אלוביץ' לישועה: כלכליסט אמרו לבזק - תנו לנו חסויות ב-400 אלף שקל בשנה, ולא נכתוב נגדכם

חקירתו הנגדית של מנכ"ל וואלה לשעבר אילן ישועה התחדשה היום • ישועה: אלוביץ' השתמש בתקציבי בזק כמנוף לחץ נגד פרסומים • הדיון הסתיים מוקדם בשל תהלוכה של מפגינים ערבים בשייח ג'ראח

אילן ישועה, מנכ"ל וואלה לשעבר, על דוכן העדים / צילום: ניצן שפיר
אילן ישועה, מנכ"ל וואלה לשעבר, על דוכן העדים / צילום: ניצן שפיר

14:10

‏עו״ד מיכל רוזן-עוזר מציגה התכתבות של ישועה, שבה הוא מורה למיכל קליין להחמיא בכתבה לבוז'י הרצוג לאחר שניצח את שלי יחימוביץ, ואף דרש ממנה שטל שליו תכין עליו כתבה נרחבת.

לאחר מכן, הדובר של הרצוג פנה לטל שליו שלא ידעה על כך ואמר לה שהוא סגר עם ישועה שהיא תכין כתבה על הרצוג.

מיכל קליין אמרה לישועה שזה לא חכם שהקשר הזה יתגלה.

‏בנוסף הוצגה התכתבות שבה אמר אילן ישועה למיכל קליין ביוני 2016: "ביקשתי לא ללכת על הראש של ליברמן. הכל חייבים לעשות הפוך ועוד בראשית?!".

לטענת ישועה היום בחקירה, הייתה תקופה ששאול אמר לו שהוא צריך את ליברמן ("את הרוסי") לצורך איזשהי חתימה, ושהוא אדם שאפשר לעשות איתו עסקים.

במהלך הדיון הוצגה התכתבות בין ישועה לאיריס אלוביץ'. ישועה כתב לאיריס "הידיעה ירדה מעמוד הבית. כבר יורדת גם מורטיקל חדשות ונקברת עמוק. יועץ השר איתי בקשר והודה לי. אנחנו נפגשים בשני בוקר. עשיתי תחקיר מקיף למה הידיעה עלתה. המסקנה חייבים את טיפנברון".

כוונת ישועה הייתה שצריך למנות את ערן טיפנברון לעורך האתר כדי שיידע להטות את הסיקור על פי האינטרסים השונים של בעלי האתר.

הדיון הסתיים מוקדם בשל תהלוכה של מפגינם ערבים בשייח ג'ראח.

בתגובה לדברים נמסר מכלכליסט: הדברים ששאול אלוביץ' ייחס לכלכליסט הם שקר מתועב חולני והזוי, שאין לו כל יסוד במציאות. אנחנו דוחים בשאט נפש גם את הניסיונות העלובים להפיץ את השקר, מצד מתחרים מסוג מסוים, שהאינטרס שלהם לפגוע בנו, מביש וברור לכל".

13:00

‏מיכל רוזן-עוזר מציגה התכתבות נוספות של ישועה מ-2013, שבה הוא מכריח את אודי הירש וינון מגל לקבור הכי עמוק כתבה בוואלה ברנז'ה נגד גלובס, בטענה שגלובס הוא "השותף האסטרטגי הכי חשוב שלנו".

מגל ניסה להתנגד. ישועה הורה לו להסיר מיד את הכתבה בלי להתווכח.

‏רוזן-עוזר מציגה לו התערבות נוספת של אילן ישועה ב-2013 לצורך הכנסת אייטם יח"צ על אופיר אקוניס. ישועה הורה למגל להכניס את האייטם, חרף טענת מגל שהאייטם לא מצדיק פרסום.

‏רוזן-עוזר מציגה לישועה התכתבות נוספת, שבה ישועה כותב לאבי אלקלעי להכניס עוד אייטם על אופיר אקוניס למרות שאלקלעי הזהיר שהכתבה עלולה להרגיז את נתניהו.

ישועה כתב לאלקלעי: "זו בקשה שלי. לא של הביביה. הוא עוזר לי הרבה".

עו"ד רוזן-עוזר: במה הוא עזר לך?

ישועה: מעולם לא עזר לי. לא היה לי שום עניין איתו מעולם. אני לא זוכר.

רוזן-עוזר מציגה לישועה התכתבות נוספת מיוני 2016, שבה הוא מבקש ממיכל קליין לדרדר כתבה על כך שיו"ר האופוזיציה דאז בוז'י הרצוג נחקר באזהרה בחשד לעבירות בחירות.

ישועה מסביר: תקפנו את בוז'י כל כך הרבה. אז יכול להיות שעשיתי פה תיקון. לא חושב ששאול פנה אליי בעניין הזה.

11:35

ישועה טען בעדותו כי "אני רציתי לפרסם כתבה עם סקר על הוט. שאול שידל אותי לא לפרסם אלא להשתמש בזה כדי לסחוט מהוט תקציבי פרסום. דפוס הסחיטה הזה מומש על ידי שאול מול ערוץ 10 וכלכליסט".

במסגרת ההתכתבות מ-2016 שנחשפה בין שאול אלוביץ' לאילן ישועה, כתב אלוביץ' כך: "אתה לא מסוגל להגיד להם (הוט) מה שכלכליסט אמרו לנו: 'תנו לנו (קבוצת בזק - א.ג) חסויות ב-400 אלף בשנה ולא נכתוב נגדכם'".

הדיון יצא להפסקה של חצי שעה.

11:15

‏עו״ד מיכל רוזן-עוזר הטיחה בישועה כיצד הוא טען בחקירתו הראשית שלא התערב בענייני תוכן החדשות של אתר וואלה מלבד בענייני נתניהו, כאשר לדבריה רואים שהתערב הרבה מאוד בעניינים שונים, כמו בענייניו של ארנון (נוני) מוזס, מו"ל "ידיעות אחרונות".

‏ישועה: "אין סתירה. מבחינת הנפח ומבחינת האינטנסיביות של הטיות הסיקור בעניין של נתניהו לעומת התערבויות אחרות, זה בטל ב-60. הנפח הגדול היה אצל נתניהו".

רוזן-עוזר: "התערבת בפרטי פרטים של הכתבות, איזה כותרת לשים, איזה תמונה לשים?".

ישועה: "מבחינת הנפח העיקר היה אצל נתניהו. אבל רוב ככל ההתערבויות האחרות היו על פי הנחיית שאול או כדי לשמור על החברים של שאול. את מנתקת את זה מההקשר ומטיחה את הדברים בי".

10:35

במהלך החקירה, הציגה עורכת דינה של איריס אלוביץ' מיכל רוזן-עוזר התכתבות בין אילן  ישועה לעורך וואלה דאז ינון מגל משנת 2013. ישועה פנה בהתכתבות למגל ודרש ממנו להסיר כתבה שקשורה לערוץ 10.

ישועה: "הוא (יוסי ורשבסקי, מנכ"ל ערוץ 10 דאז - א.ג) מטריף אותי ויגמלו לנו, ויגרמו לנו נזק. חבל".

מגל: "טיפלתי. מה הוא רוצה?"

ישועה: "תהיה חכם. לא צודק. הוא יכול להזיק לנו פי 100. תוריד את זה, וזהו". 

רוזן-עוזר ביקשה להראות מכאן שנוהג הסרת פרסומים שליליים והטיית סיקור היה חלק מההתנהלות של וואלה ושל ישועה עצמו, ולא חריג רק לראש הממשלה נתניהו וללא קשר לבעלים שאול אלוביץ'. 

ישועה טען בעדותו כי הוא פעל בעניין הזה על פי הנחיית שאול אלוביץ', לשמור על קשרים טובים מול ערוץ 10, כדי שלא ייכתבו כתבות שליליות על בזק ויהיה אפשר להסיר כתבות שליליות אם הן יתפרסמו. לדברי ישועה, שאול אלוביץ' העביר תקציבי פרסום גדולים של בזק לערוץ 10 כדי שערוץ 10 יהיה "חייב לו". 

לטענת ישועה, שאול אלוביץ הורה לו לשמור על קשרים עסקיים טובים מול ערוץ 10 ומול גלובס (תחת הנהלה הקודמת של העיתון), כאשר שיתוף הפעולה נועד לשרת את האינטרסים של בזק.

בהמשך התייחס ‏ישועה גם להוראות של שאול אלוביץ' בנוגע לסיקור של נוני מוזס. לדבריו, "כל פעם שהיה עולה דבר הכי קטן, תמונה, הייתי חוטף מיד צעקות. הוא פחד מנוני מוזס, מהעוצמה התקשורתית שלו. היינו מזיקים לעסקאות של וואלה, רק כדי שנוני לא יתרגז. קשה לתאר עד כמה".

מי שניהל את הקשרים לדבריו היה יועץ הסתרים של מוזס, ניר שלום.

ישועה: "קיבלתי משאול הוראות מפורשות מ-2010, חד משמעיות, אין מפורש מזה, יותר מפורש ממה שהיה לגבי הצורך לשמור על נתניהו, שבנוני מוזס לא נוגעים. כשסיפרתי לשאול ואיריס שידיעות קיבלו משהו ללא מכרז - שאול אמר לי לא לגעת בזה, ושאין מה לעשות. אני הייתי צריך להגן על המתחרה הישיר שלי ולהסיר עליו כתבות".

10:05

משפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו התחדש: בבית המשפט המחוזי בירושלים מתקיים היום (ג') דיון נוסף במסגרת החקירה הנגדית של עד התביעה מנכ"ל אתר וואלה לשעבר, אילן ישועה.

עורכת הדין מיכל רוזן-עוזר המייצגת את איריס אלוביץ', בת זוגו של בעלי בזק לשעבר, שאול אלוביץ', פתחה את חקירתה בניסיון לקעקע את התיזה של ישועה והפרקליטות על החשיבות של אתר וואלה כאתר חדשות מוביל.

רוזן-עוזר ביקשה לטעון כי בזמן אמת היה ברור לישועה כי לא מדובר באתר חדשות מוביל, אלא אתר שבעיקרו עסק בעניינים צהובים, כלליים כגון ספורט ותיירות ואף הכניס אייטמים ארוטיים ופורנוגרפיים.

ישועה סירב לקבל את טענות רוזן-עוזר, וטען שוואלה בשנים הרלוונטיות היה אתר חדשות מוביל, לאחר אתר Ynet שהיה בפסגה.

ישועה ציין בעדותו כי שאול אלוביץ' אמר לו לשמור על קשרים מסחריים טובים עם גלובס וערוץ 10 ולא להסתכסך איתם, ושהוא מעביר להם תקציבים מבזק, וכך גלובס וערוץ 10 נמנעים מכתבות ביקורתיות על בזק - כתבות שליליות יורדות, כתבות שליליות לא מתפרסמות.

לדבריו, שאול אלוביץ' השתמש בתקציבי הפרסום של בזק בגלובס כמנוף לחץ בנוגע לפרסומים.

 *** חזקת החפות: יודגש כי גם לאחר הגשת כתב האישום נגדם, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שאול ואיריס אלוביץ' וארנון (נוני) מוזס מכחישים את המיוחס להם, לא הורשעו בביצוע עבירה, ועומדת להם חזקת החפות. 

*** גילוי מלא: כל האירועים המתוארים הם מתקופת הבעלות הקודמת של אליעזר פישמן בגלובס.

צרו איתנו קשר *5988