איראן עזרה לתכנן את מתקפת הפתע נגד ישראל במשך כמה שבועות

משמרות המהפכה נתן את האישור הסופי לצאת למתקפה בפגישה בביירות ביום שני שעבר • תרגום בלעדי לעברית לחשיפת WSJ

כוח צה''ל בעוטף עזה / צילום: Associated Press, Tsafrir Abayov
כוח צה''ל בעוטף עזה / צילום: Associated Press, Tsafrir Abayov

פקידים ביטחוניים איראניים עזרו לתכנן את מתקפת הפתע של חמאס נגד ישראל ביום שבת, ונתנו את האור הירוק להתקפה בפגישה בביירות ביום שני האחרון, כך אמרו בכירים בחמאס ובחיזבאללה.

כגודל ההשקעה, גודל הכישלון: כך דילג חמאס בקלות מעל גדר המיליארדים בגבול רצועת עזה
"אירוע תקדימי כל קנה-מידה": האלוף שבטוח - כך המלחמה צריכה להסתיים

פקידים ממשמרות המהפכה האיראניים היו בתיאומים עם חמאס כבר מאז אוגוסט לתכנון הפלישות מהקרקע, מהיבשה ומהאוויר - זוהי למעשה ההפרה החמורה ביותר של פלישה לגבולות ישראל מאז מלחמת יום הכיפורים.

פרטי המבצע חודדו במהלך מספר פגישות בביירות, בהן נכחו קציני משמרות המהפכה ונציגים של ארבעה ארגונים חמושים הנתמכים על ידי איראן, כולל חמאס, השולט ברצועת עזה, וחיזבאללה, ארגון חמוש שיעי ומפלגה פוליטית בלבנון, כך אמרו.

פקידים אמריקאים ציינו כי לא ראו עדויות למעורבותה של טהראן. בראיון ב־CNN ששודר ביום ראשון, אמר מזכיר מחלקת המדינה אנתוני בלינקן: "עוד לא ראינו עדויות לכך שאיראן כיוונה או הייתה מאחורי המתקפה המדהימה הזו, אבל בהחלט ישנה מערכת יחסים ארוכה".

בנוסף אמר על הפגישה פקיד אמריקאי, "אין לנו בעת הזאת מידע שמאשר את התיאור הזה של הדברים".

חגיגות בביירות בעקבות התקיפה על ישראל / צילום: Associated Press, Bilal Hussein
 חגיגות בביירות בעקבות התקיפה על ישראל / צילום: Associated Press, Bilal Hussein

פקיד אירופאי ויועץ לממשלה הסורית, סיפקו את אותו התיאור על מעורבות איראן בהכנות להתקפה שסיפקו הבכירים בחמאס וחיזבאללה.

המשלחת האיראנית באו"ם בניו יורק לא הגיבה עד כה לבקשת התגובה לכתבה. המנהיג העליון של איראן, אייתולה עלי חמנאי, שיבח את ההתקפות, וכתב בפוסט בטוויטר, ש"המשטר הציוני יימחק בידי העם הפלסטיני וכוחות ההתנגדות ברחבי האזור".

פקידים בכירים בביטחון הישראלים, הבטיחו שיכו בהנהגה האיראנית במקרה שיתגלה שטהראן תימצא אחראית לרצח ישראלים.

איום רב־חזיתי

התוכנית הרחבה יותר של משמרות המהפכה היא ליצור איום רב־חזיתי שיוכל לחנוק את ישראל מכל הכיוונים - חיזבאללה והחזית הלאומית לשחרור פלסטין בצפון והג'יהאד האיסלאמי וחמאס בעזה ויהודה ושומרון, כך אמרו פקידי חמאס וחיזבאללה בכירים ופקיד איראני.

עד כה נהרגו לפחות 700 ישראלים, וההתקפה הרצחנית ביום שבת פגעה בתפישה של צה"ל כצבא בלתי מנוצח והותירה ישראלים המומים, התוהים איך כוחות הביטחון של מדינתם הרשו לדבר כזה לקרות.

ישראל האשימה את איראן וטענה שהיא עומדת מאחורי ההתקפה, אפילו אם באופן עקיף. "אנחנו יודעים שהיו פגישות בסוריה ובלבנון עם מנהיגים של ארגוני הטרור האחרים המקיפים את ישראל - כך שבאופן ברור קל להבין שהם ניסו להיות מתואמים. שלוחותיה של איראן באזור ניסו להיות מתואמים עד כמה שאפשר עם איראן", אמר ביום ראשון שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן.

חמאס הודה באופן פומבי בקבלת סיוע מאיראן. וביום ראשון, הנשיא האיראני אברהים ראיסי דיבר עם מנהיג הגי'האד האיסלאמי זיאד אל־נחלה ועם מפקד חמאס איסמעיל הנייה.

רצועת עזה לאחר תקיפת חיל האוויר / צילום: Associated Press, Ohad Zwigenberg
 רצועת עזה לאחר תקיפת חיל האוויר / צילום: Associated Press, Ohad Zwigenberg

איראן הניחה בצד סכסוכים אזוריים אחרים, כמו הסכסוך המתמשך שלה עם ערב הסעודית בתימן, על מנת להקדיש את המשאבים הזרים של משמרות המהפכה לתיאום, מימון וחימוש הצבאות העוינים את ישראל, כולל חמאס וחיזבאללה, אמרו חברי חמאס וחיזבאללה הבכירים. יש לציין כי ארה"ב וישראל מגדירות את חמאס וחיזבאללה ארגוני טרור.

פגיעה בנורמליזציה עם ערב הסעודית

"כעת אנו חופשיים להתמקד בישות הציונית", אמר הפקיד האיראני. "הם מאוד מבודדים עכשיו".

ההתקפה נועדה לפגוע בישראל בעת שנראה שהיא מוסחת בגלל הקיטוב הפוליטי בתוכה לגבי ממשלתו הנוכחית של בנימין נתניהו. כמו כן היא נועדה להפריע לשיחות בחסות ארה"ב על נורמליזציה ביחסים בין ערב הסעודית וישראל שהלכו ותפסו תאוצה ואיראן ראתה בהן איום, כך אמרו חברי חמאס וחיזבאללה הבכירים.

בהמשך להסכמי השלום עם מצרים וירדן, הרחבת הקשרים של ישראל עם מדינות ערביות במפרץ, יכולה ליצור שרשרת של בנות ברית אמריקאיות שיחברו שלוש נקודות מרכזיות במסחר העולמי - תעלת סואץ, מיצרי הורמוז ובאב אל מנדב המחבר בין ים סוף לים הערבי, כך אמר חוסיין איביש, חוקר בכיר במכון מדינות המפרץ הערבי בוושינגטון.

"אלה חדשות רעות מאוד לאיראן", אמר איביש. "אם יצליחו לעשות זאת, המפה האסטרטגית תשתנה באופן דרמטי לרעתה של איראן".

מי שהוביל את המאמץ להכניס את כל השלוחות של איראן תחת פיקוד אחד היה איסמעיל קעמי, מנהיג הזרוע הבינלאומית של משמרות המהפכה, כוח קודס.

קעמי התחיל את התיאום בין כמה מיליציות טרור סביב ישראל באפריל בפגישה בלבנון, כך דיווח ה"וול סטריט ג'ורנל", ושם חמאס החל בפעם הראשונה לעבוד יותר מקרוב עם ארגונים אחרים כמו חיזבאללה.

בערך בזמן הזה, ארגונים פלסטיניים פתחו במתקפה מוגבלת של התקפות נגד ישראל מלבנון ומעזה, בהוראת איראן, כך אמר הפקיד האיראני. "זו הייתה הצלחה מסחררת", אמר הפקיד.

איראן כבר זמן רב תומכת בחמאס, אך כארגון מוסלמי סוני, הוא היה חריג בין השלוחות השיעיות שלה עד החודשים האחרונים, כששיתוף-הפעולה בין הארגונים תפס תאוצה.

נציגים של הארגונים נפגשו עם מנהיגי כוח קודס לפחות אחת לשבועיים בלבנון מאז אוגוסט כדי לתכנן את המתקפה שפרצה נגד ישראל וכן את המשך המערכה שלהם, כך נאמר. קעמי נכח בחלק מהפגישות האלה לצד מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, מנהיג הג'יהאד האיסלאמי אל־נחלה, וסאלח אל ערורי, מפקד הזרוע הצבאית של חמאס, כך אמרו חברי הארגונים. שר החוץ האיראני חוסיין אמיר־עבדולהיאן נכח לפחות בשתיים מהפגישות, כך הם אמרו. 

"מתקפה בקנה-מידה כזה יכולה לצאת לפועל רק לאחר חודשים של תכנון ולא הייתה קורית ללא תיאום עם איראן", אמרה לינה חטיב, מנהלת מכון המזרח התיכון SOAS באוניברסיטת לונדון. "חמאס, כמו חיזבאללה בלבנון, לא מקבל לבד החלטות להיכנס למלחמה ללא הסכמה מפורשת מראש מצד איראן".  

היכולת של הארגונים הפלסטיניים והלבנוניים להיות מתואמים עם איראן תיבחן בימים הקרובים כשתגובתה של ישראל תתמקד. 

מצרים, המנסה לתווך לסיום העימות, הזהירה פקידים בכירים בישראל שפלישה קרקעית לעזה תגרור תגובה צבאית מחיזבאללה, ותפתח חזית נוספת, כך אמרו אנשים המכירים את הנושא. יחד עם זאת, בין ישראל וחיזבאללה היו חילופי אש קצרים אתמול (א'). 

חמאס קרא לפלסטינים ביהודה ושומרון ולאזרחי ישראל הערבים לקחת נשק ולהצטרף ללחימה. היו כמה עימותים מוגבלים ביהודה ושומרון אך לא דווח על מהומות בין ערבים ויהודים בתוך ישראל כפי שהיה במאי 2021 במבצע הממושך האחרון של ישראל בעזה. 

הפקיד האיראני אמר שאם איראן תותקף, תגיב במתקפות טילים נגד ישראל מלבנון, תימן ואיראן, ותשלח לוחמים איראניים לישראל מסוריה לתקוף ערים בצפון ובמזרח ישראל. 

התמיכה של איראן בקבוצה של מיליציות ערביות עוינות אינה מבשרת טוב לישראל. בסכסוכים קודמים, ברית המועצות הייתה הפטרון האולטימטיבי של אויביה הערבים של ישראל ותמיד הייתה יכולה ללחוץ עליהן להגיע להסדר כלשהו או להכיר בקו אדום, אמר ברנרד הדסון, לשעבר מומחה נגד טרור ב־CIA.

"הסובייטים מעולם לא התייחסו לישראל כיריבה קבועה", אמר. "ההנהגה האיראנית בבירור כן רואה זאת כך".

אנאס בבא ומייקל ר' וגורדון השתתפו בהכנת הכתבה.