לראשונה בישראל: בית השקעות לא ישקיע במניות "שחורות"

בית ההשקעות "כרמים" הוא הראשון המכריז כי לא ישקיע בתעשיות הדלקים המאובנים • לאור ההכרזה, יקבלו בבית ההשקעות את תו התקן החדש "נקי מדלקים מאובנים" של פורום "כסף נקי" • הבוקר קיימו פעילי "המרד בהכחדה" פעילות מחאה מחוץ למשרדי חברת הביטוח מגדל

ה"לבניות" המפורסמות של בזן במפרץ חיפה / צילום: איחוד הצלה
ה"לבניות" המפורסמות של בזן במפרץ חיפה / צילום: איחוד הצלה

בית ההשקעות "כרמים, המנהל כ-800 מיליון שקל, מודיע הבוקר (ד') כי בשל הסיכונים האקלימיים, יחדל להשקיע בחברות העוסקות בשרשרת הייצור של פחם, נפט וגז טבעי - דלקים מאובנים המדרבנים את משבר האקלים. בין היתר, מפסיקים ב"כרמים" להשקיע בחברות רציו, בזן ודלק.

בכך, בית ההשקעות כרמים, שנמצא בבעלות עדי סוויד ורן אמיתי, יהפוך לבית ההשקעות הראשון בישראל שמתחייב שכל נכסיו ינוהלו ללא השקעה בחברות הפועלות בעולם הדלקים המאובנים. כרמים קיבל את תו התקן החדש שגיבשו ארגוני איכות הסביבה במטרה לעודד כופים פיננסיים נוספים בישראל להסיט השקעות לטובת טכנולוגיות נקיות מדלקים מזהמים לטובת תעשיות האנרגיה הנקייה.

כרמים הוא בית השקעות קטן, שעיקר הפעילות מתמקדת באג"ח חברות ובחברות הנסחרות במדד החדש של הבורסה: מדד ת"א-125 אקלים נקי מדלקים מאובנים, שהושק בחודש האחרון. בפורום 'כסף נקי' מקווים שההכרזה של בית ההשקעות תוביל למודעות גוברת בתחום, ולהחלטות דומות בבתי השקעות נוספים.

לדברי עדי סוויד, יו"ר בית ההשקעות כרמים, "לתעשיית הפיננסים יכולה וצריכה להיות השפעה גדולה על האופן שבו מתנהל העולם בכל הקשור לשמירה על הסביבה והורדת רמות הזיהום. מעבר לסוגייה הסביבתית, השקעה במניות של חברות שאינן עושות שימוש בדלקים מאובנים הוכחה כמשתלמת יותר וכלכלית יותר לאורך זמן. לא נשקיע עוד בחברות "שחורות", ואנו קוראים לבתי השקעות נוספים ללכת בעקבותינו, למען הדורות הבאים".

המהלך זוכה לתמיכה וגיבוי של ארגוני הסביבה, שהתארגנו לפני מספר חודשים תחת פורום חדש בשם "כסף נקי", בשאיפה לשכנע בתי השקעות וקרנות להסיט מימון והשקעות מחברות הפוגעות בסביבה. רוני ניימן, נציג פורום "כסף נקי", אומר כי "בדומה לגופים רבים המנהלים טריליוני דולרים ברחבי העולם, כרמים הם בית ההשקעות הישראלי הראשון המנהל קרנות נאמנות אשר מתחייב שכספי העמיתים לא יושקעו בתעשייה המסכנת את עתידם".

תו התקן החדש מצטרף למדד "ת"א 125 אקלים נקי מדלקים מאובנים", שהשיקה בחודש האחרון הבורסה לניירות ערך בשיתוף הארגונים הירוקים. המדד נטול מניות של תאגידים הנוטלים חלק בשרשרת הייצור של דלקים מאובנים ותאגידים העוסקים בחיפוש, הפקה, הולכה, אחסון וזיקוק שלהם (גז, פחם, נפט, פצלי שמן ועוד) כגון בזן, דלק, ישראמקו, פז נפט, רציו, אקויטל והחברה לישראל.

לדברי ניימן, המדד החדש מאפשר למשקיעים לזהות בקלות השקעות המאושרות על ידי קואליציית הארגונים הסביבתיים. "דוחות ונתונים של הפורום הכלכלי העולמי ומשרד הכלכלה האמריקאי מצביעים על הפוטנציאל ההרסני של המשך השימוש בדלקים מזהמים על הכלכלה העולמית, כמאיצים מרכזיים של ההתחממות הגלובלית. אנו שמחים שכרמים נרתם למאמץ הבינלאומי למנוע את הנזקים ולהבטיח עתיד נקי ובטוח יותר".

המרד בהכחדה נגד בתי ההשקעות הגדולים

לאורך החודשים האחרונים, מרבים פעילי הסביבה לבצע פעילויות מחאה מחוץ לבתי ההשקעות הגדולים. הבוקר, נכנסו פעילי "המרד בהכחדה" למשרדי חברת הביטוח מגדל בפתח תקווה, הציבו ערימת צואה מדומה, שפכו עליה נוזל ירוק והרימו שלט: "גרינווש - אותו החרא, עכשיו בירוק". הפעילים הרימו שלט: "כאן מסיטים תשומת לב - לא השקעות".

מחאת פעילי המרד בהכחדה במטה חברת הביטוח מגדל / צילום: המרד בהכחדה
 מחאת פעילי המרד בהכחדה במטה חברת הביטוח מגדל / צילום: המרד בהכחדה

פעילי המרד בהכחדה מביעים מורת רוח הצהרת מגדל כי החברה תנהל את אחד מתיקי ההשקעות לפי עקרונות השקעות אחראיות (ESG), אך הקריטריונים עמומים, בזמן שבפועל, כך אומרים בתנועת "המרד בהכחדה", חברת הביטוח משקיעה יותר מ-5 מיליארד שקל בחברות הקשורות לדלקים מאובנים.

מחאת פעילי המרד בהכחדה במטה חברת הביטוח מגדל / צילום: המרד בהכחדה
 מחאת פעילי המרד בהכחדה במטה חברת הביטוח מגדל / צילום: המרד בהכחדה

במסגרת ההחלטה לנהל תיק פנסיוני בהיקף של 230 מיליארד שקל על פי תפיסת ההשקעות האחראיות, מגדל ביטוח תזרים כ-3 מיליארד שקל בשנה להשקעות הנמנעות מפגיעה בסביבה ותורמות לשינוי חיובי, ותצא באופן הדרגתי מהשקעות שלא עומדות בקריטריונים. כך או כך, חברת הביטוח הגדירה כי באופן קשיח תפחית ב-10% בשנה את ההשקעות בגופים שכאלה, ועם יתר החברות תנהל שיח.

במגדל מתכננים לנהל שיח עם החברות העוסקות בדלקים מאובנים, ולבקש מהן לעבור תהליך למזעור השפעתן השלילית או לקיים הליך למידה של הנזק ומשמעותו. כלומר, התנאי להמשך ההשקעה איננו תחום הפעילות - אלא רצון של החברה לבצע שינוי ולמזער את נזקיה, ועל כן במגדל לא יפסיקו בשלב זה לחלוטין את ההשקעות בחברות הדלקים המאובנים המדרבנים את משבר האקלים.

נכון להיום, בדומה למרבית החברות, מגדל לא מאפשרים למבוטחיהם להפסיק להשקיע את כספם בחברות המזהמות. בחברה נבחנת האפשרות של מסלולי השקעה "ירוקים" לחוסכים, אך העבודה בנושא טרם הסתיימה, והפיקוח על הביטוח בישראל כלל לא מאפשר אופציה כזו לחברות בשלב זה, ללא תלות ברצונה הטוב של מגדל.

ממגדל ביטוח נמסר: "צר לנו שהפעילים בחרו לייצר פרובוקציה שכזו, אשר נועדה למטרות יחסי ציבור בלבד, דווקא במשרדיו של הגוף המוסדי הראשון והיחיד עד כה שהתחייב למדיניות ESG מוסדרת ולהובלת המגמה בענף. הפעילים סירבו לנהל שיח ענייני עם מנהלי החברה, אף שהוצע להם מספר פעמים. אנו נמשיך לפעול למען קידום מטרה חשובה זו תוך מחויבות בלתי מתפשרת לכספי החוסכים".

חברת הביטוח מגדל היא הראשונה בארץ להחליט לנהל תיק השקעות שלם לפי עקרונות ESG . בזמן שבעולם סקטור האנרגיה מצוי במעבר לאנרגיות מתחדשות אך עודנו מתבסס בעיקר על דלקים מאובנים מזהמים, בסקטור הפיננסי לא ממהרים למשוך את הכסף מהחברות המזהמות וחוששים לסכן את החוסכים אילו יעשו כן. באופן כללי, המודעות לנושא בישראל נמוכה, ומרבית הגופים לא עוסקים בהליך של שינוי בתחום.