מובילאיי מתרחבת לאיחוד האמירויות: מתכננת להקים בדובאי שירותי תחבורה אוטונומיים

החברה חתמה על הסכם עם קבוצת הנדל"ן והרכב מדובאי אל-חבטור, לשיתוף פעולה בתחום הרכב האוטונומי והמיפוי • השתיים יחתרו להקמת שירותי מוניות רובוטיות בדובאי בתוך שלוש שנים

חברת מובילאיי וקבוצת אל חבטור (AL HABTOOR) מדובאי חתמו על הסכם לשיתוף פעולה בתחום המיפוי ויישום מערכות מתקדמות לסיוע בנהיגה ורכב אוטונומי. על פי הודעת החברות, שפורסמה במסיבת עיתונאים משותפת, בכוונתן למסד שיתוף פעולה ארוך טווח לפריסת פתרונות תחבורה מתקדמים באיחוד האמירויות, המבוססים על טכנולוגיית הנהיגה האוטונומית של מובילאיי.

כלי רכב שמצוידים בטכנולוגיה של מובילאיי יפעלו באזור האמירויות, ויפיקו נתוני מיפוי לצד נתוני "עיר חכמה", כדי לסייע לרשויות ולעסקים באיחוד האמירויות לקבל תובנות על מצב תשתיות התחבורה. מטרות נוספות הן שיפור בטיחות הכבישים והתושבים, והנחת בסיס ליישום פתרונות של תחבורה-כשירות (MAAS), דוגמת מוניות רובוטיות.

אחמד אל חבטור, מייסד ויו"ר הקבוצה מדובאי, אמר כי "שתי החברות מביאות לאיחוד האמירויות את המיטב של הבינה המלאכותית הישראלית". התוכנית לשיתוף פעולה שפורסמה כוללת ארבעה חלקים. השלב הראשון, שיתבצע בתחילת 2021, הוא גיבוש פתרונות לעיר חכמה. קבוצת אל-חבטור, שבין היתר מפעילה בדובאי ובאמירויות חברת ליסינג תפעולי ומנהלת ציי רכב, צפויה לפרוש צי של כלי רכב שיצוידו במערכת האפטר-מרקט מובילאיי 8, המסוגלת לאסוף נתונים חיוניים על מצב הכביש ולבצע מיפוי שחיוני לפריסה עתידית של רכב אוטונומי.

השלב הבא, בהמשך 2021, כולל פריסת כלי רכב אוטונומיים בדובאי, שיתחילו ניסויים על כבישים ציבוריים בדומה לניסויים שעורכת כיום מובילאיי בירושלים ובמינכן. כלי הרכב ייעזרו במפות HD שיופקו מציי הרכב של אל חבטור.

השלב השלישי יכלול ניסויים בשירותי תחבורה אוטונומיים, בעיקר מוניות רובוטיות, שינוהלו מרחוק על ידי מרכז שליטה ובקרה של אל חבטור. ניסויים דומים, אגב, צפויים להיערך על ידי מובילאיי במקביל בתל אביב. בשלב הבא, שאמור להתחיל ב-2023, יושקו בדובאי שירותים מסחריים של תחבורה אוטונומית חכמה, על בסיס כלי רכב שמצוידים בטכנולוגיה של מובילאיי.

יצוין כי דובאי כבר מריצה זה מספר שנים תוכנית-אב טכנולוגית בתמיכה ממשלתית, ששמה Smart-City-Dubai, שאמורה להתחיל להתממש ב-2021. אחד הנדבכים המרכזיים בה הוא תחבורה חכמה ואוטונומית, ובמסגרת זו מבצעים גופים ממשלתיים ניסויים בכלי רכב שונים, דוגמת מוניות אוויריות. לא ברור האם יש קשר בין ההסכם שחתמה מובילאיי עם הקבוצה הפרטית לבין התוכנית הממשלתית.

קבוצת אל חבטור היא קונגלומרט של נכסי נדל"ן, מלונאות ותעופה, והיקף נכסיה נאמד ב-8.5 מיליארד דולר. היא מחזיקה בבעלותה שורת בתי מלון בנסיכויות המפרץ ובעולם, וביניהם וולדורף אסטוריה, הילטון ופאלאס בדובאי, אינטרקונטיננטל וריץ קרלטון בבודפשט, הילטון בוומבלי, אימפריאל בווינה, הילטון בביירות ועוד.

בנוסף, הקבוצה מחזיקה בשורת מגדלי מגורים ומסחר ברחבי איחוד האמירויות ובאירופה, ומנהלת עסק לייבוא והפצה של כלי רכב באמירויות - בבעלותה מספר ציי רכב. השבוע נחשף ב"גלובס" כי החברה צפויה להקים משרד בתל אביב, וככל הנראה להיכנס לשיתוף פעולה עסקי עם קבוצת "אמפא", בבעלות שלומי פוגל והאחים נקש. 

את הקשר בין שתי החברות יצר איש העסקים נמרוד רינות, שמאז חתימת הסכמי השלום מקדם עבור קבוצת אל חבטור קשרים עם חברות ישראליות. לרינות היכרות עם קבוצת אל חבטור מתחום הנדל"ן באירופה והוא פעיל בעסקי הנדל"ן בחו"ל, בעיקר במרכזי אירופה, והוא בעל השליטה בחברת אייבורי מחשבים וסלולאר ושותף עם ביג מרכזי קניות בפעילות הנדל"ן בסרביה ובבלקן.

צרו איתנו קשר *5988