הערכה: קצין ולוחם צה"ל שנפצעו הלילה קשה בג'נין - נפגעו מירי חבריהם

מתחקיר ראשוני עולה כי אין מדובר בירי דו-צדדי, אלא מאש של חיילי יחידת המסתערבים דובדבן אל עבר המחבלים, שפגעה גם בקצין ובחייל • השניים מאושפזים במצב קשה בבית החולים רמב"ם בחיפה, ולפי הודעת בית החולים, לא נשקפת סכנה מיידית לחייהם

חמושים פלסטינים ברחובות ג'נין / צילום: Associated Press, Majdi Mohammed
חמושים פלסטינים ברחובות ג'נין / צילום: Associated Press, Majdi Mohammed

בצה"ל מעריכים כי הקצין והלוחם שנפצעו הלילה קשה בפעילות מעצר המחבלים בגזרת ג'נין, נפגעו מאש חבריהם. מתחקיר ראשוני עולה כי אין מדובר בירי דו-צדדי, אלא מאש של חיילי יחידת המסתערבים דובדבן אל עבר המחבלים, שפגעה גם בקצין ובחייל. השניים מאושפזים במצב קשה בבית החולים רמב"ם בחיפה, ולפי הודעת בית החולים, לא נשקפת סכנה מיידית לחייהם.

בהודעת דובר צה"ל נמסר כי המבצע כוון נגד חולייה חמושה ומסוכנת של ארגון הטרור חמאס. המבצע כלל פעילות בחמש גזרות שונות, ובמהלכו נהרגו לפחות חמישה מחבלים ונפצעו נוספים, נלכדו מספר מחבלים, ונתפסו נשקים ואמצעי לחימה. המבצע נוהל מתוך החפ"ק המשותף לצה"ל, שב"כ והימ"מ.

ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, אמר כי מדובר בסדרת סיכולים חשובה ביותר שמנעה פיגועים משמעותיים. "אלה פיגועים שיכלו לצאת לירושלים, לנתניה, לתל אביב, לעפולה ולכל מקום אחר. זה הישג מודיעיני מבצעי ושיתוף-פעולה יוצא מן הכלל של צה"ל, שב"כ, ימ"מ - יישר כוח לכולם. צריך לזכור ולהזכיר לכולנו שהסיכולים האלה מתבצעים עשרות פעמים מדי שבוע. זה מה שמייצר למדינת ישראל הגנה אבטחה וביטחון באזור יהודה ושומרון, וזה לא רק באזור הזה". 

לפי צה"ל, בפעילות סמוך לכפר בידו שבמרחב החטיבה המרחבית "בנימין", בין כוחות ימ"מ למחבלי חמאס, נהרגו שלושה מחבלים. כמו כן, נעצרו באזור ג'נין שבמרחב החטיבה המרחבית "מנשה" חמישה מחבלים נוספים החשודים כחברים באותה התשתית שתכננה לבצע פעילות טרור.

במהלך מעצר מבוקש על-ידי כוח מיחידת דובדבן בכפר בורקין, התפתח קרב יריות מטווח קצר בחצר הבית, במהלכו נפצעו קצין ולוחם צה"ל סרן ד' ורס"ל י' באורח קשה כאשר הסתערו לעבר המחבל. וכאמור נבדקת גם האפשרות כי נפגעו מאש כוחותינו במהלך הלחימה. המחבל נעצר, ונתפסו בזירה מספר אמצעי לחימה ששימשו את המבוקשים. כוחות רפואה העניקו לפצועים בשטח טיפול מציל חיים ולאחר מכן פינו אותם במסוק לקבלת טיפול רפואי בבית החולים רמב"ם.

זמן קצר לאחר מכן בוצע ירי לעבר כוח של יחידת המסתערבים של משמר הגבול שפעל בבורקין. הכוח הגיב בירי וניטרל את המחבלים שירו מטווח קצר לעבר הכוחות. הנשק מסוג קרלו שממנו בוצע הירי, הועבר לטיפול כוחות הביטחון. בנוסף, עצר הכוח מחבל נוסף שביצע ירי מרכב חולף לעבר הכוחות.

צרו איתנו קשר *5988