הצלחת מכרז שטחי האחסנה במועצת יואב: בשל הנגישות התחבורתית

עשרות יזמים התחרו על קרקע שבמתחם התעסוקה החדש של המועצה שממוקם ליד צומת מסמיה (ראם) • בסך הכל ישלמו היזמים למדינה 524 מיליון שקל בגין השטח

האזור המתוכנן לבניית מרכז העסקים יואב / צילום: מועצה אזורית יואב
האזור המתוכנן לבניית מרכז העסקים יואב / צילום: מועצה אזורית יואב

בשוק הנדל"ן מסבירים את ההצלחה בשיווקי הקרקעות של רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) במועצה האזורית יואב לשימושים של אחסנה, בכך שמדובר במיקום בעל נגישות תחבורתית טובה, ובצורך הגובר בשטחי אחסנה.

אתמול פרסם "גלובס" כי רמ"י שיווקה בהצלחה קרקעות ב-Y-PARK, פארק התעסוקה החדש שמקימה המועצה האזורית יואב. מדובר במכרז לקרקעות בייעוד תעשייתי, כשבכוונת היזמים לבנות במקום שטחי אחסון נרחבים. בין החברות הזוכות - איסתא, מגה אור שבשליטת צחי נחמיאס, אוריין שבשליטת חן למדן, וב. לוגיסטיקה שבשליטת איש העסקים נדב בלילה.

פארק התעסוקה יואב / הדמיה: כהן חזקיה
 פארק התעסוקה יואב / הדמיה: כהן חזקיה

בסך הכל תקבל המדינה כ-524 מיליון שקל מ-13 מכרזי מקרקעין שונים ל-250 דונם. התוכנית למתחם מאפשר לבנות בו עד לסך של 400 אלף מ"ר.

משיחות שערך "גלובס" עם גורמים בשוק עולה כי ההיענות העצומה של יזמים, נובעת משתי סיבות. האחת היא העמידות יוצאת הדופן שמפגין תחום המחסנים בזמן הקורונה, לעומת החולשה שמפגינים תחומים כמו משרדים וקניונים. השנייה היא המיקום התחבורתי המצוין של פארק התעסוקה, בסמיכות לצומת מסמיה (ראם) וקרוב לכבישים 40, 3, ו-6.

אזור תעסוקה יואב
 אזור תעסוקה יואב

ראשת המועצה, ד"ר מטי צרפתי הרכבי, הייתה מרוצה מהצלחת המכרז והסבירה ל"גלובס" כי, "המועצה חולשת על 230 אלף דונם ומתגוררים בה עשרת אלפים תושבים. אנחנו מאוד דלים בעוגנים כלכליים. נוצר מצב שמרכז הארץ כבר מלא מבחינת עתודות הקרקע ללוגיסטיקה ואנחנו נמצאים במרחק של כ-40 דקות מירושלים, תל אביב, באר שבע ואשדוד, כך שהמיקום מאוד אטרקטיבי למי שמחפש שטחי אחסון גדולים במחירים שפויים".

ד"ר מטי צרפתי הרכבי / צילום: מועצה אזורית יואב
 ד"ר מטי צרפתי הרכבי / צילום: מועצה אזורית יואב

חברת איסתא זכתה בארבעה מכרזים בפארק התעסוקה יואב תוך שהיא משלמת 289 מיליון שקל. יצוין כי החברה פועלת בתחום באזורים קרובים. מנכ"ל איסתא נכסים, שמעון סיבוני הסביר כי "חלק גדול מהלקוחות שלנו הם כאלה שהקירבה של הנמל חשובה להם, אבל זה לא הפרמטר היחיד. חברות לוגיסטיקה עוסקות המון בהובלה יבשתית. אם תיתן להם מתקן נהדר בירוחם, אז עלויות ההובלה יהיו כאלה שגם אם זה יהיה בחינם זה לא ישתלם. האזור הזה (המרחב ליד נמל אשדוד - ג.נ) מייצר עבור הלקוחות שלנו הוזלה משמעותית שניתן לתרגם בעלויות התיפעול".