הלינץ' בבת ים: כתב אישום בגין מעשה טרור וניסיון רצח

כתב אישום הוגש נגד נתנאל בנימין, להב אוחנינה וקטין בן 16 בגין הלינץ' שביצעו בבת ים במהלך מבצע "שומר החומות" • לפי כתב האישום, ב-12 במאי הוציאו עשרות מתפרעים את המתלונן בכוח מהרכב, חשמלו אותו בשוקר, הפילו אותו לרצפה והיכו אותו באגרופים, בבעיטות ובאלה טלסקופית • "ההתקהלות וההתפרעות בטיילת בבת ים הייתה מאורגנת ומתוכננת לצורך פגיעה בערבים"

הלינץ' בבת ים. במרכז התמונה נתנאל בנימין שמואשם במעשה טרור וניסיון רצח / צילום: ראובן קסטרו, וואלה! NEWS
הלינץ' בבת ים. במרכז התמונה נתנאל בנימין שמואשם במעשה טרור וניסיון רצח / צילום: ראובן קסטרו, וואלה! NEWS

כתב אישום נגד מבצעי הלינץ' בבת ים: פרקליטות מחוז תל אביב (פלילי) הגישה לבית משפט השלום בעיר כתב אישום נגד נתנאל בנימין (25), להב אוחנינה (18) וקטין בן 16 בגין הלינץ' שביצעו בבת ים. לנאשמים מיוחסות עבירות של מעשה טרור של ניסיון לרצח, מעשה טרור של חבלה בכוונה מחמירה, חבלה במזיד לרכב ממניע גזעני, גניבה ממניע גזעני, התפרעות שסופה נזק מתוך מניע גזעני, הסתה לטרור והסתה לגזענות - כל אחד על-פי חלקו, זאת לאחר שהנאשמים לקחו חלק באירועים ב שכללו הפרות סדר, התפרעות אלימה, קריאות גזעניות וניסיון לינץ'.

בכתב האישום נאמר כי האירוע התרחש בעיצומה של מערכה צבאית בין מדינת ישראל לארגון החמאס ברצועת עזה, אשר מכונה מבצע "שומר החומות". במהלך השעות והימים שקדמו לאירוע בכתב האישום, הייתה נתונה האוכלוסייה האזרחית במדינת ישראל תחת מתקפה של אלפי רקטות. בה-בעת התעורר גל של הפרות סדר והתפרעויות אלימות ברחבי הארץ על רקע לאומני-גזעני, שכלל תקיפות של כוחות המשטרה והביטחון וכן של אזרחים יהודים וערבים אחד כלפי השני.

על-פי כתב האישום, שהוגש על-ידי עו"ד עפרה קרמני-אוטולנגי, ב-12 במאי החלה התארגנות שפורסמה ברשתות החברתיות לפגוע באזרחים ערבים ובעסקים בבעלות אזרחים ערבים בטיילת בבת ים, כאשר בנימין והקטין לקחו חלק פעיל בקבוצות וואטסאפ אשר הסיתו לפגיעה בערבים.

לפי הנטען, בשעות הערב הגיע אוחנינה ועשרות אנשים נוספים, שזהותם אינה ידועה למאשימה, אל הטיילת בבת ים, במטרה לפגוע בבתי עסק השייכים לאזרחים ערבים. בסמוך לכך, בנימין שלח הודעה בקבוצת הוואטסאפ: "אם כבר התחלנו, לא צריך לפחד לסיים את זה".

כמה דקות לאחר משלוח ההודעה בנימין, הקטין ופורעים נוספים החלו גם הם להיאסף אל מול מסעדה שבבעלות אזרח ערבי, שברו את החלונות, נכנסו אל המסעדה הפרוצה, עלו על דלפק המסעדה, נטלו פחיות ובקבוקי שתייה וחילקו אותם לפורעים, זרקו כיסאות ובקבוקי שתייה לעבר חלונות המסעדה וקראו קריאת חוזרות ונשנות "מוות לערבים" לעבר קהל הפורעים המשולהב שהצטרף אליהם לקריאות.

כתב האישום מפרט כיצד בסביבות השעה 21:30 הגיע המתלונן עם רכבו אל הטיילת ועצר את רכבו בפקק תנועה, כאשר אחד הפורעים ניגש אליו ושאל אותו האם הוא ערבי. המתלונן השיב בחיוב, ובתגובה הוטח לעברו אגרוף, תוך שהתוקף צועק "הנה הערבי, הנה ערבי". המתלונן, אשר חש בסכנה, ניסה לברוח מהפורעים ונסע ברכבו לאחור, בעת שעשרות פורעים רודפים אחריו וצועקים "ערבי, ערבי", אך התנגש ברכב שעמד מאחוריו. בעקבות זאת ניסה המתלונן לברוח בנסיעה מהירה קדימה, כאשר הפורעים רודפים אחריו, אך התנגש ברכב נוסף, ולא הייתה לו דרך מילוט.

בהמשך לכך, נאמר בכתב האישום, תקפו עשרות פורעים, ביניהם בנימין והקטין, את המתלונן, הוציאו את המתלונן בכוח מהרכב, חשמלו אותו בשוקר, הפילו אותו לרצפה והיכו אותו באגרופים, בבעיטות ובאלה טלסקופית. המתלונן ניסה לקום והופל שוב, תוך שהתוקפים מכים אותו בעוצמה באגרופים, במקלות, באלות טלסקופיות ובבעיטות. בנוסף, הוטח בפניו קורקינט חשמלי. בנוסף, בנימין תקף את המתלונן בכ-10 מכות אגרוף בפניו, בעוד הוא שוכב על הקרקע, וכן בעט בצווארו בעצמה.

"תקיפת המתלונן הופסקה על-ידי עוברי אורח, אשר הגנו עליו והרחיקו את התוקפים. התוקפים עזבו את המתלונן כאשר הוא שרוע על הקרקע חבול קשות. בנימין התרחק מהמקום ולאחר מכן חזר שוב, בעט בראשו של המתלונן וזרק על פניו בקבוק, עד שהורחק בכוח על-ידי אחד הנוכחים".

לפי טענת הפרקליטות, לאחר התקיפה שכב המתלונן על גבו, פניו חבולות קשות, והוא שותת דם. במצב זה צילם אותו הקטין תוך שהוא צועק: "זיינו אותו", "אני בידיים שלי זיינתי אותו", וזאת בכוונה לפרסם את הסרטון ולבזות את המתלונן.

במקביל לתקיפת המתלונן ולאחריה, הפורעים, וביניהם בנימין ואוחנינה, חיבלו ברכב של המתלונן, ניפצו את שמשות הרכב, שברו את המראות וניסו לעקור את דלתות המכונית. הפורעים היכו ברכב באלות ובבעיטות, זרקו חפצים ואופניים על הרכב וגנבו רכוש מהרכב.

לאחר האירוע התראיין אוחנינה לכתב "כאן 11" ואיים לפגוע בערבים: "אנחנו יצאנו היום לרחוב כדי לריב עם ערבים, כדי שאנחנו נראה להם שהם לא יכולים לשלוח לפה טילים. אנחנו כבר לא ילדים, אנחנו נזיין אותם, אנחנו נרביץ להם, אם צריך גם נהרוג אותם, ואם צריך גם נרצח אותם".

בבקשת המעצר עד תום ההליכים נאמר כי "ההתקהלות וההתפרעות בטיילת בבת ים הייתה מאורגנת ומתוכננת לצורך פגיעה בערבים. המשיבים הגיעו למקום מתוך כוונה להשתתף באירוע האלים, והם לא נקלעו למקום במקרה. שלושת המשיבים לקחו חלק דומיננטי באירוע, בהלהטת ההמון, בהרס והביזה וכן באלימות, כל אחד על-פי חלקו. באווירה רוויות האלימות, התוקפנות והגזענות, לא היה לקורבן כל סיכוי להיחלץ מההמון ללא פגע".

על-פי כתב האישום, בנימין הואשם במעשה טרור של ניסיון לרצח, חבלה במזיד לרכב ממניע גזעני, גניבה ממניע גזעני, התפרעות שסופה נזק מתוך מניע גזעני; הקטין הואשם במעשה טרור של חבלה בכוונה מחמירה, הסתה לטרור, הסתה לגזענות, התפרעות שסופה נזק מתוך מניע גזעני; ואילו אוחנינה הואשם בהסתה לאלימות, הסתה לגזענות, התפרעות שסופה נזק מתוך מניע גזעני, חבלה במזיד ברכב ממניע גזעני, גניבה ממניע גזעני.

*** חזקת החפות: יודגש גם לאחר הגשת כתב האישום נגדם, הנאשמים בלינץ' בבת ים טרם הורשעו, ושמורה להם חזקת החפות.

צרו איתנו קשר *5988