חוק "האיים הירוקים" ימתין; מחלוקת בין נציגי ועדת החוקה ומשרד הבריאות

משרד הבריאות מתנגד למספר סעיפים בנוסח החוק, ויו"ר הוועדה השיב: "אולי רק ללכת בכוחנות אתכם יעבוד. שכחתם מה זו כנסת" • נשקלת האפשרות להעביר את החוק גם בלי הסכמת משרד הבריאות

ועדת החוקה של הכנסת בראשות ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) / צילום: לומי ברנטל
ועדת החוקה של הכנסת בראשות ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) / צילום: לומי ברנטל

ועדה החוקה דנה בנוסח החוק שיאפשר את פתיחת המלונות באילת ובים המלח במתווה של "איים ירוקים", אך הדיון הסתיים ללא החלטה והמלונאים יצטרכו להמשיך ולהמתין. נקודות המחלוקת שעלו נגעו לכיוון שמנסה הוועדה לקדם אל מול ההתנגדות של משרד הבריאות: למשל, בנושא של פתיחת עסקים סובבים, מנגנון הבדיקות ותעודת המחלים שתשמש נופשים שכבר חלו והחלימו מקורונה.

הקראת סעיפי החוק לא הסתיימה בדיון, אולם לפי גורם בוועדה המטרה היא לאשר את החוק היום או מחר בבוקר ולאפשר את פתיחת המלונות בהקדם, גם במקרה שמשרד הבריאות ימשיך להתנגד. אותו גורם אף ציין שהנוסח ישאיר פתח לממשלה להכניס אזורים נוספים שיוגדרו כירוקים לטובת התנעת התיירות.

הנוכחים בדיון ניסו לגבש מתווה הגיוני לנושא הבדיקות שהנופשים יחויבו לעשות לפני ההגעה לאזורים הירוקים ולבדיקות שיידרשו התושבים, אך מתווה שמוסכם על כולם לא נמצא. גם הניסיון של ראש העיר אילת מאיר יצחק הלוי לדחוף לפתיחת עסקים סובבים לתיירות - קרי, מסעדות ואתרי בילוי - לא צלח, למרות תמיכת חברי הוועדה בשל נציגי משרד הבריאות שציינו כי לא ימליצו על פתיחתם, לפחות לא בשלב ראשון.

בסיכום אמר יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב אשר, כי הוא מבקש ממשרד הבריאות להתכנס לנוסח לחוק ומהיועצים של הוועדה לנסח את החוק, וכי "מי שיעצור את התהליך ייקח את זה על עצמו". שאלות שנותרו פתוחות בתום הדיון כללו למשל פתרון במקרה של מחסור זמני בבדיקות, אישור של מתקני אירוח שמונים פחות מ-11 חדרים, התמודדות עם נופשים שיציגו תעודת מחלים במקום בדיקות, אישור של קריטריונים לאזורים אחרים ועוד.

יו"ר הןועדה: "אולי רק ללכת בכוחנות אתכם זה יעבוד"

במהלך הדיון תקף היו"ר ח"כ יעקב אשר את "כוחנות" הממשלה המתעלמת לדבריו מדרישות הוועדה לשינוי החוק, כך שיתאפשר שיקול דעת לממשלה להכריז על אזורים נוספים כאיים תיירותיים: "שכחתם מה זו כנסת".

אשר אמר כי "ההצעה שלנו מתווה דרך לממשלה, היא לא מחייבת כחבילה אחת, אתם לא קוראים את החומר והולכים בכוחנות שאם לא נקבל את דבריכם תשרפו את המועדון. אנחנו לא עושים מחטף, נתקדם עם ההקראה של החוק, תהיה הצעה של הוועדה תקבלו את זה ותשבו על המדוכה. אתם הולכים בשיטה לא חכמה, שמתאימה אולי לאזורים באירופה הלא מערבית. אם היינו דורשים להוסיף את טבריה הייתי מבין שאתם אומרים שהכוונה שלנו לפוצץ, אבל אנחנו נותנים שיקול דעת לממשלה, הגזמתם. אולי רק ללכת בכוחנות אתכם יעבוד. אנחנו באים עם דברים מאוזנים ולא אופוזיציוניים וצורת הניהול הזו של כזה ראה וקדש בדבר הזה היא הדבר האחרון שצריך לקרות".

הדברים נאמרו כמענה לדבריו של סגן שר הבריאות יואב קיש שעדכן את הוועדה כי שר הבריאות מתנגד להצעות הוועדה לכלול בחוק קריטריונים שיאפשרו להוסיף ערים נוספות כ"איי תיירות" וכן לדרישות הוועדה לאפשר בחוק פתיחת אטרקציות ומסעדות ולא רק מלונות וכן הקלות ל"תעודת מחלים". קיש אמר כי "כמות הלחצים והדרישה להגדלת האירוע הזה גורמת לסיטואציה שאפילו להתחיל עם אילת וים המלח הוא דבר שעלול להיכשל. אנחנו באירוע של לחצים מטורפים בגלל הפתיחה, רואים תחלואה עולה ויש סימן שאלה לאן הולכים מכאן והלאה. הובלנו את המהלך ראשונים עם ראש העיר אילת ואם בסוף בגלל הלחצים האירוע עם אילת ייפגע, בעיניי זו טעות. אילת וים המלח זה פיילוט ואם הוא יצליח יכול להיות שיבוא שלב נוסף".

צרו איתנו קשר *5988