנק.

מיקרוסופט הודיעה על רכישת זנימקס מדיה, המחזיקה בחברת הגיימינג בת'סדה, תמורת כ-7.5 מיליארד דולר.

מנייתה של ניקולה, יצרנית המשאיות החשמליות, צוללת ב-17% בצל פרישתו של מייסד החברה, טרבור מילטון, שפורש מכל תפקידיו ועוזב את החברה באופן מיידי. המהלך מעלה את החשש כי הדיווחים המטעים של החברה שעלו לאחרונה לכותרות, היה להן בסיס, וכי בדיקת ה-SEC (רשות ני"ע בארה"ב) עשויה להצביע על הדברים.

באירופה המדדים נופלים בחדות. הדאקס הגרמני צונח ב-3.2%, הפוטסי נופל ב-3%, הבורסה במדריד צונחת ב-2.9% והקאק ב-2.9%. 

חברת התעופה לופטהאנזה הודיעה על קיצוץ משרות ברף העליון של הערכות שסיפקה בהיקף של 22,000 עובדים, בצל אובדן של 500 מיליון אירו בכל חודש בצל שיתוק ענף התעופה בצל הקורונה.

 

14:00

מתחזקות הירידות בבורסות אירופה ומדדי המניות המובילים צונחים כעת ב-3%-3.5%. 

במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות כעת ירידות של 1.5%-2%. 

מניות מיקרוסופט , אמזון, אנבידיה  ואפל יורדות ב-1%-2% במסחר המוקדם. 

מארק האפלה, מנהל השקעות ראשי, UBS Global Wealth Management, מציין בסקירה שפרסם היום כי "מהתמקדות ברווחים האחרונים של מדדי המניות הרחבים, אנו חושבים שכדי שהשווקים יעלו באופן משמעותי נצטרך לראות פחות מה"נורמלי החדש" ויותר "יותר נורמלי". בפרט, אנו חושבים שמשקיעים רוצים לראות נתיב שיוביל לרווחי ניידות בר קיימא (אשר יתאפשרו באמצעות התפתחויות החיסונים) וצמצום של אי הוודאות הפוליטית בארה"ב. אנו חושבים ששני הגורמים יתרחשו, אך איננו בטוחים באשר לתזמון".

"בתסריט הבסיסי שלנו, אנו חושבים ששילוב הזריקות המטפוריות והמילוליות בזרועו של חיסון מוצלח, סופה של אי הוודאות באשר לבחירות, מעבר לגירוי פיסקאלי חדש בארה"ב, והמשך תמיכה מוניטרית עולמית יוצאת דופן, יאפשרו לשווקים להתקדם לכיוון של יותר עליות בטווח הזמן הבינוני". 

12:00

מתחזקות הירידות בבורסות אירופה, בהובלת מניות הבנקים שיורדות ביותר מ-4%.

במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות כעת ירידות של 1.5%-2%. 

מניית HSBC צונחת ב-5%. מניית רולס רויס צונחת בכ-9% לאחר שהחברה עדכנה כי בכוונתה לגייס כ-3.2 מיליארד דולר. 

10:40

שבוע המסחר בבורסות אירופה נפתח בירידות של עד 2.2% במדדי המניות המובילים. במסחר בחוזים על מדדי וול סטריט נרשמות ירידות של כ-1%. 

במסחר בסחורות רושם הזהב ירידה של כ-0.1% לרמה של 1,960 דולר לאונקיה והנפט מסוג ברנט רושם ירידה של 1.4% ונסחר סביב 42.5 דולר לחבית. 

נגיף הקורונה ממשיך להשתולל באירופה. הרשויות במדריד ביקשו ממאות אלפי תושבים בעיר להישאר החל מהיום (ב') בבתיהם, ולא לצאת למעט לצרכים חיוניים או לעבודה, במה שהרשויות מכנות "סגר סלקטיבי". אתמול נרשמו בספרד כ-11,300 חולים ו-162 מתים. 

אבל העלייה המהירה נרשמת גם במדינות אחרות. בבריטניה הזהיר שר הבריאות כי המדינה נמצאת "על ספו של גל שני" של קורונה, וכי שיעור ההכפלה במדינה מהיר במיוחד, ועומד על שבעה עד שמונה ימים. אתמול נרשמו בבריטניה קרוב ל-4,000 חולים חדשים, ויום לפני כן נרשמו 4,400 חולים חדשים.

07:35

בורסות אסיה נסחרות היום במגמה מעורבת, כשמדד הניקיי בטוקיו רושם עלייה קלה ומנגד מדד המניות המובילות בהונג קונג יורד בכ-1%. זאת, לאחר שבוול סטריט הסתיים המסחר ביום שישי בירידות, כשמדד הדאו ג'ונס ירד ב-370 נקודות, או יותר מ-1%. מדד S&P 500 איבד מערכו כ-1.1%, הנאסד"ק ירד בכ-1%. 

במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות כעת ירידות קלות.

זירת המאקרו העולמית דלילה היום. ב-17:00 ינאם יו"ר הפדרל ריזרב ג'רום פאואל בפני ועדות של הקונגרס. במסחר בסחורות רושם הזהב ירידה של כ-0.1% לרמה של 1,960 דולר לאונקיה והנפט מסוג ברנט רושם עלייה של כ-0.2% ונסחר סביב 43.2 דולר לחבית.

מניות הבנקים  Standard Chartered  ו-HSBC יורדות ב-2.5%-3% על רקע דיווחים כי הבנקים אפשרו מעבר כספים לא חוקיים בחשבונות שלהם במשך שני עשורים, מה שיוביל כפי הנראה לקנסות כבדים ממשרד המשפטים האמריקאי. מניית HSBC צונחת לשפל של 25 שנים. 

צרו איתנו קשר *5988