הותרו לפרסום פרטים נוספים על קצין המודיעין שמת בכלא הצבאי

הקצין, ששירת ביחידה טכנולוגית באמ"ן, נחשד שביצע באופן מודע פעולות שפגעו קשות בביטחון המדינה • הקצין שיתף פעולה בחקירתו והודה ברבים מהמעשים שיוחסים לו • על פי החקירה, הוא פעל באופן עצמאי, ממניעים אישיים ולא ממניעים אידאולוגיים, לאומניים או כלכליים

הקצין לא הופעל על ידי גורם זר או עמד בקשר עם גורמים עוינים / צילום: Shutterstock, Ran Zisovitch
הקצין לא הופעל על ידי גורם זר או עמד בקשר עם גורמים עוינים / צילום: Shutterstock, Ran Zisovitch

צה"ל מפרסם פרטים אודות ההתיק של קצין המודיעין שמת בעת ששהה במתקן כליאה בשל חשדות של פגיעה בביטחון המדינה.

לפי הדיווח מהחקירה שהתנהלה בנושא, עלו חשדות כי הקצין ז"ל, ששירת ביחידה טכנולוגית באמ"ן, ביצע באופן מודע מספר פעולות שפגעו קשות בביטחון המדינה. הקצין שיתף פעולה בחקירתו והודה ברבים מהמעשים שיוחסו לו. החקירה העלתה כי הקצין פעל באופן עצמאי, ממניעים אישיים, ולא ממניעים אידיאולוגיים, לאומניים או כלכליים.

נדגיש כי הקצין לא הופעל על ידי גורם זר או עמד בקשר עם גורמים עוינים. לצד זאת, החקירה העלתה גם כי הקצין היה מודע לפוטנציאל הנזק לביטחון המדינה כתוצאה ממעשיו, ואף ניסה להסתירם. בחקירה נבדקו גם הליכי הבקרה והפיקוח ביחידתו של הקצין, ובמקביל נערך תחקור פיקודי-מקצועי ביחידה, לטובת למידה והפקת לקחים.

בסיום החקירה ולאחר בחינת ממצאיה, הוגש נגד הקצין כתב אישום המייחס לו עבירות ביטחוניות חמורות. בהחלטה באשר לכתב האישום ניתן משקל לנזק המשמעותי, לכאורה, שגרמו העבירות. הקצין יוצג על ידי סניגורים בכירים מהסניגוריה הצבאית, בהתאם לבחירתו ולאחר שהתייעץ עם משפחתו. חומרי החקירה הועמדו במלואם לרשות הסניגורים עם הגשת כתב האישום. לאחרונה, הועברו בנוסף חומרים הנוגעים לתהליכי גיוסו לצה"ל.

הדיונים נערכו בדלתיים סגורות, בנוכחות הקצין ובאי-כוחו. משפחתו של הקצין נכחה בחלקם. מעצרו של הקצין הוארך על ידי בית הדין במהלך חקירתו. בהמשך, לאחר הגשת כתב האישום, האריך בית הדין את מעצרו של הקצין עד לתום ההליכים המשפטיים, בהסכמתו ובהסכמת באי-כוחו, שניתנה מטעמים מעשיים, וללא ויתור על טענותיו של הקצין כנגד האישומים.

בלילה שבין 17-16 במאי 2021 נמצא הקצין בבסיס הכליאה הצבאי במצב רפואי קשה בתאו. הקצין פונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים, שם נקבע מותו. הקצין היה עצור בבסיסי כליאה צבאיים. הוא נכלא בשמו, עמד בקשר עם סגל הכליאה והיה בסביבת כלואים אחרים. הקצין שהה בתא עם כלואים נוספים ולא בתנאי בידוד.

לפי דובר צה"ל, במהלך שהותו בכלא זכה הקצין לזכויות כנדרש ככל כלוא, וקיבל באופן שוטף טיפול רפואי וליווי של גורמי בריאות הנפש. עוד נאמר כי בני משפחתו של הקצין ביקרו אותו בבסיס הכליאה והיו עמו בקשר שוטף. בנוסף, הקצין עמד בקשר עם שתיים מידידותיו. גורמים מאגף המודיעין ביקרו אותו מספר פעמים.

במהלך תקופת המעצר, ומספר חודשים לפני מותו, השתחרר הקצין מן השירות לבקשתו.
האירוע נבחן בימים אלו בחקירה ייעודית של היחידה לחקירות פנים באגף כח האדם (המקבילה הצבאית למח"ש). צה"ל מדגיש כי כל מקרה מוות של משרת בצה"ל או מקרה מוות במתקן צבאי מחייב בדיקה וחקירה יסודית, וכך נעשה גם במקרה זה.

בנוסף, ראש אכ"א, אלוף יניב עשור, מינה צוות מומחים, בראשו של תא"ל (מיל') מיקי לוריא. הצוות יבחן בראייה מערכתית ורחבה את מערך הכליאה בצה"ל, בדגש על כליאה של כלואים בעלי מאפיינים ייחודיים. הצוות הוקם מתוך מחויבות צה"ל לשלומם ולבריאותם של כלואים הנתונים במשמורת בבסיס הכליאה הצבאי. בימים שלאחר פטירתו ביקר מפקד היחידה של המנוח בבית המשפחה ומסר להם פרטים נוספים לגבי בנם.

למשפחה הוצג עותק מצונזר של כתב האישום והם ידעו את סעיפי העבירות שבהן הואשם הקצין. לבקשת המשפחה, היום הוצג להורי הקצין ז"ל כתב האישום שהוגש כנגד הקצין במלואו.

גופתו של הקצין נותחה במכון לרפואה משפטית. בנתיחה נכחה רופאה מטעם המשפחה. טרם התקבלה חוות דעת המכון וטרם התקבלו תוצאות הבדיקות הטוקסיקולוגיות. ככל הידוע, הקצין לא שהה בצינוק אלא בתא שצולם בכל שעות היממה. בהחלטת בית הדין הצבאי לערעורים, אסורים בפרסום בשלב זה פרטיו המזהים של הקצין ז"ל.