מה הסיפור של טרה-לונה? המטבע שמזעזע את שוק הקריפטו

המטבע שקרס בשבוע האחרון ב-65% היה אחד המטבעות שבלטו בעליות ברבעון הקודם • ברגע האמת, המנגנון שאמור לווסת את ההיצע באופן שהשער של המטבע היציב ישמור על יציבותו קרס, דבר שהוביל את המשקיעים לחוסר אמון

המטבע לונה של חברת טרה / צילום: Shutterstock
המטבע לונה של חברת טרה / צילום: Shutterstock

במקביל לירידות החדות בשוקי ההון גם המטבעות הדיגיטליים נחתכים: הביטקוין נסחר בשער של 31 אלף דולר, ירידה של מעל ל-55% מהשיא שנרשם בנובמבר בשנה שעברה. זוהי הפעם השנייה מתחילת 2022 שהביטקוין צונח מעל ל-50% מהשיא. הפעם הקודמת היתה בסוף ינואר, אך עם פלישת רוסיה לאוקראינה ותחילת המערכה, ובייחוד בימיה הראשונים, הביטקוין ושאר המטבעות הדיגיטליים התאוששו, ותפסו תפקיד מרכזי כמערכת אלטרנטיבית במצב בו התרבו המגבלות על המערכות הפיננסיות של שתי המדינות. במקביל לירידות בביטקוין נרשמות ירידות בשערי המטבעות המובילים בהם אית'ריום (שינוי שבועי 16.1%-), סולנה (שינוי שבועי 21.4%-), וקרדנו (שינוי שבועי 14.8%-).

אחד הסיפורים המעניינים והעיקריים שמשפיעים על כל שוק הקריפטו הוא זה של המטבע טרה-לונה של חברת טרה, שקרס בשבוע האחרון ב-65%. טרה לונה היה אחד המטבעות שבלטו בעליות ברבעון הקודם, וזאת בניגוד למגמה שהייתה בשוק הקריפטו, שככלל הציג תשואה שלילית ברבעון הקודם. טרה עוסקת במטבעות יציבים, ולכאורה התנודתיות הייתה אמורה לעשות לה טוב. בתקופות של תנודתיות גבוהה, המסחר במטבעות דיגיטליים מתאפיין בביקושים למטבעות יציבים, כלומר, מטבעות ששערם צמוד למטבע פיאט כלשהו - דולר, אירו, וכו'. כך למעשה ניתן לקבע את שער הקריפטו ולהימנע מהתנודתיות, מבלי למכור אותו לפיאט ולהזדקק להליך ביורוקרטי של הכנסת הכסף למערכת הפיננסית.

המטבעות היציבים הפכו לשחקנים עיקריים בעולם הקריפטו, לצד אי נוחות גלויה מצד הרגולטור בשאלת הכיסוי: כלומר, אם מבטיחים שמטבע מסוים ערכו צמוד לדולר או לכל מטבע פיאט אחר, האם ברגע האמת יש לחברה שהנפיקה אותו את הרזרבות המתאימות על מנת לעמוד בהתחייבויותיה למחזיקי המטבע.

טרה הנפיקה צמדים רבים של מטבעות יציבים מול מטבע ספציפי - דולר, ין, אירו וכו', וכן פיתחה אלגוריתם שאמור לאזן את הצמידות באמצעות מנגנון של שריפה או הנפקת מטבעות - בהתאם לביקושים בכל צמד ספציפי, בדומה להגדלת היצע או הקטנתו שעושה בנק מרכזי, וכך למעשה לווסת את ההיצע באופן שהשער של המטבע היציב ישמור על יציבותו. אולם, ברגע האמת ובתנודתיות הגבוהה שנוצרה בשוק, המנגנון הזה קרס, וההצמדה של המטבע צמוד הדולר לא התקיימה במלואה, דבר שהוביל את המשקיעים לחוסר אמון ולקריסה גם של המטבע צמוד הדולר וגם של טרה-לונה, והגביר את הלחץ גם על הביטקוין.

נציין שקריסה של מטבע יציב גדול היא אחד האיומים המרכזיים על שוק הקריפטו, ומוזכרת כאחת הסכנות העיקריות לאובדן אמון בו ולהתגלגלות לתרחיש של קריסת השוק באופן מוחלט. מקבילים אותה למעשה למצב של "ריצה על הבנק" בשווקים הפיננסיים המסורתיים. טרה היא שחקן גדול בשוק הזה, אך השחקנים העיקריים בו הם טתר, בייננס ומטבע ה-USDC.