בגלל שהתערבה בשוק השכירות: ממשלת שבדיה הודחה בהצבעת אי-אמון

למרות שראש הממשלה השבדי ניסה לקדם פשרה עד הרגע האחרון, מפלגות האופוזיציה הפילו את ממשלת המיעוט השבדית בשל הניסיון להתערב בשוק הדיור • כעת יש לראש הממשלה שבוע להחליט אם לתת לפרלמנט אפשרות להקים ממשלה חדשה או להכריז על בחירות

סטפן לוון, ראש ממשלת שבדיה / צילום: Associated Press, John Thys, Pool
סטפן לוון, ראש ממשלת שבדיה / צילום: Associated Press, John Thys, Pool

ראש ממשלת שבדיה סטפן לוון הודח היום (ב') בהצבעת אי-אמון, אחרי שממשלתו ניסתה לקדם רפורמה שתגביל את הפיקוח על מחירי השכירות הנהוג במדינה. מפלגת השמאל מהאופוזיציה מימשה את איומה, וחברה למפלגת הימין המתנגדת להגירה "הדמוקרטים השבדים", כדי להפיל את הממשלה. אל השתיים חברו מפלגות אופוזיציה נוספות. בסך הכל, 181 חברי פרלמנט הצביעו אי אמון בממשלה מתוך 349 חברי פרלמנט. ללוון יש כעת שבוע להחליט אם לתת ליו"ר הפרלמנט את הסמכות לנסות ולבנות ממשלה חדשה או ממשלת מעבר, או להכריז על בחירות חדשות, שנה לפני המועד המתוכנן.

הרקע להפלת הממשלה הוא המשבר הפוליטי שנוצר סביב שוק הדיור בשבדיה. בניגוד למצב הקיים, שבו בעלי דירות צריכים לגבות "שכר דירה הוגן" שנקבע לפי שיקולים כמו גודל, מצב הדירה ושנת הבנייה, הציעה הממשלה לאפשר גביית "מחיר שוק" לדירות חדשות, בבניינים שיוקמו מיולי הקרוב והלאה. המטרה, לדבריה, היא לעודד בנייה חדשה ולהקטין את הביקוש העצום לדירות, במיוחד באזורים עתירי אפשרויות עבודה. הרפורמה היא למעשה חלק מההתחייבות של ממשלת המיעוט למפלגה הליברלית ולמפלגת המרכז, שהסכימו בינואר 2019 לתמוך בה מבחוץ בתמורה לאימוץ רשימה ארוכה של דרישות.

ואולם, עם ההודעה על החוק המתוכנן הודיעה מפלגת השמאל כי היא מציבה אולטימטום - או שהממשלה תגנוז את הצעת החוק או שהיא תצביע נגדה. "התמיכה שלנו (בממשלה) תפסיק אם הממשלה תיישם הצעות כלשהן לשוק שכירות חופשי", הודיעה המפלגה. מפלגת "הדמוקרטים השבדים" ניצלה את המשבר ואת אובדן האמון כדי להגיש הצעת אי-אמון בממשלה.

בניסיון של הרגע האחרון למנוע את הפלת ממשלתו, הודיע ראש הממשלה אתמול הגיע לפשרה עם מפלגות הליברלים והמרכז שדרשו את התיקון לחוק. הוא לא פירט את מהות הפשרה, אבל הבהיר כי ייפתח דיאלוג בהשתתפות "כל השחקנים" בשוק הדיור השבדי, כולל אגודת הדיירים החזקה הפועלת במדינה, לגבי שכר הדירה בדירות חדשות. "אנחנו מעניקים לכל השחקנים את ההזדמנות למצוא פתרון", אמר היום לוון, "אנו מצפים כעת מהמפלגות להפגין אחריות ולא להטיל את שבדיה אל תוך משבר פוליטי".

שעה בלבד לאחר מכן הודיעה מנהיגת מפלגת השמאל, בת למהגרים מאיראן, כי הפשרה אינה מקובלת עליה וכי מפלגתה תצביע נגד, מה שאכן קרה היום.

שוק השכירות בשבדיה הוא בעל מודל ייחודי, שנוטה לכיוון פיקוח על מחירי המקסימום שניתן לגבות משלושה מיליון השבדים החיים בשכירות (בערך כשליש מהתושבים במדינה). חוזים מוגנים ואי-מתן אפשרות להעלות את השכירות הם חלק מהמאפיינים של מי שמחזיקים בחוזה ישיר מול בעל הדירה, אך רשימת ההמתנה לחוזים אלו מגיעים ליותר מעשר שנים. בינתיים, שבדים רבים, במיוחד כאלו המעוניינים להתגורר באזורים מבוקשים, גרים בשכירות משנה שגם היא מפוקחת, אולם בצדה מתנהל "שוק שחור". לדברי התומכים במצב העניינים הנוכחי, המודל מאפשר דיור בר-השגה ומניעת שכונות יוקרה ולדברי המתנגדים - הפיקוח רק יצר רשימות המתנה של שנים לדירות במקומות מבוקשים ושוק שחור מפותח.

שבדים רבים מזכירים את מה שקרה בפינלנד, שם בעקבות משבר כלכלי הממשלה "יצאה" לחלוטין מפעולות פיקוח ומרגולציה של שוק הדיור לשכירות, ומחירי השכירות האמירו, יחד עם ההידרדרות במעמד השוכר ובזכויותיו.

לוון אמר מראש כי אם יפסיד בהצבעה, ימתין כמה ימים כדי לראות כיצד לנהוג ו"לחשוב לעומק מה הצעד הטוב ביותר לשבדיה". הבחירות הכלליות הבאות מתוכננות להתקיים בספטמבר 2022.

צרו איתנו קשר *5988