תוכנית הסיוע לקורונה של ביידן מכוונת למלחמה בעוני וקידום סדר-יום דמוקרטי

התוכנית בגובה 1.9 טריליון דולר, של הנשיא שיושבע ביום רביעי, תסייע למשפחות עם הכנסה נמוכה ובאותה עת מכוונת לשינויי מדיניות לשנים קדימה

ג'ו ביידן. שינויים מבניים / צילום: Associated Press, Matt Slocum
ג'ו ביידן. שינויים מבניים / צילום: Associated Press, Matt Slocum

תוכנית הסיוע הכלכלית של הנשיא הנבחר ג'ו ביידן שמה במוקד את המשפחות בעלות הכנסות נמוכות, סיוע לדיור, תמיכה במזון וטיפול בילדים של האמריקאים הפגיעים ביותר וחלוקת כסף מזומן. התוכנית היא גם דרך עבור הדמוקרטים למסד את סדר העדיפויות ארוך השנים השנים שלהם בחוק.

ביידן פרסם את התוכנית שלו וביקש מהקונגרס לעזור למדינות, להעביר כסף למשקי בית ולהאיץ את פרויקט החיסונים בימים הראשונים של כהונתו. הדמוקרטים שיבחו את חבילת הסיוע שהציג, אך המסלול החקיקתי של ההצעה, שגובהה מגיע ל-1.9 טריליון דולר, אינו ברור. ביידן מנסה לגייס בסנאט תמיכה רפובליקאית מספיקה על מנת להתגבר על כמה מכשולים פרוצדורליים.

הדמוקרטים, שיש להם רוב דחוק בבית הנבחרים ובסנאט, יוכלו להעביר את התוכנית בין אם השיחות בין המפלגות יתמשכו או יתפוצצו. הם השיגו יכולת זו לאחר שהשיגו רוב בסנאט, מה שמאפשר להם גם להתאים את תגובתם למגפה למדיניות שלהם לאורך שנים כלפי חלוקה מחדש של העושר וחוסר השוויון החברתי. בין הרעיונות שהם מקדמים: הגדלה של הטבות המס הניתנות למשפחות עם הכנסה נמוכה על ילדים והרחבה של החופשה בתשלום לעובדים שכירים.

הצעת ביידן, הכוללת חלוקת הכסף למשפחות והמימון לחיסונים, מתייחסת לנושאים המאיימים על שיקום הכלכלה האמריקאית, אפילו אם בסוף היא תעבור בגרסה מצומצמת יותר מ-1.9 טריליון דולר, כך אמר רוברד וויליאמס, מחברת "מודיס".

השיקום הכלכלי הואט

נתונים כלכליים מהעת האחרונה מדגימים שהשיקום הכלכלי האט מאוד. מכירות בחנויות קמעונאיות ירדו בדצמבר זה החודש השלישי ברציפות, כך הראה דוח מיום שישי. בדצמבר אבדו משרות מהשוק, כך נמסר ממשרד התעסוקה בשבוע שעבר, ובכך הסתיימו שבעה חודשים של עלייה במספר האמריקאים העובדים.

עבור משקי בית רבים ממעמד הביניים, סבב נוסף של סיוע כספי הוא הנושא המרכזי. ההצעה להעניק לכל אמריקאי תשלום של 1,400 דולר תגשים את הבטחתו של ביידן להגיע, יחד עם הסכום של 600 דולר שאושר בדצמבר, לסיוע של 2,000 דולר.

ביידן הגן על היוזמה לתת סיוע גם למי שעדיין עובדים, אבל רבות מהצעותיו האחרות מכוונות לאנשים המשתרכים בתורים בבנקי המזון או נאבקים לשלם את דמי השכירות.

קרעים בכלכלה

בנאום שנשא ביום חמישי בערב בווילמינגטון, דלאוור, הדגיש את הקרעים בכלכלה שהמגפה חשפה או החמירה. עובדים במשרדים עברו במידה רבה לעבודה מרחוק, אך כל עובדי תעשיית השירותים נאבקו, כשמסעדות, חנויות ומקומות בידור נותרו סגורים או נפתחו במתכונות מצומצמות.

תוכניתו של ביידן קוראת לעלייה של 15% בהטבות בצורת תלושי מזון עד ספטמבר ומרחיבה את התמיכה הפדרלית בהורים ובעובדי פעוטונים וגנים. כדי לעזור למשפחות לצלוח את המגפה, מבקש הממשל הנכנס להאריך איסור על סילוק דיירים המפגרים בתשלום דמי השכירות עד ספטמבר, ורוצה בנוסף לתת סיוע לתשלום דמי שכירות וחשבונות בגובה 30 מיליארד דולר וכן להשקיע 5 מיליארד דולר נוספים בדיור למצבי חירום.

ביידן היה שמח גם להעלות את שכר המינימום ל-15 דולר לשעה, עדיפות דמוקרטית שהרפובליקאים דחו, בציינם מחקרים המצביעים על כך שזה יקטין את התעסוקה. תחת כללים במסגרתם ניתן להעביר סעיפים מסוימים ברוב פשוט, העלאת שכר המינימום תהיה ודאי הנושאי שיהיה הכי קשה להעביר בקונגרס בלי תמיכה רפובליקאית. גם להצעות לגבי חופשות בתשלום עשוי להיות גורל דומה, אם כי זה לא בטוח.

שאיפה נוספת של הנשיא הנבחר היא להעלות את הטבת המס על ההכנסה מעבודה, סובסידיה על משכורות למעשה. את תשלום דמי האבטלה הפדרלי העומד על 300 דולר לשבוע, ביידן רוצה להעלות ל-400 דולר ואת תאריך פקיעת התוקף של חלוקת דמי האבטלה הוא רוצה לדחות מאמצע מרץ לספטמבר.

חילוקי דעות על הדרך

כלכלנים אומרים שהוצאה ממשלתית נוספת עשויה לעזור למנוע שיקום כלכלי שיהיה ממושך ולא אחיד, אשר עשוי לבסוף להעמיק את חוסר השוויון הכלכלי. הצוות של ביידן הצביע על המיתון הקודם, אז קובעי המדיניות לא עשו מספיק, וההחלטה שהתקבלה הייתה שעדיף לעשות יותר מדי מלעשות מעט מדי, כך מסר בכיר בממשל הנכנס. על ידי זה שהממשלה תיתן לאנשים כסף שיוכלו להוציא על מזון או שכר דירה, אמר ביידן, "זה עוזר לכל הכלכלה לצמוח".

אבל הרשימה הארוכה של העדיפויות הדמוקרטיות בתוכנית של ביידן עשויה להקשות עליו להגיע להסכם דו-מפלגתי, והרפובליקאים כבר החלו לטעון שההצעות סוטות מהנושא המרכזי של טיפול במגפה.

"קבוצות אינטרס וליברלים חוגגים", אמר חבר בית הנבחרים קווין בריידי, רפובליקאי מטקסס והנציג הרפובליקאי הבכיר בוועדת הדרכים והאמצעים של בית הנבחרים. "המובטלים והאנשים הרגילים נותרו מאחור".

ההצעות של ביידן, שכוללות חופשות בתשלום וכסף למרכזי טיפול בפעוטות, יהיו טובים בעיקר לנשים - ובעיקר לנשים לא לבנות - שסטטיסטית יש סיכוי טוב יותר שהן עובדות במשרות בשורה הראשונה או בתחומים שנפגעו והיו בהם יותר מקרי פיטורין, כך אמרה מליסה בוטח, סגנית נשיא לנושאי ביטחון תעסוקתי וטיפול בילדים במרכז הלאומי לסיוע משפטי לנשים.

"זו תהיה תפנית היסטורית בתפישה של רשת הביטחון האמריקאית; תפנית היסטורית במאבק של המדינה נגד עוני בקרב ילדים; וזה ישים אותנו באותו מקום כמו רוב המדינות האחרות שיש בהן הכנסה גבוהה", אמר זאק פרולין, חוקר במרכז לחקר עוני ומדיניות חברתית באוניברסיטת קולומביה.

ניתוח של תוכנית ביידן שביצע מר פרולין וכמה קולגות מצא שהתוכנית צפויה להוריד את רמת העוני מ-12.6% ל-9% ותוציא כ-12 מיליון אנשים ממעגל העוני. רמת העוני תהיה שווה לרמתה לפני המגפה, אם תצא התוכנית לפועל.

מספר האמריקאים שדיווחו על קשיים לשלם חשבונות או לשים אוכל על השולחן עלה מאז אוגוסט, אז סיוע פדרלי שהתקבל במסגרת חבילת הסיוע הראשונה החל לאזול, כך מראים סקרים. "זה באמת ממוקד בצרכי העובדים שנאבקו הכי הרבה, והכרה בכך אינה רק הדבר המוסרי ביותר אלא גם הדבר הכי נבון לעשות מבחינה כלכלית", אמרה בוטח.

הטבת המס על ילדים אמורה במסגרת התוכנית לעלות בחצי, ל-3,000 דולר לילד, ועוד 600 דולר נוספים לילדים מתחת לגיל 6. על פי התוכנית הטבת המס תהיה לחלוטין ניתנת להחזרה, כלומר גם משפחות ללא הכנסה, שאינן משלמות מס הכנסה יוכלו ליהנות ממנה במלואה. ההצעה לא תומכת באופן מפורש במנגנון התשלומים החודשיים שבחבילות הסיוע של הקונגרס, אך הממשל עובד עם הקונגרס ועם משרד האוצר על דרכים לגרום לכך שהכסף יגיע למשקי בית במהירות, כך אמר בכיר בממשל הנכנס.

שמרנים צפויים להיות סקפטיים לגבי שינוי כל כך גדול בצורה בה הממשלה האמריקאית מסייעת למשפחות מפני שהשינוי מנתק כל קשר בין ההכנסה לבין מידת הסיוע, כך אמר דון שניידר, כלכלן ועוזר רפובליקאי בדימוס במכון המחקר Cornerstone Macro בוושינגטון. "זו דיון שטוב לעשות, אבל מדובר בחשיבה מחדש לחלוטין על כל מה שאנחנו עושים", אמר.

27 מיליון ילדים

הפיכת הסיוע לניתן לחלוטין להחזרה ולא רק באופן חלקי יספק כסף למשפחות של 27 מיליון ילדים, כך חישבו במרכז לתקציב ולעדיפויות מדיניות.

במסגרת התוכנית של ביידן, הרחבת הטבת המס לילדים תארך שנה אחת בלבד. אך נושאים אלה הם בעדיפות של הדמוקרטים, ומגובים בידי מחוקקים בכירים כמו הנציגים רוזה דה לאורו (דמוקרטית מקונטיקט), ריצ'רד ניל (דמוקרט ממסצ'וסטס), הסנאטורים שרוד בראון (דמוקרט מאוהיו) ומייקל בנט (דמוקרט מקולורדו). יהיה לחץ להאריך את המדיניות אם יהיה לה תאריך פקיעת תוקף, והממשל עשוי להציע הצעות נוספות בשלב הבא של תכנוני התקציב.

"אנו צריכים לעשות כל מה שאנחנו יכולים על מנת להבטיח שילדים לא יסבלו נזק ארוך-טווח מהמשבר הזה, לתמוך במשפחות ממעמד הביניים ולהילחם בעוני בקרב ילדים", אמר בנט, שרוצה שהתשלומים החודשיים יהפכו לאשראי ליצירת קצבת ילדים כללית.

צרו איתנו קשר *5988