שלד ענק ושמור של טריצרטופס נמכר ב-6.6 מיליון אירו במכירה פומבית

בית המכירות הצרפתי העריך בתחילת ספטמבר כי השלד, שמכונה ביג ג'ון, יימכר בכ-1.5 מיליון אירו • מדובר בטריצרטופס הגדול ביותר שנמצא שמור כמעט לגמרי

ביג ג'ון. שלד של טריצרטופס שנשמר מאובן בבוץ במשך 66 מיליון שנים / צילום: Reuters, JB Autissier / Panoramic
ביג ג'ון. שלד של טריצרטופס שנשמר מאובן בבוץ במשך 66 מיליון שנים / צילום: Reuters, JB Autissier / Panoramic

השלד של הטריצרטופס הגדול ביותר שנמצא מעולם נמכר ביום חמישי האחרון ב-6.6 מיליון אירו במכירה פומבית - כמעט פי חמישה יותר מהצפי של בית המכירות. בתחילת ספטמבר, העריכו בבית המכירות דרו בפריז שהשלד יימכר בסכום שבין 1.2 ל-1.5 מיליון אירו. הקונה, שזהותו לא נחשפה, הוא אספן פרטי מארה"ב. 

השלד, המכונה ביג ג'ון, כשמו כן הוא: אורך הגולגולת הוא 2.6 מטר ורוחבה 2, וממנה יוצאות שתי קרניים באורך של 1.1 מטר ורוחב של 30 ס"מ כל אחת, המסוגלות לשאת משקל של 16 טון - כך לפי מארגני המכירה הפומבית. ביג ג'ון, שגובהו 8 מטר, הוא הטריצרטופס הגדול ביותר שנמצא עד כה.

הטריצרטופס - תלת קרן בתרגום חופשי - חי באזור צפון אמריקה של ימנו לפני 66-68 מיליון שנה. ביג ג'ון מצא את מותו בהצפה באזור דקוטה הדרומית, שם נמצא השלד במאי 2014 על ידי הגאולוג וולטר ו. סטיין ביל. שנה לאחר מכן הוא נחפר מתוך האדמה ומאז הוא שמור באיטליה. 

יותר מ-60% מהשלד נשמר בבוץ, ומהגולגולת עצמה נשמרו 75%. ובכל זאת, ביג ג'ון נושא עליו פציעות של חיים לא קלים: שסע בצוואר כתוצאה מקרבות עם דינוזאורים קטנים יותר, על טריטוריה או סביב חיזור.

מכירות מסוג זה מעוררות דאגה אצל פלאונטולוגים, חוקרי מאובנים. בספטמבר שנה שעברה קבוצת חוקרים פנתה בשמם של 2,000 אנשי מקצוע ומחקר נוספים אל מארגני המכירה הפומבית, והזהירה כי מכירה של מאובנים לידיים פרטיות מביאה לנזקים לעולם המדע והמחקר כאשר היא מגבילה את הגישה של החוקרים ומקשה עליהם.

צרו איתנו קשר *5988