שר האוצר סמוטריץ' על סערת קרן הארנונה: "נגמרו הימים שבהם אנחנו נכנעים לבעלי אינטרס"

שר האוצר מקיים ישיבת עיתונאים ברקע מחאת הרשויות המקומיות נגד הרפורמה המוצעת בחוק ההסדרים להקמת "קרן הארנונה" • זאת למרות שבסוף השבוע האחרון נראה היה שהצדדים הגיעו להסכמות

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות
שר האוצר בצלאל סמוטריץ' / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' קיים הערב מסיבת עיתונאים, על רקע השביתה שהכריז מוקדם יותר היום מרכז השלטון המקומי כמחאה נגד האוצר. הרשויות המקומיות מוחות על הרפורמה המוצעת בחוק ההסדרים של האוצר להקמת "קרן הארנונה", שלטענתן תביא לקריסה של הרשויות.

במסיבת העיתונאים אמר סמוטריץ': "יצאנו למלחמה ביוקר המחיה. כשר אוצר אני פועל להורדת יוקר המחיה ונלחם בשבילכם מול גופים ואנשים גדולים וחזקים.

"חוק קרן הארנונה הוא חוק של כולם. זהו החוק להקמת הקרן להורדת יוקר הדיור. וזה אתגר של כולנו!

"זה לא סוד שמאז שנכנסתי לתפקידי, משרד האוצר מגויס כולו למלחמה ביוקר המחיה. הורדנו מכסים על מאות מוצרים, נלחמנו בהתייקרות החלב והחשמל ועצרנו לחלוטין את התייקרות הדלק. החוק הזה הוא המשך ישיר ומשמעותי מאד למאבק ביוקר המחיה.

"היום, במצב הקיים, יש תמריץ לראש רשות לבנות עסקים ולא מגורים מה שיוצר היצע נמוך לצד ביקוש הולך וגדל. התוצאה: מחירי הדיור בנסיקה תמידית וכולנו משלמים את המחיר.

"הקרן להורדת יוקר הדיור מבקשת דבר אחד פשוט - לתמרץ ראשי ערים לבנות יחידות דיור למגורים - יותר היצע - מחירי הדיור יורדים. כל שאר הדברים שמספרים לכם הם שקר מוחלט.

"אני נלחם בשבילכם, בשביל כולנו, כדי שהילדים שלנו יוכלו לרכוש דירות, כדי שנוכל להוריד משמעותית את יוקר המחיה והדיור - ולצערי, חלק מראשי השלטון המקומי וראשי הערים נלחמים בכם, בנו, בכל מי שרוצה להוריד את יוקר הדיור".

שר האוצר יצא נגד ראשי הרשויות המקומיות ואמר: "נגמרו הימים שבהם אנחנו נכנעים לבעלי אינטרס - יש עשרה ראשי רשויות שהכריזו מלחמה כנגד הורדת יוקר הדיור. כל עוד יש להם שלווה בחלקת האלוקים הקטנה שלהם - אתם תשלמו - כולנו נשלם - לא עוד! הם טוענים שהרשויות החזקות יממנו את החלשות - זה לא נכון. כל מי שיבנה יחידות דיור למגורים יקבל מענק שנתי מהקרן, כל מי שיבנה משרדים יפריש לקרן הארנונה סכום קטן, ביחס לרווח העצום שהוא עושה וימשיך לעשות מהארנונה העסקית.

"הדבר דומה ל"משל העוגה" בכדי לאפות עוגה טובה, צריך אופה טוב אבל אי אפשר לעשות זאת ללא פרודוקטים טובים.

"יש לנו ראשי ערים שהם אופים מצויינים אך לצד זה במשך שנים מדינת ישראל השקיעה מליארדים באיזורי הביקוש- בהקמת רשתות תחבורה: רכבות קלות, רשת כבישים, רכבות. ועוד תשקיע בקידום מטרו, שדה תעופה משלים ופריסה נוספת של רכבות. זו בשורה אדירה- אלו הפרודוקטים של העוגה וזה מצוין! - אלו הפרודוקטים של העוגה ששייכים לכולם. והיום בפעם הראשונה אנחנו דואגים שהם יחזרו לכלל הציבור.

"הגיע הזמן להוריד את יוקר הדיור! הקרן להורדת יוקר הדיור נשארת בשלטון המקומי, אף שקל ממנה לא נכנס לקופת האוצר, זה פשוט פייק! החוק יעבור וההישג הזה ירשם על שמם של כל אזרחי ישראל!

"ועוד מילה אחת, אני שומע איומים ואת ניסיון הסחיטה של בעלי הכוח והאינטרסים ושל ראשי ערים של הרשויות העשירות שמאיימים על חברי כנסת שימחקו אותם בפריימריס וינהלו נגדם קמפיין תקשורתי במיליונים כדי למחוק אותם ציבורית. לא נכנע לאיומים וסחטנות ונפעל בצורה מקצועית לטובת מדינת ישראל ואזרחי ישראל.

"לחבריי בקואליציה - אסור להיכנע לאיומים ואלימות. אנחנו בדרך למאבקים גדולים מול כוחות שוק אדירים שמרכזים בידיהם כח אדיר שאנחנו הולכים לקחת להם - לפרק את הריכוזיות והמונופולים בשוק המזון ולא רק. כולנו נצטרך אומץ לעמוד מולם ולשרת רק את אזרחי ישראל במאבק ביוקר המחיה".

הרפורמה במחלוקת

בסוף השבוע האחרון נראה היה שהאוצר והשלטון המקומי הגיעו להסכמות. לפי ההסכם שהסתמן, באוצר נאותו להפחית את שיעור ההפרשה מצד הרשויות המקומיות אל קופת הקרן. במקום להעביר 49% מהגדלת הכנסות הארנונה העסקית של הרשויות אל הקרן, התפשרו באוצר על 28%. אלא שהבוקר התברר שהמגעים שוב הגיעו לפיצוץ, כשבוע בלבד לפני הגשת תקציב המדינה לאישור הכנסת.

הרפורמה שבמחלוקת מציעה לקחת כספי ארנונה עסקית מהרשויות המקומיות ולהמיר אותם באמצעות הקרן למענקים שיתמרצו את הרשויות לבנות למגורים. כיום, עיריות מתעדפות פרויקטים להקמת משרדים או עסקים על חשבון הקמת בנייני מגורים, כיוון שבעלי העסקים משלמים ארנונה גבוהה יותר לעומת תושבים. כשל השוק הזה מביא להחרפת מצוקת הדיור, בעיקר באזורי הביקוש במרכז הארץ.