בעיית מנהלות הקריאייטיב במשרדי הפרסום הגדולים מחמירה

לגלובס נודע כי מאיה שרן, סמנכ"לית הקריאייטיב במשרד הפרסום יהושע TBWA, הודיעה לאחרונה כי החליטה לפרוש מתפקידה • וגם: קבוצת שרונה פרטרנס מקימה מרכז חדשנות באופקים • אירועים ומינויים

מאיה שרן / צילום: עופר חג'יוב
מאיה שרן / צילום: עופר חג'יוב

ענף הפרסום סובל מחוסר משווע של נשות קריאייטיב בעמדות ניהול בכירות, ועל רקע המשבר הקשה בענף, עלולה להיגרע ממנו דמות בכירה נוספת. לגלובס נודע כי מאיה שרן, סמנכ"לית הקריאייטיב במשרד הפרסום יהושע TBWA, הודיעה לאחרונה למנכ"ל המשרד יגאל ברקת כי החליטה לפרוש מתפקידה.

אומנם לשרן הוצא להצטרף כמנהלת לאחד המשרדים הגדולים בתעשייה, אך על-פי מקורבים, בימים אלה היא מתלבטת בין מספר הצעות - חלקן קשורות בהובלת תהליכים קריאיטיביים מחוץ לענף הפרסום.

כידוע, צמרת ענף הפרסום סובלת מצביון גברי דומיננטי בחלק ניכר מהתחומים, אולם בקריאייטיב הדבר בולט שבעתיים. למעשה, פרט לסיגל עבודי במקאן ולשרן עצמה, אין מנהלות קריאייטיב ראשיות באף אחד מהמשרדים הגדולים. גם בתוך המחלקות עצמן נרשמת נוכחות נשית דלה. מדובר באנומליה קשה, שכן 80% מהקמפיינים שנעשים במשרדי פרסום מכוונים לקהל היעד הנשי.

שרן הצטרפה למשרד הפרסום לפני כשבע וחצי שנים, ולפני כשש שנים מונתה לסמנכ"לית קריאייטיב לצב עידו קריב. בין העבודות הבולטות שלה - קמפיינים למכבי, בנק דיסקונט, קניוני עופר, רכבת ישראל, פרימור ועוד.

את דרכה בענף החלה שרן במשרד ברוקנר-נטע-יער, שאליו הצטרפה כבר באמצע קורס הקופירייטרים שעשתה בבית ספר acc של תרצה גרנות. משם עברה לגלר-נסיס, ובהמשך מונתה למנהלת קריאייטיב בפובליסיס. בין העבודות שעליהן היא חתומה בתקופה זו - קמפיינים לבמבה אסם, נסטלה, 012, נטוויז'ן, קלאב מד, סמסונג ועוד. בנוסף, שפטה בתחרויות פרסום גולדן דראם ואריות הפרסום בקאן.

נראה כי להחלטת העזיבה של שרן יש השלכות גם על מנהלים שעבדו תחתיה. כך למשל, מנהל הקריאייטיב אלעד גרין, שקודם לתפקיד לפני פחות משנה, הודיע לאחרונה גם הוא על התפטרות - כנראה על-מנת לנהל קריאייטיב במשרד אחר.

במשרד יהושע TBWA, שאיבד לאחרונה מספר תקציבים משמעותיים (יינות ביתן ובנק דיסקונט), לא מתכוונים בשלב זה לגייס מנהל קריאייטיב נוסף, ובוחרים להותיר את מושכות הניהול בידיו של אור לביא, שטיפל עד עתה בחצי מהלקוחות. לביא נחשב למנהל קריאייטיב מוכשר, שקודם לכן ניהל את הקריאייטיב בפרסום זרמון.

האופק של שרונה

קבוצת שרונה פרטרנס מקימה מרכז חדשנות באופקים, בהשקעה של כ-10 מיליון שקל. המתחם החדש יתפרס על שטח של כ-2,000 מ"ר, ויכלול מרכזי הכשרות לחברות בתחום האגרוטק, במטרה לפתח טכנולוגיות בתחום. בין היתר מדובר בשיטות השבחה טבעיות שאינן כוללת שימוש והנדסה גנטית, אינטליגנציה מלאכותית, השקיה ועוד. זהו מרכז החדשנות הרביעי של החברה - אחרי חיפה, תל אביב וכפר סבא - והוא יופעל בשיתוף עיריית אופקים.

מתחם שרונה באופקים / צילום: עמותת אור
 מתחם שרונה באופקים / צילום: עמותת אור

לשרונה פרטנרס יש ארבע פעילויות עיקריות: קרן הון סיכון שמשקיעה בחברות שנמצאות בשלב ה-Seed, תוכנית האצה (אקסלרטור) לסטארט-אפים, מתחמי עבודה משותפים ואתר גיקטיים. מאחורי הפעילות הרחבה עומדים איש העסקים הצרפתי-יהודי פיליפ בואזיז, ואשת הפיתוח העסקי תות שני, 34, שמכהנת כמנכ"לית הקבוצה.

בתחילת דרכה הקימה שני את מנט גרופ, חברה לפיתוח כלכלי ויזמי במדינות שונות בעולם, שבין היתר ביצעה פרויקטים מטעם הבנק העולמי, האיחוד האירופי וממשלת שוויץ. בנוסף, היא הובילה תוכנית האצה של 350 חברות מחמש מדינות בחבל הבלקן, בהיקף 1.5 מיליון אירו. שיתוף הפעולה עם בואזיז התחיל כשעמדה בראש האקסלרטור 365X.

תות שני / צילום: יח''צ
 תות שני / צילום: יח''צ

"תחום האגריטק מתפתח בשנתיים האחרונות בצורה אדירה בכל העולם. גופים חקלאיים מסחריים ותאגידיים נפתחו להטמיע טכנולוגיות, החל מזריעה, גידול, ייצור, עיבוד, חומרים חדשים ועוד", אומרת שני כעת. "בעיית הגידול והמזון בעולם היא עצומה, וההזדמנות היא בלתי נתפסת. אנחנו קוראים לשותפים מכל קשת התעשייה - משקיעים, תאגידים וארגונים - לחבור אלינו ליוזמה הלאומית הזו".

"אין לי ספק כי מהלך זה מהווה סנונית ראשונה לשורה של פרויקטים בתחום התעשייה עתירת הידע באופקים, בעיקר בתחום החקלאות המתקדמת", סיכם ראש העיר, איציק דנינו. "אנחנו נערכים לקלוט עשרות סטארט-אפים בתחום האגרוטק שיעתיקו את פעילותם לאופקים, כחלק מהחזון שלנו להפוך את העיר לבירת האגרוטק של ישראל".

מצנח הזהב

אברהם אבישי (53) למנכ"ל מונה למנכ"ל רני צים מרכזי קניות. קודם לכן כיהן כמנכ"ל משותף במידאס השקעות בנדל"ן.

אפרת צרי מונתה לסמנכ"לית השיווק של חברת המשלוחים GetPackage. קודם לכן כיהנה כסמנכ"לית שיווק בדלויט.

אפרת צורי / צילום: ורד פרקש
 אפרת צורי / צילום: ורד פרקש

ליטל שמשוני מונתה לסמנכ"ל השיווק ברייצ'יפ, המספקת פתרונות פיתוח תוכנה ושבבים לארגונים.

מיכל כהן (55) מונתה ליו"ר המועצה הישראלית לתרבות ולאמנות, במקביל להיותה מנכ"לית קרן רש"י.

צחי דידי (39) מונה למנכ"ל חברת הנדל"ן יוסי אברהמי.

צחי דידי, מנכ''ל חברת יוסי אברהמי / צילום: יח''צ
 צחי דידי, מנכ''ל חברת יוסי אברהמי / צילום: יח''צ

יועץ התקשורת איתי הר-אור ימונה לדובר לשכת עורכי הדין במינוי חיצוני. הר-אור יכהן בתפקיד עד למינוי דובר קבוע IN-HOUSE. הר-אור כבר כיהן בתפקיד דובר הלשכה לפני כעשור, והוא ימלא את תפקידו בלשכה במקביל לעיסוקיו הפרטיים.

רפי מרגליות מונה למנהל המוצרים והטכנולוגיות הראשי בחברת Verbit,
המפתחת פלטפורמה לתמלול אוטומטי.

חדשות טובות

קרן הולמס פלייס העניקה כ-100 מלגות מנוי למועדוני הקבוצה בהיקף של כ-350 אלף שקל. המלגות חולקו לנציגי 11 עמותות ולאנשים פרטיים שפנו לקרן לסיוע.

בנק מזרחי טפחות קיים זו השנה ה-13 את פרויקט "שותפים מבחירה", שבו לקוחות הבנק מחליטים לאילו עמותות יוענקו תרומות בסך כולל של 550 אלף שקל. העמותות הזוכות השנה הן אגודת יד אליעזר, איחוד הצלה, אלו"ט, בית השנטי, זיכרון מנחם, יד שרה, כנפיים של קרמבו, מתנת חיים, עזר מציון , פעמונים ותנו לחיות לחיות.