אדריכלות | פיצ'ר

משבר במשרדים? מגדל חדש על המגרש היקר בעולם

משרד זאהה חדיד מתכנן את מבנה שיבלוט בנוף המגדלים של הונג קונג • המגרש נרכש על ידי חברה יזמית מקומית במחיר של 3 מיליארד דולר ב-2017

מגדל  2 Murray Road, הונג קונג / הדמיה: Zaha Hadid Architects
מגדל 2 Murray Road, הונג קונג / הדמיה: Zaha Hadid Architects

לאחרונה נחשפו הדמיות מגדל המשרדים החדש שמתכנן משרד האדריכלים ZHA בהונג קונג. הבניין מעוצב ונוצץ אך נראה כי ייחודו העיקרי של הפרויקט הוא המיקום.

חברה יזמית מקומית בשם Henderson Land Development רכשה את המגרש, בשטח של 2.88 דונם, במכירה פומבית בשנת 2017, במחיר של כ-3 מיליארד דולר. כיום עומד עליו חניון רב-קומתי.

המיקום:

אתר הפרויקט, ב-Murray Road מס’ 2 ברובע Central, נמצא על החוף הצפוני של האי הונג קונג, ליד נמל ויקטוריה, ובו ממוקמים מרבית השירותים הפיננסיים, הקונסוליות וגם אזור הממשל.

שדרה של סטארכיטקטים:

המגרש שבו ייבנה המגדל החדש נמצא ליד מגדל בנק אוף צ'יינה שתוכנן בידי משרד האדריכלים האמריקאי IM Pei. פאי עצמו, שנפטר בשנה שעברה, תכנן בין השאר את מבנה הפירמידה בלובר ומוזיאון הרוקנרול באוהיו. לא רחוק משם ניתן לראות את מבנה מטה משרדי הבנק HSBC, שתוכנן בידי הבריטי נורמן פוסטר, האחראי לתכנון מרכז פומפידו וכיפת הזכוכית של הרייכסטאג בברלין, בין היתר.

משרד האדריכלים ZHA, שהוקם על ידי זאהה חדיד, שנפטרה לפני כשנתיים, הוא אחד ממשרדי האדריכלים המובילים בעולם כיום. חדיד הייתה אחת מהאדריכלים-כוכבים - סטארכיטקטים - שצמחו בשנות ה-90. היא אחראית לתכנון של המוזיאון לאמנות עכשווית MAXXI ברומא, של אצטדיון אל וכרה בקטאר, מגדל CMA CGM במרסיי, ושדה התעופה החדש של בייג’ין.

התכנון:

אדריכלי הפרויקט בהונג קונג, שביקשו באופן טבעי לבלוט על רקע האייקונים האדריכליים האחרים בסביבה, תכננו מגדל זכוכית בגובה 36 קומות (192 מטר), שקירותיו נראים כמו מבנה סילו עצום מזכוכית. לפי הצהרות האדריכלים, מקור ההשראה שלהם היה ניצן פרח עץ הבוהיניה, הסמל של העיר הונג קונג, כשהוא סגור. ברוח הזמן, במקומות המפגש של קירות המסך הקמורים, לגובה הבניין, יש שתי מרפסות פתוחות ונטועות צמחייה. על הקרקע, ייצרו סדרה של חצרות וגנים מה שהאדריכלים מכנים "נווה מדבר עירוני".

ברוח ימי הקורונה, המגדל מעוצב כך שמי שנכנס אליו נמנע ממגע (contactless pathway). באמצעות הטלפון הסלולרי ניתן לעבור את הבידוק הביטחוני, להזמין מעלית ולהיכנס לאזורי לאונג’ וחדרי רחצה/שירותים. כמו כן, לבניין יש מערכת מיזוג אוויר היברידית. כלומר, שיודעת להתאים את איכות האוורור הטבעי ואף את הלחות לפי רמת התפוסה של החלל.

המחירים:

עדיין לא ידוע מתי יושלם המגדל החדש ומתי יחל השיווק, ולכן ננסה ללמוד על המחירים ממבנים דומים באזור. על פי מידע מסוכנות התיווך המקוונת SAVVI, ניתן לשכור משרד ברמת AAA במגדל York House במחיר של כ-138 דולר הונג קונג לרגל רבוע (כלומר 663 שקל למ"ר).

משרד מדרג A ב-ALEXANDRA HOUSE, יעלה כ-120 דולר הונג קונג לרגל רבוע (577 שקל למ"ר). אתר סוכנות התיווךPrimeoffice מציע למכירה משרד בשטח 1,435 מ"ר בבניין בכתובת 181 Queen’s Road, במחיר של 30 מיליון שקל. 

2 Murray Road
מיקום:
רובע Central, בחוף הצפוני של האי הונג קונג
גובה: 190 מטר, 36 קומות
מחיר הקרקע: 3 מיליארד דולר ב-2017
שטח: 43 אלף מ"ר
הבניין המקורי: 2,880 מ"ר