תקנות הסגר: קבוצות של 20 בהפגנות, אך בלי הגבלה על מספרן

ועדת החוקה דנה היום בתקנות החדשות לסגר •  נציגת משרד המשפטים בדיון הסבירה כי אין הגבלה על מספר הקבוצות בהפגנות ובתפילות כל עוד יש בניהם "מרחק סביר" • סגן שר הבריאות יואב קיש: "הגענו למעל 9,000 מאומתים ו-854 חולים קשים"

דיון בוועדת החוקה / צילום: דוברות הכנסת, יח"צ
דיון בוועדת החוקה / צילום: דוברות הכנסת, יח"צ

ועדת החוקה עוסקת היום בתקנות החדשות לסגר. בדיון שמתקיים בשעות אלו אמרה  נציגת ממשרד המשפטים בדיון, עו"ד לילך וגנר, כי "לא כל שהיה של אנשים במרחב הציבורי היא התקהלות ולא כל הפגנה היא התקהלות. מספר הגג להתקהלות הוא 20. התקבצות ושהיה בסמיכות של אנשים במקום ספציפי לאותה מטרה היא התקהלות".

היא הסבירה שלמעשה במקומות פתוחים יכולות קבוצות של עד 20 איש להפגין או להתפלל ואם יש בין קבוצה לקבוצה מרחק ניכר - שאותו יגדירו בהמשך אז ניתן שיהיו במרחב גם כמה קבוצות. עוד הסבירה כי "התקהלות היא לב התקנות והחוק היא שיוצרת את הסיכון הבריאותי. אנחנו רוצים לאפשר התקהלות במתווה של התקנות. בגל הראשון היה איסור של התקהלות של שני בני אדם. יש פה חידוש בתקנות בנושא שמירת מרחק בין אותה קבוצה של 20 איש שמתקהלת. ל-7 ימים הקרובים צריכה להיות שמירת מרחק של 2 מטרים גם בין המתקהלים עד 20 איש ואם לא תהיה שמירת מרחק כזו, זה מקים סמכות לשוטר להורות על ריווח שלהם ואם מסרבים לריווח זה מקנה סמכות להטלת קנס של 1000 שקל".

"הגענו למעל 9,000 מאומתים ו-854 חולים קשים"

סגן שר הבריאות יואב קיש הציג מוקדם יותר נתונים חדשים לפיהם נשברו שני שיאים: האחד בעליית החולים המאומתים מעל 9,000 וכן שמספר החולים קשים עומד כעת על 854. קיש הודה בכישלון הממשלה באכיפה דיפרנציאלית שהייתה מתבקשת ואמר "נכשלנו בדיפרנציאלי... המגזר החרדי הוביל לחץ ואמר למה רק אני. נכשלנו גם ברמת הציבור כשסגרנו את האולמות הפרו את ההנחיות במיוחד במגזר הערבי. אנחנו באותה קלחת. מדינת ישראל לא הוכיחה יכולת טיפול דיפרנציאלית במחלה נקודה. ואתם עדיין רוצים לקחת אותנו אחורה. אנחנו במצב חירום".

‏קיש התייחס להגבלות על הפגנה ברכבים או נסיעה ואמר "אנחנו אוסרים נסיעה ברכב וגם עבודה במפעלים שיכולה להיות בטוחה כי בסופו של דבר יציאה של מכוניות מהרחוב היא פתח שלא מאפשר למנוע תחלואה. זה פתח לתחמנות". על נסיעה בתוך העיר אמר "זה יביא להתקהלויות. אני יודע שמי שיוצא ינצל את זה לעבור על החוק. למה אתם מאפשרים את זה?"

במהלך הדיון מתחו חברי האופוזיציה ביקורת על התקנות ובעיקר על הגבלת ההפגנות כפי שנעשה עד כה בימים האחרונים. ח"כ תהלה פרידמן סיפרה על האיומים שהופנו כלפיה על רקע אישור הסגר ואמרה "כינו אותי דוסית מסריחה. איימו עליי 'דמך בראשך'. 'זה הסוף שלך' ו'נגמור עליך'", פרידמן ביקשה לדבר אל מול הפרעות חברי האופוזיציה וענתה לטענות "הוקמו בירושלים סוכות לאלפי אנשים ואלו הסוכות שעליהם מדובר באכיפה. ראינו את התפילות בוויז'ניץ. כשקהילה שולחת את האנשים שלה להתאבד זה לא רק בעיה שלה זו בעיה של כולם".

מוקדם יותר בדיון דרש יו"ר ועדת החוקה ממשרד הבריאות להציג אחרי החג מתווה שיאפשר לאנשים שהחלימו מקורונה לחזור לפעילות ולסייע למשק ביציאה מדורגת מהסגר. "כ-200,000 איש עברו קורונה. נכון שאין בדיקה מדעית סופית שהם לא מדבקים אבל ברור שההסתברות שואפת לאפס. אם המדינה תבוא עם מתווה מסודר אפשר יהיה להעלות את ההשתתפות בכוח העבודה וכן להטיל פחות הגבלות ולאפשר עזרה בסיעוד, במקומות רווחה ונוספים", אמר ח"כ אשר.

"אני פונה למשרד הבריאות לחשוב מחוץ לקופסה ודורש שיוקם צוות שיביא תוכנית אופרטיבית איך מזהים את האנשים, האם אפשר לצייד אותם בזיהוי כתוב או מגנטי, אישור מרופא שאדם עבר קורונה. זה יעזור ליציאה מדורגת מהסגר. במשרדים בהם אנשים עברו את הקורונה הם יכולים להחזיק את המקום בלי שהענף ייפול. אם משרד הבריאות לא יציג מתווה ברור בדיון הראשון לאחר החגים, אתקע על זה ואעמוד על כך שיוצג מתווה וייצא לדרך. זה לא פתרון קסם והוא לא מלא אך יכול לעזור בחזרה לשגרה. לפני כשבועיים אישרנו חתימה דיגיטלית לאישורים רגולטוריים שונים. ישראל יכולה להיות הראשונה, מה גם שבמדינות אחרות אין סגרים מה שהופך את זה לחשוב עוד יותר בישראל".

פרופ' איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות השיב לו "הרעיון חשוב אך אין פתרון כזה בעולם, כולל במדינות עם הרבה אזרחים בריאים. מעבר לבדיקה, הבעיה היא הקושי הטכנולוגי למנוע זיופים ויצירת זיהוי חד-חד ערכי. אנחנו נמצאים בקשר עם חברות טכנולוגיה ישראליות במטרה להביא לפתרון כזה. זה לא יוכל להיות מוכן בשבוע שבועיים אך נציג מתווה שאנחנו מקדמים בנושא".

יו"ר ועדת החוקה ח"כ יעקב אשר דרש ממשרד הבריאות תשובות לסוגיות שעלו בדיון לפני הצבעה על תקנות הגבלת הפעילות והגבלת השהייה במרחב הציבורי: האפשרות להפגנות בשיירות רכבים, האפשרות לאימוני קבוצות בליגת העל ולא רק קבוצות המשחקות בטורנירים בינ"ל, האפשרות לצאת לטיפול ברפואה משלימה חיונית, מדוע נדרש איסור הטיסות כאשר ממילא חוזרים לבידוד, המחלוקת בין מרחק סביר או ניכר בין 2 קבוצות מתקהלות לכל מטרה כולל להפגנות או תפילות, וכן השימוש בכוח סביר להגבלת היציאה מיישוב בניגוד לתקנות. כמו כן, ההבדל בין גובה הקנסות 500 שקל על אדם פרטי שהפר תקנות ל-1000 שקל קנס על סירוב להוראת שוטר לפיזור התקהלות שנעשית בניגוד לתקנות או על סירוב לבקשת השוטר לשמירת מרחק. 

צרו איתנו קשר *5988