הכניסה למושבה לא מסגירה שבמרכזה מסתתרות כמה פנינים של ממש

מסע דילוגים בין בילויים לביל"ויים: בראנץ' נפלא ומלון בוטיק בטעם טוב ומדויק, שלל עיסויים ופינוקים, מבנים היסטוריים וגן פסלים

מלון ליר סנס בגדרה / צילום: סימפלקס 360
מלון ליר סנס בגדרה / צילום: סימפלקס 360

"איזו מן שלווה, ולא עושים שום דבר" (אבי קורן)

בילוי של יום בגדרה משלב את הטוב מבין כל העולמות: מסע מרתק לעומק ההיסטוריה של ראשית היישוב הציוני, לצד ארוחת בוקר נפלאה במלון בוטיק שהוא פנינה של ממש, לאוהבי המגע - עיסוי, ולקינוח שוטטות רגלית בין הגלריות והחנויות המעטרות את רחוב הבילו"יים.

10:00 | סנובית, בגדרה היית?
אין דבר בחזות הכניסה לגדרה המרמז על כך שבעיבורה של המושבה מסתתרת הפתעה נעימה. גרוע מכך, קבלת הפנים בדמות שיכוני רכבות, שלטי ניאון כבויים ורחובות שוממים אינה מבשרת טובות.

עצתי לכם היא להחזיק מעמד, ולהגיע לפתחו של ליר סנס, מלון בוטיק שכיף להיבלע בין כתליו, לדומם מנועים ולהרהר ביזם שהחליט לעשות מעשה ולהקים פנינה מוקפדת בליבה של מושבה שהיא, יש להודות, כמו תלמיד עם פוטנציאל. נחמץ הלב למראה המבוזבז של רחובה הראשי של גדרה, האוצרת בחובה סיפור חלוצי יוצא דופן, מבנים לשימור והיסטוריה שרק צריך להרים מהרצפה. המציאות, מן הסתם, מורכבת יותר.

הקסם מתרחש עם הכניסה החבויה למלון, השוכן במבנה יפהפה ששימש בימים עברו כבית מרפא. שביל מרוצף מוביל לחצר נסתרת, שפסל קרנף ורוד במרכזה. את הקרנף סובבות זולות רביצה, שיחי ורדים בשומים, צמחייה פראית ומוזיקה חרישית. בשעת בוקר מאוחרת של תחילת שבוע מיוזע, ישבו במסעדת המלון אברטו המלאה מפה לפה אנשי עסקים, תיירים ואורחים שמישהו כנראה סיפר להם על המקום עוד לפניי.

לוקח לעין כמה דקות לקלוט את תועפות הטעם הטוב. הנברשות, חפצי האמנות, המטבח הפתוח, הריהוט והעיצוב מעידים כולם על כך שמישהו השקיע הרבה מחשבה. את ההפתעה בלענו לצד בראנץ' נדיב, מושקע וטעים עד מאוד, וכאן המקום לציין שאין צורך ללון במלון כדי לבלות בו יום. יום שמתחיל בקרואסונים טריים שאופים במטבח הפתוח לנגד עיני האורחים, מנות גדושות בטעם, יופי וצבע, מזנון ובו שפע מאכלים שיחזיקו אתכם עד הערב, ואם תרצו, תסכמו את היום בכוס יין על גג המלון הצופה אל השקיעה.

חובבי פינוקי הגוף ישמחו לבלות את השעות הבאות פרקדן תחת ידיהם הטובות של המעסים בשלל טיפולים מקצועיים המיטיבים עם כל שריר דואב. המחכים לתורם יכולים לרבוץ בחמאם, להשתרע בבריכת הגג הסמוכה, ללגום דבר מה ולשאול את עצמם כיצד הגיעה קבוצה צוהלת של צעירים שבדים דווקא לכאן.

מלון ליר סנס גדרה - 08-6680088, ניתן להזמין חבילות טיפול המשלבות גם ארוחות במסעדת אברטו. פתוח בשבת.

12:00 | ואלה תולדות הבילויים
לאחר שהגשמתם את חזונכם הציוני-נהנתני, טוב תעשו אם תכבירו דעת ותצאו מפתחו של המלון לגיחה מרתקת במוזיאון גדרה שממול, מלווה בסיבוב קצר בין המבנים ההיסטורים הפזורים לאורך רחוב הבילויים. המדריכה הנמרצת שמקבלת את פנינו במוזיאון, מספרת בספק רצינות וספק בבדיחות הדעת שהברון רוטשילד, איך לומר בלשון המעטה - לא חיבב את הבילו"יים בשל אופיים קשה העורף שלא קיבל את מרותו, וסירב לתמוך במפעל התיישבותם.

את הסיור המעניין במוזיאון היא מנקדת בשלל אנקדוטות היסטוריות מעניינות, שהופכות את סיפורה של קבוצת הבילו"יים, שעלו על הקרקע ב-1882, לכמעט דמיוני. שעה וחצי במוזיאון, כולל צפייה בסרטון שאפילו בני נוער שוחרי טיק טוק יעריכו, ואנחנו ממשיכות לדילוג בין האתרים המרכיבים את הפסיפס ההיסטורי של היישוב. אפשר להתהלך ברחוב עצמונית בין צריף הבילו"יים של משפחת סברלוב, בור הבילו"יים בו השתכנו יעקב חנקין ורעייתו ולהתעכב ולקרוא את השילוט המספר את סיפור האתרים.

המוזיאון לתולדות גדרה והביל"ויים, 08-8593316. מומלץ לתאם מראש, וניתן להזמין סיור המשלב הדרכה במוזיאון ובאתרים ההיסטוריים ברחוב.

הצריף האחרון בגדרה / צילום: מיכל אוקון
 הצריף האחרון בגדרה / צילום: מיכל אוקון

15:00 | אמן הברזל וגן הפסלים
בקצה הרחוב, המשקיף על הכביש למרגלות גדרה, שלט קטן המצביע לכיוון חצר הביל"ויים. עד לפני מספר שנים היה זה מתחם שוקק של אמנות ופנאי ששופץ לחצר יפהפייה, ששימשה בעבר כנחלתה ההיסטורית של משפחת פרנקל, חצר איכרים ומבנה משק ששוחזרו ונהפכו לכיכר יפה ובה חנויות מתוקות, גלריות ובתי מעצבים.

מכל הטוב הזה לא נותר דבר מלבד הסטודיו של ליאור מטלוב-קורמס, אמן מוכשר המפסל ברשת ברזל. על הקירות תלויים פרחים, ציפורים, פורטרטים עזי צבע עשויים ברשת ברזל גסה וביד רגישה. תציצו פנימה ותקוו לפגוש את ליאור, אמן מלא הומור, שמספר את סיפור דרכו ממאפר כלות לאמן. אל תעזבו את גדרה מבלי להציץ אל גן הפסלים המרהיב של יומה שגב, אמן מקומי ותיק, שבחצרו מפוזרים מאות פסלים עשויים גרוטאות ומכוניות ישנות שאסף ופירק.

סטודיו ליאור מטלוב קורמס - חצר הביל"ויים, גדרה. 054-6995649, גן הפסלים של יומה שגב - פיבל 3. 08-8591079

צרו איתנו קשר *5988