הוועדה לבדיקת מינויים פסלה את מינויו של יובל אלבשן למנכ"ל המוסד לביטוח הלאומי

הוועדה לבדיקת מינויים בחרה לאחר בדיקות שלא לאשר את מועמדותה של יובל אלבשן לאחר משמצאו כי אינו עומד בתנאי הכשירות הנדרשים לכהונה • אלבשן: "אין לי שום כוונה או יכולת להרים דגל לבן"

יובל אלבשן / צילום: איל יצהר / עיבוד: טלי בוגדנובסקי
יובל אלבשן / צילום: איל יצהר / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מינויו של יובל אלבשן למנכ"ל המוסד לביטוח לאומי לא אושר ע"י הוועדה לבדיקת מינויים בראשות השופטת (בדימוס) בלהה גילאור. 

הוועדה קיימה דיונים ממושכים בעניין מועמדותו של אלבשן וחבריה קראו את החומר שהועבר לעיונם. בסופו של דבר, החליטה הוועדה שלא לאשר את המועמדות לאחר משמצאו כי אלבשן אינו עומד בתנאי הכשירות הנדרשים לכהונה כמנכ"ל המוסד, המעסיק כ-4500 עובדים, תקציבו המנהלי בלבד עומד על כ-2.2 מיליארד שקל, ותקציבו הכולל עולה על 120 מיליארד שקל.

אלבשן כתב בתגובה בפוסט בפייסבוק כי "לפני כשעה נודע לי שוועדת גילאור לא אישרה את מועמדותי. נימוקיה טרם פורסמו ואני ממתין להם בשקיקה שכן לא הייתה שום מניעה משפטית למינוי (למרות מה שנאמר במסגרת מסע הסיכול שנוהל נגד מינויי על ידי בעלי אינטרסים רבי עוצמה ונציגיהם בתקשורת שכתבו דברים שהקשר בינם לבין המציאות הוא בערך כמו הקשר ביני לבין כדורסל). כך שזה עוד לא נגמר, אך לעת עתה אני מבקש להודות לכולכם על התמיכה האדירה ומחממת הלב שזכיתי לקבל במהלך המסע הזה. אין לי שום כוונה או יכולת להרים דגל לבן". 

מועמד של שר הרווחה

אלבשן הוא פרופסור למשפטים שפעיל עשרות שנים בתחום הרווחה. אין חולק כי יש לו את הידע המקצועי הנדרש, ובשפע. הסוגיה שבמחלוקת הייתה האם לאלבשן הניסיון הניהולי שמצריך התפקיד. לאלבשן ניסיון ניהולי כדקאן של הפקולטה למשפטים בקריה האקדמית אונו בין השנים 2016-2020.

שר הרווחה מאיר כהן (יש עתיד) בחר לפני חודשיים את אלבשן לתפקיד מנהל הביטוח הלאומי. מאז התקדם ההליך בעצלתיים ונידון רק ביום חמישי האחרון בוועדה. המנהל היוצא של הביטוח הלאומי, כבר היה אמור לסיים את תפקידו ולעבור לכהן כמנכ"ל חברת החשמל. אלא שגם מינויו החדש של שפיגלר נתקע, ובינתיים מאריך השר כהן לתקופות קצובות את כהונתו של שפיגלר בביטוח הלאומי.

כהן בחר באלבשן, שאושר על ידי ועדת האיתור למשרה. עם זאת, ועדת מינויים פנימית של הביטוח הלאומי, שמוגדרת כגוף מייעץ, העדיפה על פני אלבשן מועמד אחר, ראובן קפלן, לשעבר מנכ"ל בית ההשקעות פסגות, וכיום שותף בקרן סיגמא סיטי.

צרו איתנו קשר *5988