חשד לפרוטקשן באתרי בנייה בדרום: שיכון ובינוי ואלקטרה בין הנפגעות

רשות המסים ומשטרת ישראל עצרו היום 13 חשודים בחשד לביצוע עבירות מס, איומים והלבנת הון בהיקף של מאות מיליוני שקלים באמצעות חברות מתחום השמירה והאבטחה • לפי החשד, חברות השמירה, שסיפקו שירותים כביכול לחברות בנייה בדרום הארץ, עשו יד אחת עם עבריינים כדי לסחוט את החברות

בנין לה"ב 433 לוד / צילום: שלומי יוסף
בנין לה"ב 433 לוד / צילום: שלומי יוסף

רשות המסים ומשטרת ישראל עצרו היום (ג') 13 חשודים בחשד לביצוע עבירות מס והלבנת הון בהיקף של מאות מיליוני שקלים באמצעות חברות מתחום השמירה והאבטחה. בין העבירות הנחשדות - גביית דמי חסות בהיקפים גדולים מחברות בנייה. בפרשה מעורבות חברות בנייה גדולות ומוכרות במשק כשיכון ובינוי , אלקטרה  ושפיר הנדסה .

החשד הוא שחברות השמירה, שסיפקו שירותים כביכול לחברות בנייה בדרום הארץ, עשו יד אחת עם עבריינים כדי לסחוט את החברות.

באחד המקרים, על פי החשד, חברת השמירה הזהירה שצריך להעלות את עלויות האבטחה ממאות אלפים למיליוני שקלים, אחרת הנזק מהכנופיות יהיה עשרות ומאות מיליוני שקלים.

על פי החשד, בפועל, "חברת השמירה" עשתה הכל בתיאום עם העבריינים. בין הראיות לכך שמדובר בחברות קש ו"פרוטקשן" - העובדה שאין לחברות באמת ניידות אבטחה ומאבטחים וכו'.

שיתוף-פעולה עם משטרת צרפת

משטרת ישראל בשיתוף רשות המסים ניהלו בחודשים האחרונים חקירה סמויה ומורכבת, הנוגעת לעבירות פליליות שבוצעו על ידי חשודים וחברות המספקות שירותי שמירה לחברות גדולות, באתרי בנייה.

החשדות עוסקים בעבירות כלכליות, בהן עבירות מרמה, עבירות מס והלבנת הון, בהיקפים גדולים, וכן בעבירות איומים.

היום בשעות הבוקר המוקדמות עם המעבר לחקירה גלויה, פשטו עשרות חוקרי ובלשי היחידה למאבק בפשיעה כלכלית (יאל"כ) בלהב 433 ביחד עם יחידות משטרה נוספות, על בתיהם ועסקיהם של 13 חשודים שנעצרו בחשד למרמה, הפצת חשבוניות פיקטיביות, איומים, עבירות מס ועבירות עפ"י חוק איסור הלבנת הון. בין העצורים, חשוד שנעצר בפריז בשיתוף משטרת צרפת ונציג משטרת ישראל בצרפת.

בנוסף למעצרים, עוכבו 26 חשודים ובוצעו חיפושים בבתיהם ובמשרדי החברות במהלכם נתפסו מסמכים וחומרים רבים.

בהודעת רשות המסים והמשטרה נמסר כי במסגרת מיקוד האכיפה בעבירות המבוצעות על ידי חברות הנחזות להיות חברות שמירה, הצטברו חומרי חקירה ומודיעין אשר הובילו לחשדות כי הוקם מערך גדול של חברות מתחום השמירה ואבטחה, שבעליהם והעובדים בחברות הללו ביצעו לאורך תקופה ארוכה באופן מאורגן ושיטתי, עבירות מס ומרמה בסכומי כסף גדולים מאוד. העבירות בוצעו על פי החשד בסיוע נותני שירותים פיננסים שונים.

החשודים הובאו לחקירה במשטרה ובהמשך היום יובאו, ככל שיידרש מבחינה חקירתית, לדיון בבית משפט השלום בראשון לציון, בבקשה להאריך את מעצרם.

החקירה מנוהלת ע"י משטרת ישראל, בשיתוף חקירות מכס ומע"מ ב"ש ופקיד שומה חקירות מרכז ברשות המסים, הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור ובליווי המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.

מרשות המסים ומשטרת ישראל נמסר כי "נמשיך לפעול לחשיפה וגילוי של עבירות פשיעה חמורות, במטרה לחקור ולהביא את העבריינים מבצעי העבירות לדין".

משפיר נמסר בתגובה: "לא נסחטנו. לא נפגענו. ולו בשקל".

עו"ד ווליד כבוב, בא-כוחם של מספר חשודים, מסר: "מדובר באנשי עסקים שמנהלים חברות מצליחות משך עשרות שנים. החשודים דוחים בשאט נפש את החשד המופרך שמיוחס להם. אני סמוך ובטוח שחפותם תוכח בפני בית המשפט".

עו"ד שחר חצרוני המייצג את אחד החשודים מסר: "מדובר בחברה ותיקה ואמינה אשר עובדת בתחום למעלה משני עשורים וללא רבב. אנחנו בטוחים כי בסיומה של החקירה ימצא כי פעלה כדין והחשד נגדה יופרך לחלוטין".

 עו"ד אורי גולדמן המייצג את אחד מנותני השירותים הפיננסים מסר כי: "כפי שמתברר כבר כעת ביחידה החוקרת פעילותו של מרשי היא ללא כל דופי. מרשי עובד כל פי הדין ועל פי חובותיו כנש"פ. כבר עתה מסתמן, כי על אף שהפרשיה לכאורה גדולה, יתברר בקרוב שלמרשי אינו מעורב בפעילות הפלילי הנטענת כלפי מעורבים אחרים בפרשה".

*** חזקת החפות: ההליך הפלילי נגד המעורבים בפרשה נמצא בראשיתו, החשודים מכחישים את המיוחס להם, ועומדת להם חזקת החפות.

צרו איתנו קשר *5988