בזק | בלעדי

בזק חוששת: ספקיות האינטרנט ישבשו את חוויית הגלישה ברשת הסיבים שלה

החברה הודיעה היום על מבצע להורדת מחירי השימוש ברשת שלה, זאת על-מנת שמתחרותיה לא יוכלו לתעדף את הרשת שלהן ולהציגה כמהירה יותר

בזק פורסת סיבים אופטיים / צילום: איל יצהר
בזק פורסת סיבים אופטיים / צילום: איל יצהר

חברת בזק חוששת שספקיות האינטרנט יפגעו בחוויית הלקוח במסגרת השקת רשת הסיבים שלה, וכצעד מנע היא הודיעה להן היום (ב') כי היא מפחיתה את תעריפי השימוש ברשת שלה לתקופה של חצי שנה, כדי לדרבן את החברות לרכוש רוחב פס שיאפשר חוויית שירות טובה.

נסביר כי על-פי מדיניות משרד התקשורת, בזק לא יכולה לספק קישוריות אינטרנט בצורה ישירה והיא מחויבת למכור את שירות האינטרנט במסגרת חבילה משולבת (באנדל) הכוללת את התשתית שלה פלוס קישוריות לאינטרנט של ספק חיצוני, וזאת עד שמשרד התקשורת יסכים להעניק לה ולהוט רישיון לספק אינטרנט בצורה ישירה ואחודה ללקוח וללא פיצולים.

ספקיות אינטרנט אמרו לגלובס כי בזק הודיעה להן שלתקופה של חצי שנה, החברה תרחיב את רוחב הקישורים ככל שיידרש על-פי הביקוש לרוחב פס שיזרימו הלקוחות, אך ספקי האינטרנט יחוייבו רק ב 20 שקל לכל לקוח, ללא קשר להיקף הצריכה בפועל. הדבר ייצר למפעילים ודאות כלכלית וימנע מחירים גבוהים שינבעו מחשש לצריכה גבוהה של לקוחות.

בזק רוצה להבטיח שבזכות המהלך הספקיות לא ישבשו את הגלישה ברשת שלה, היות שהן גם פורסות סיבים, ולכן ייתכן שיעדיפו לשווק את הסיבים שלהן ולהציע דרכם ביצועים הרבה יותר טובים תוך שהן מציגות את הרשת של בזק כאיטית יותר.

אחת הבעיות הגדולות במודל הקלוקל והמעוות החל בישראל באינטרנט במסגרת המודל המפוצל בין ספק לתשתית, היא שלספקיות האינטרנט אין את המשאבים לתחזק את פעילות ה-ISP על גבי הרשת של בזק כשהתמסורות המחברות בין הרשתות והלקוח רחבות דיין. תוצאה כזו למשל ראינו במסגרת סגרי הקורונה, כאשר חלק מהספקיות פשוט לא עמדו בעומס ולא פתחו תמסורות מול בזק בהיקף מספק מה שגרם לכך שכתוצאה מרצונן לחסוך בהוצאה, הלקוחות שילמו את המחיר בביצועים גרועים.

בזק הורידה את מחירי התמסורות לבקשת משרד התקשורת לתקופה של כמה חודשים על-מנת לאפשר לספקיות להרחיב את החיבור לרשת שלה כדי לענות על הביקושים לרוחב פס שגדל.

בבזק מבינים כי עד שמשרד התקשורת לא יאפשר לחברה לספק אינטרנט כמוצר אחוד, היא חייבת לוודא שמבחינה שיווקית ספקיות האינטרנט לא ישבשו לה את המהלך ולכן הקדימה תרופה למכה בדמות הורדת התעריפים.

נציין כי גם IBC הודיעה לאחרונה שהיא מפחיתה את מחירי השימוש ברשת שלה, וזאת על-מנת לתמרץ ספקיות לפעול על גבי הרשת שלה לקראת כניסת בזק.

צרו איתנו קשר *5988