התקיפה האמריקאית בסוריה: "ביידן שולח מסר תקיף לאיראן"

מדובר בפעולה הצבאית המשמעותית הראשונה בעידן ביידן, לאחר שורה של תקיפות רקטות אל יעדים אמריקנים בעיראק • גורם מדיני ישראלי מביע שביעות רצון מהתקיפה ואומר כי ביידן מראה עם כניסתו לתפקיד עמדה נחושה, השונה משני קודמיו

נשיא ארה"ב,  ג'ו ביידן / צילום: Reuters, JONATHAN ERNST
נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן / צילום: Reuters, JONATHAN ERNST

גורם מדיני ישראל מביע שביעות רצון רבה מהתקיפה האמריקאית הלילה על מיליציה פרו-איראנית בגבול עיראק-סוריה. מדובר בפעולה הצבאית המשמעותית הראשונה בעידן ביידן, לאחר שורה של תקיפות רקטות אל יעדים אמריקנים בעיראק. מטוסים אמריקאיים תקפו מבנים בבסיס עומק של מיליציה פרו איראנית המאגדת לוחמים ממדינות שונות ובעיקר מעיראק, סוריה ומרכז אסיה. לפי הדיווחים מהמקום 17 מהלוחמים נהרגו ועשרות נפצעו.

בדיווחים בארה"ב מפי דוברי הממשל נאמר כי הייתה זו תקיפה "מתונה יחסית" וכי הממשל לא יבליג על פגיעה באמריקנים בכל מקום, לרבות בעיראק.

הגורם הישראלי אומר כי ביידן מראה עם כניסתו לתפקיד עמדה נחושה, השונה משני קודמיו. לדבריו יש לכך השלכות ומסירת מסר תקיף לאיראן על הכוונה האמריקנית לשים על השולחן גם את סוגיית התמיכה של איראן בגורמים מערערי יציבות במזרח התיכון ובכלל. לדברי הגורם, לא מן הנמנע שישראל יודעה מראש על התקיפה, בין השאר לאור העובדה כי גם היא פועלת במרחב האווירי הזה.

איראן הגיבה בעקיפין בפרסום הודעה על שיחה בין שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, לעמיתו הסורי, וליד אל-מועלם, שעות ספורות לאחר התקיפה האווירית, ודרישה של שניהם מ"כל הצדדים" לעמוד בהחלטות האו"ם בעניין סוריה.

צרו איתנו קשר *5988