אקירוב לא לבד: מיהו התורם החדש של גדעון סער, ומי זו מפלגת "לזוז" שהפכה לשיאנית גיוסי התרומות

איש העסקים יונתן קולבר ערב למפלגתו של גדעון סער בסכום של 4 מיליון שקל ותרם בנפרד עוד 10,000 שקל • שיאנית התרומות היא מפלגת "לזוז", מפלגת המדף של תנועת נועם החרד"לית השותפה לבלוק הימין של הציונות הדתית עם סמוטריץ' ובן גביר שגייסה כמיליון וחצי שקל

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס
גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

המפלגות ממשיכות באיסוף תרומות מהציבור למימון מסע הבחירות, ובראש מפלגת תקווה חדשה, שמבין המפלגות הגדולות היא היחידה החדשה, משמע כמעט ללא מימון מפלגות מהמדינה בשלב הזה. המפלגה, כך פרסמנו בגלובס, זכתה לערבויות להלוואות מהמדינה במסגרת חוק מימון מפלגות בהיקף של 11 מיליון שקל. הבולטים בערבים הם איש העסקים יונתן קולבר (קרן ויולה) שערב בסכום של 4 מיליון שקל ותרם בנפרד עוד 10,000 שקל. עוד ערבים הם אנשי העסקים יגאל ויינברג, אלפרד אקירוב ויונתן גרינוולד.

עוד בתורמים לסער, תמי גרונר, שהעבירה לזכות תקווה חדשה 10,000 שקל. הפרט הפיקנטי, גרונר היא אשתו של אלי גרונר, מי שהיה מנכ"ל משרד ראש הממשלה נתניהו בשנים 2015-2018.

לצד הערבויות, סער ומפלגתו גייסו תרומות אישיות בהיקף של 425 אלף שקל. שסכום התרומה הגבוה ביותר הוא 11,500 שקל לאדם. בין התורמים המוכרים, אורי יוגב שכיהן בעבר בתפקידי ניהול כלכליים בולטים בשירות המדינה ובשוק הפרטי, שתרם 1,818 שקל - ואתם מוזמנים לנחש כמונו את המשמעות הסמלית של הסכום (פעמיים ח"י?). בני משפחת אנשי העסקים חנא משפרעם תרמו 20 אלף שקל יחדיו. עוד תרומה משפחתית הרימו אדם רואימי, בן משפחתו של איש העסקים אבי רואימי שהיה לו קשר ולו עקיף דווקא ליאיר לפיד, ומרלה רואימי שתרמו כל אחד 11,500 שקל. כן תרם הפרופסור לספרות חתן פרס ישראל מירון איזקסון 10,000 שקל.

אבל סער לא לבד, ויש מי שמקדימה אותו בגיוס תרומות. השיאנית היא מפלגת "לזוז", מפלגת המדף של תנועת נועם החרד"לית השותפה לבלוק הימין של הציונות הדתית עם סמוטריץ' ובן גביר. למפלגה תרמו כמעט מיליון וחצי שקל, וניתנו ערבויות בהיקף של 910 אלף על ידי 240 אזרחים. הרב צבי טאו המהווה אחד ממנהיגיה הרוחניים תרם 1,000 שקל, ועימו עוד כמה מהרבנים התומכים ובהם בצלאל הגר, יונתן שפיינר יוסי רודריגז ועוד. בין נותני הערבויות: אריאל שחר ממייסדי המפלגה, יואל דננברג, אבנר פורת ועוזיה באבד שהוא ובני משפחתו תרמו עוד עשרות אלפי שקלים למפלגה.

ברוב המפלגות האחרות אין נתונים על תרומות למערכת הבחירות הנוכחית, מה שעשוי להצביע על כך שהן לא דיווחו עדיין על נתוני התרומות, ולא כי לא קיבלו כאלה.

צרו איתנו קשר *5988