בשורת חג לעסקים: יוכלו לבקש פטור מארנונה בעקבות הקורונה

ההנחה בארנונה תוענק כרגע רק לעסקים שנפגעו במעל 60% ו-80% במחזור בתקופה בה לא היה סגר במשק • עבור בעלי העסקים, שמתמודדים עם ירידה משמעותית בהכנסות, מדובר בחיסכון של בין מאות לאלפי שקלים בחודש בהתאם לגודל הנכס של העסק ולרשות המקומית בה הוא פועל

חנויות סגורות בקניון דיזנגוף סנטר. סגר סבב ב' / צילום: כדיה לוי, גלובס
חנויות סגורות בקניון דיזנגוף סנטר. סגר סבב ב' / צילום: כדיה לוי, גלובס

בשורת החג לעסקים: סוף סוף הם יוכלו לבקש "פטור" מארנונה בשל הפגיעה בעקבות משבר הקורונה עבור החודשים יוני עד אוגוסט. אבל - וזה "אבל" גדול - ההנחה בארנונה תוענק כרגע רק לעסקים שנפגעו במעל 60% ו-80% במחזור בתקופה בה לא היה סגר במשק. בעבור תקופת הסגר הנוכחית תיפתח בהמשך האפשרות להגיש בקשות להנחת הארנונה לעסקים שנפגעו ב-25% במחזורם.

עבור בעלי העסקים, שמתמודדים עם ירידה משמעותית בהכנסות, מדובר בחיסכון של בין מאות לאלפי שקלים בחודש בהתאם לגודל הנכס של העסק ולרשות המקומית בה הוא פועל.

העלות התקציבית של התוכנית מוערכת בלמעלה ממיליארד שקל, כשעל-פי ההערכות, עסקים רבים יהיו זכאים לקבלת ההנחה.

הבוקר (א') נפתחה האפשרות להגיש בקשות להנחה של 95% בארנונה לעסקים שיציגו ירידה דרמטית בהכנסות. בשלב הראשון נפתחה באתר הסוכנות לעסקים קטנים הגשה רטרואקטיבית עבור החודשים יוני-אוגוסט 2020. עסקים יוכלו לקבל את ההנחה בכפוף לזכאות העסק למענק "השתתפות בהוצאות קבועות" של רשות המסים עבור חודשים אלו. כלומר: הזכאים להנחה בארנונה הם עסקים עם מחזור של עד 200 מיליון שקל ושהוכיחו פגיעה של 60% בהכנסות בהשוואה לאותה תקופה אשתקד או עסקים עם מחזור של עד 400 מיליון שקל שיש להם פגיעה של 80% בהכנסות בהשוואה לאותה תקופה אשתקד.

אין עסקים כרגיל? אז גם אין ארנונה

מאבק העצמאים לפטור מארנונה החל כבר בסגר הראשון במרץ השנה. העסקים שהיו סגורים בשל הנחיות הממשלה לא נהנו מהשירותים שמספקות הרשויות המקומיות וטענו כי אין בסיס לחיובם בתשלום זה. כמה שבועות אחרי תחילתו של הסגר הכלכלי שכפה משבר הקורונה התבשרו בעלי העסקים על ההחלטה לפטור אותם מארנונה בגין החודשים מרץ-מאי. שר האוצר דאז משה כחלון, שר הפנים אריה דרעי וראש מרכז השלטון המקומי, בסיוע המשרד להגנת הסביבה, הודיעו כי יפעלו למתן הנחה בגובה של 25% בתשלום הארנונה לעסקים בפרישה עד לסוף שנת 2020 - ההנחה משקפת 3 חודשי פטור מתשלום. הפטור מתשלום של כמה אלפי שקלים בחודש סיפק לעסקים מעט אוויר לנשימה, אך זמן קצר לאחר היציאה מהסגר חזרו העיריות לשגרה בכל הקשור לגביית הארנונה. לאחר שלושה חודשי פטור, חזרו העיריות לדרוש מהעסקים ארנונה בשיעור מלא. הטענה הייתה כי מרבית העסקים נפתחו, ואין הצדקה להטבת הפטור מארנונה.

ארגוני העצמאים והמגזר העסקי לא ויתרו ויצאו למאבק המשך בסוגיית הארנונה, בטענה כי מדובר בחיוב מכביד בימים בהם עסקים רבים עדיין סגורים או מקרטעים תחת המגבלות של משבר הארנונה. "אין עסקים כרגיל", טענו העצמאים, ולכן לא יכולה להיות ארנונה כרגיל.

בינתיים הגיע גם הסגר השני שהחריף את מצוקתם הכלכלית של רוב בעלי העסקים בארץ, ותשלום הארנונה העסקית הגבוהה במיוחד הפך לאחד הנטלים המכבידים ביותר עבורם.

ב-21 בספטמבר אישרה הממשלה תקנות להנחה בתשלומי ארנונה לעסקים שמחזור פעילותם נפגע משמעותית במשבר הקורונה. בתקנות נקבע מנגנון קבלת הנחה של 95% בתשלום ארנונה עבור בעלי עסקים שזכאים כאמור למענק הוצאות קבועות מרשות המסים. כחלק מהתוכנית הכלכלית לסיוע לעסקים של משרד האוצר ומשרד הכלכלה, ההנחה בארנונה תינתן מדי חודשיים ועד יוני 2021, כשעבור יתרת החודשים הזכאות להנחה תינתן מראש, עבור כל תקופת ארנונה בנפרד, על בסיס החודשיים הקודמים בהן העסק קיבל מענק הוצאות קבועות ועל בסיס שיעור הירידה בהכנסות. כך לדוגמא, בחודש אוקטובר כבר ניתן יהיה להגיש בקשה להנחה עבור החודשים נובמבר-דצמבר.

בהמשך, בכפוף לאישור הממשלה, עבור החודשים ספטמבר-אוקטובר, חודשים בהם חל איסור על עסקים רבים לפעול עקב הסגר השני שהוטל, צפויה להתקבל הקלה נוספת שתזכה את העסקים בפטור מלא מתשלום ארנונה, בכפוף להצגת ירידה של 25% בלבד בהכנסות.

על רקע הדיונים להחמרת הגבלות הסגר וסגירתם של עסקים נוספים, האישור על הפטור המלא צפוי להתקבל כבר בימים הקרובים. הפטור, כשיאושר, יוגש גם הוא באמצעות טופס דיגיטלי באתר הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה.

כלל הבקשות שיוגשו לסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים, יועברו לרשויות המקומיות אחת לחודש והסוכנות תשפה את הרשות המקומית בגין עלות ההנחה שניתנה לעסקים.

"צעד נוסף להקל על בעלי העסקים"

לדברי שר הכלכלה והתעשייה, עמיר פרץ, "מגפת הקורונה היא בריאותית וכלכלית. טיפול בהיבט הבריאותי ללא טיפול בהיבט הכלכלי, יביא אותנו למשבר עמוק במשק וקיבוע האבטלה בישראל. אנו חייבים להמשיך ולעזור לבעלי העסקים להצליח לשרוד את התקופה הקשה הזו. ההנחה של 95% בתשלום הארנונה לבעלי העסקים, היא צעד נוסף להקל עליהם, ואני בטוח,שאחריו יבואו עוד מספר צעדים להקל על בעלי העסקים".

רן קויתי, מנהל הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה, הוסיף: "אנו פועלים כל העת לשפר את מצבם של העסקים בישראל שספגו מהלומה קשה בעקבות משבר הקורונה והסגר הנוסף שנכנסנו אליו זה עתה. החלטנו יחד עם משרד האוצר להקל את תנאי הזכאות ולאפשר פטור מלא מתשלומי ארנונה עבור חודשי הסגר כשעבור יתר החודשים תינתן לעסקים העומדים בקריטריונים הנחה בגובה של 95%. אנו ערים למצוקת העסקים ועובדים איתם ולמענם בכל הגזרות."

צרו איתנו קשר *5988