מהאגרה ועד הבדיקה: כל מה שצריך לדעת לפני שיוצאים לסיני

אחרי שנה, הבוקר נפתח מעבר הגבול טאבה • מי יכול להיכנס לסיני, כמה נוסעים יכולים לעבור ביום, אילו בדיקות נדרשות בכל צד, וכמה זה עולה?

סיני / צילום: רון פז
סיני / צילום: רון פז

אחרי שנה - הבוקר (ג') נפתח מעבר הגבול טאבה, והנופשים בסיני יכלו לממש את שאיפתם. למעשה לא כולם אלא רק חלק קטן מהם, וזאת לאור מכסה יומית מוגבלת.

לאורך השנה האחרונה פעלו אוהבי סיני לפתיחת מעבר הגבול, בין היתר באמצעות עתירות שלא צלחו. בסופו של דבר ההחלטה לפתוח את מעבר הגבול התקבלה בין השאר לאור פסיקת בג"ץ שהסירה את מגבלות התעופה, לרבות מכסת הנכנסים היומית.

מבחינת משרד הבריאות והמל"ל, מוטב היה לו הגבול היה נותר סגור, אבל לחץ שהופעל עליהם - בין השאר מכיוון שרת התיירות אורית פרקש-הכהן - אילץ אותם להבין שצריך ואפשר לפתוח את מעבר הגבול.

מתווה הפתיחה כולל כמה מגבלות שמטרתן למגר את החשש מכניסת הווריאנטים או תחלואת קורונה לישראל. ברקע יש לזכור כי קיימת אזהרת מסע לסיני מהדירוג החמור ביותר - "איום קונקרטי גבוה מאוד" - של המטה לביטחון לאומי.

מכסת היוצאים לסיני שנקבעה עומדת על 300 עוברים בלבד ביום לכל כיוון. הסיבה לכך נעוצה בשמירה על התו הירוק במעבר הגבול עצמו. ניהול המכסה נעשה דרך אגרת המעבר שמשולמת מראש. עם תשלום האגרה באתר של רשות שדות התעופה, יש לציין את תאריך היציאה ואת תאריך הכניסה בחזרה למדינה. מחיר האגרה עומד על 101 שקל לכל נוסע.

עם ההודעה על פתיחת המעבר בשלהי החג, הסתערו רבים על האתר, והמכסות לימי הפסח אזלו. מעבר הגבול טאבה פתוח בין השעות 08:00 עד 16:00, וכבר ביום הראשון, מחצית מהמכסה המותרת עברה עד השעה 10:00.

בשלב זה המתווה שאושר תקף עד 12 באפריל, כאשר צוין כי בהתאם לביקוש וליכולת לאייש את משרות מעבר הגבול - תוגדל המכסה היומית. 

היציאה לסיני אפשרית כיום רק לבעלי תעודת מתחסן ומחלים, כך שהילדים למשל לא יכולים להצטרף לחופשה בסיני. בעלי דרכון זר שירצו לעבור במעבר הגבול טאבה, יידרשו לקבל היתר מוועדת חריגים.

כל היוצאים לסיני, על-פי דרישת מצרים, מחויבים להציג במעבר הגבול בדיקת קורונה שנעשתה 72 שעות לפני המעבר.

המעבר אינו אפשרי כיום עם כלי רכב פרטיים - החלטה תמוהה למדי שמחייבת את הנכנסים לסיני להסתייע בשירותי מוניות מקומיות כדי להגיע ליעד החופשה.

על-פי דרישת מדינת ישראל, כלל הנכנסים מכלל המדינות נדרשים להציג בדיקות קורונה עדכניות שנעשו 72 שעות לפני המראה/מעבר גבול. בסיני יש ארבעה מוקדים לביצוע בדיקות קורונה: בית החולים בנואיבה, בית החולים ושדה התעופה בשארם א' שייח, בית החולים באלטור. הישראלים צריכים לקוות כי הבטחה להקים מתחם בדיקות נוסף בטאבה (ככל הנראה בבית המלון) תתממש בהקדם. עלות הבדיקה במצרים היא כ-20 דולר לנוסע. כל הנכנסים, בדומה לכניסה בנתב"ג, יעברו בדיקת קורונה נוספת ללא תשלום.

היות שהיציאה מותרת למתחסנים/מחלימים בלבד, הנכנסים חזרה ארצה פטורים מחובת הבידוד. 

צרו איתנו קשר *5988