צ'ק אין | פיצ'ר

המדינות שמזמינות אותנו להתאוורר לחופשה: לאן אפשר להיכנס בלי בדיקה ומי הצטרפה לאחרונה לרשימה

מי המדינות שנותנות לישראלים להיכנס ללא בידוד, ומה חשוב לזכור לפני שמתחילים לתכנן את החופשה? • צ'ק אין 

חופי יוון / צילום: Shutterstock
חופי יוון / צילום: Shutterstock

אחרי הרגיעה הביטחונית, רבים בוודאי ירצו להתאוור בחופשה מעבר לים. אם לפני שנה זה היה נראה כמו חלום רחוק, כעת זה אפשרי כשעוד ועוד מדינות נפתחות לתייר הישראלי. מי האחרונות והמעניינות שהצטרפו לרשימה שמתירה כניסת ישראלים ללא בידוד? הנה מבחר.

אוסטריה וגרמניה: מה-19 במאי אזרחים ישראלים (וכמונו אזרחי אוסטרליה, דר׳ קוריאה, ניו זילנד וסינגפור) יחד עם תושבי אירופה יכולים להיכנס לאוסטריה. הנכנסים יידרשו להציג בדיקת קורונה שלילית שנעשתה בטווח של 72 שעות לפני הטיסה או תעודת מחוסן/מחלים מהחצי שנה שלפני הטיסה. גרמניה הייתה מהראשונות לאמץ את המלצות האיחוד האירופי והיא מאפשרת כניסת ישראלים בכפוף להצגת בדיקת קורונה או תעודת מתחסן/מחלים.

שווייץ: מה-24 במאי יורשו ישראלים להיכנס לשווייץ ללא בידוד. על המגיעים להציג בדיקת קורונה שלילית שנעשתה 72 שעות לפני הטיסה. בימים אלה הולכים ונפתחים מקומות הבילוי בשווייץ, לרבות מסעדות שמאפשרות לשבת בחוץ.

ספרד: המדינה אימצה את המלצות האיחוד האירופאי והכלילה את ישראל ברשימה המצומצמת של המדינות הירוקות. בדומה למדינות רבות הכניסה אפשרית גם לישראלים שלא מחוסנים כשהדגש הוא על המדינה בה שהו לפני ההגעה לספרד. הכניסה לספרד כבר אפשרית מאז אמצע חודש מאי ויש להציג בדיקת קורונה לפני הכניסה לספרד.

הולנד וסלובניה: מאז ה-15 במאי מתאפשרת הכניסה של ישראלים, מחוסנים או לא, כאשר אין צורך להציג בדיקת קורונה בכניסה.

בלגיה: תיישם מדיניות דומה להולנד, כלומר כניסה חופשית ללא צורך בבדיקות או ללא חובת בידוד. המדיניות הזו תיכנס לתוקף ב-24.5.

בריטניה: מה-17 במאי כבר מתאפשרת כניסת ישראלים לממלכה הבריטית. ישראל נכללת ברשימה של 12 מדינות שהוגדרו ירוקות. הנכנסים לבריטניה יידרשו להציג בדיקת קורונה שלילית.

יוון: המדינה הפייבוריטית לישראלים ושאליה יופעלו המספר הגדול ביותר של טיסות הקיץ מישראל נפתחת לישראלים ונפתחת לאיטה לשגרה, במובן של מסעדות או מקומות בילוי וקניות. הכניסה ליוון מותנית בהצגת בדיקת קורונה שלילית שנעשתה 72 שעות לפני טיסה (הנוסעים עשויים לעבור בדיקה רנדומלית נוספת לאחר הנחיתה). מחוסנים ומחלימים פטורים מבדיקה זו. שכנתנו האחרת קפריסין גם כן מחכה לתייר הישראלי, שרשאי להיכנס למדינה ללא בדיקה או בידוד.

ארצות-הברית: הכניסה לארה״ב אפשרית עוד לפני שהרשימה מעלה הפכה לרלוונטית וחובת הבידוד בכניסה לרוב המדינות הוסרה זה מכבר. קיימת חובה להציג בדיקת קורונה בכניסה לארה"ב. מי שביקר לאחרונה במנהטן או במיאמי למשל, מספר על שגרת בילויים לתייר ועל יתרון שטומנת בחובו התקופה: כלומר, אין עומסים. התחרות על הקווים לארה״ב עם כניסת אמריקן איירליינס לישראל מזמנת גם מחירים נוחים למדי לטיסה ישירה (600-700 דולר).

מי בולטות בהיעדרותן מהרשימה (בינתיים)? צרפת ופורטוגל. הנכנסים לצרפת מישראל עדיין מחויבים ב-7 ימי בידוד ופורטוגל שפרסמה השבוע הקלות לתיירים ממדינות מסויימות בהן ארה"ב, לא הכלילה את ישראל ברשימה.

מה חשוב לזכור לפני שמתחילים לתכנן את החופשה?

לפני שמזמינים טיסה יש לבדוק מה מצב התחלואה בכל מדינה ומהן המגבלות שעדיין קיימות. רוב המדינות שברשימה מעלה מציגות שיפור בנתוני התחלואה, אולם כדאי לבדוק לאור התנודות ובעיקר לאור השוני באזורים במדינה. אט אט רוב המדינות גם נפתחות במובן של אתרי בילוי או מסעדות, בהן גרמניה, שעל פי כתב גלובס אסף אוני בברלין, המסעדות ישובו לפעול בסוף השבוע הקרוב. גם ברומא למשל מקומות הבילוי נפתחים וגם באזור מילאנו - לישיבה בחוץ. בחלק מהמדינות קיימת חובת עטיית מסכות (דוגמת יוון, אלא שהאכיפה לא מחמירה). באיטליה מעריכים כי מה-1 ביוני השגרה ברובה תחזור, כך שמי שיימהר עוד יספיק לשבת במדרגות הספרדיות בלי המונים סביבו.

לילדים אמנם מותרת הכניסה לרוב המדינות (ליטא למשל הצהירה על כניסה חופשית למחוסנים בלבד כך שילדים ולא מחוסנים יידרשו ל-7 ימי בידוד) אלא שנכון לעכשיו על פי מדיניות משרד הבריאות בחזור לישראל, ילדים, וכמוהם בוגרים שלא מחוסנים - יידרשו לבידוד של 10 ימים בכפוף לביצוע של שתי בדיקות קורונה. משרד הבריאות גם פרסם רשימה של מדינות שהוגדרו כמסוכנות מהן קיימת חובת בידוד לכל הנכנסים לישראל, כולל מחוסנים. הרשימה כוללת את אוקראינה, אתיופיה, ברזיל, הודו, דרום אפריקה, מקסיקו, טורקיה וארגנטינה. נשקלה האפשרות להוסיף את איטליה אולם בינתיים היא ירדה מהפרק. במקביל המשרד אף מזהיר מפני נסיעה לאזורים ומדינות בהן הודו, איי סיישל, גאורגיה, מולדובה, מלדיביים, פיליפינים, צרפת, קוסטה ריקה, קפריסין, רוסיה ותאילנד, לאור מצב התחלואה הקיים במדינות אלו.

חברות תעופה רבות השהו את פעילותן לישראל לנוכח המצב הביטחוני, אולם עם הרגיעה כעת יש להניח שהטיסות יחודשו ופעילותן אף תוגבר. הקורונה לימדה את כולנו שיש להיערך לשינויים לא צפויים ולכן מומלץ לוודא כי קיימת אפשרות לשנות או לבטל את הכרטיס ללא קנס (ביטול שנעשה מיוזמת הנוסע) ואף הגמישות לבטל את חדר המלון ואת כל שאר רכיבי החופשה שמוזמנים מראש.

רשימת המדינות מתעדכנת כל העת וגם הדרישות של כל מדינה (עם הקלות בדרישה לבדיקות למשל בכניסה). באתר טיסות סודיות ניתן לראות את העדכונים ברשימת כל המדינות לצד כל דרישה של מדינה מהנכנסים אליה. 

צרו איתנו קשר *5988