הצוללת | פודקאסט

אוסטרליה נגד גוגל ופייסבוק: כך מדינה אחת ניצחה את החברות החזקות בעולם

אוסטרליה הפכה למדינה הראשונה בעולם שבה פייסבוק חסמה את כל אתרי החדשות מהפיד של האזרחים • זה קרה אחרי שגם גוגל איימה להעלים את החדשות ממנוע החיפוש במדינה • אוסטרליה עמדה על שלה, קיפלה את הענקיות ומאותתת לעולם עם מודל להצלת העיתונות הכתובה והדמוקרטיה • האזינו

מארק צוקרברג, מייסד ומנכ"ל פייסבוק / צילום: Shutterstock
מארק צוקרברג, מייסד ומנכ"ל פייסבוק / צילום: Shutterstock

עקבו אחרינו בספוטיפיי, אפל פודקאסט, גוגל פודקאסט או באפליקציה האהובה עליכם בהעתקת כתובת ה-RSS 

בבוקר יום חמישי, 18 בפברואר השנה, התעוררו אזרחי אוסטרליה לפיד ריק מחדשות ותוכן. זה לא היה מקרי - פייסבוק חסמה את כל אתרי החדשות מהפיד של האזרחים, לאחר שינוי בחקיקה במדינה המחייב את ענקית הטכולוגיה לשלם תמלוגים עבור תוכן עיתונאי. המאבק הוביל לשיתוף-פעולה נדיר בין פייסבוק וגוגל, שאיימה אף היא להעלים את החדשות ממנוע החיפוש שלה במדינה.

הממשלה האוסטרלית עמדה על שלה וקיפלה את שתי החברות החזקות בעולם, שחזרו בהן מאיומיהן והשיבו את התוכן החדשותי. בכך מאותתת אוסטרליה לעולם כולו כי ביכולתן של הממשלות לקבוע חוקים ורגולציה נגד הענקיות.

הילה ויסברג מארחת בפודקאסט "הצוללת" את אסף אוני, כתב גלובס מעבר לים, כדי להסביר למה בכלל החלה המלחמה הזו בין פייסבוק לאוסטרליה, היכן עוד ראינו מלחמות דומות, והאם גם פה בישראל אנחנו עלולים להתעורר בוקר אחד ולגלות שהחדשות שלנו נעלמו מהפיד? וגם: מה צפוי לקרות מכאן ואילך בעולם המערבי כולו, במערכה שבה עומדת מצד אחד העיתונות הכתובה דלת-התקציב, ומצד שני המונופולים הגדולים של האינטרנט, עם כוח ומשאבים כמעט בלתי מוגבלים?

צרו איתנו קשר *5988