אחרי כמעט חודשיים: בתי המשפט יחזרו לפעילות מלאה

מערכת המשפט תשוב לפעול באופן סדיר החל מיום ראשון הקרוב, תוך שיוקפאו תיקים של עורכי דין ובעלי דין המשרתים במילואים ומפונים מהדרום ומהצפון • שר המשפטים חתם על התקנות להשבת פעילות המערכת המשפטית לתקנה בכלל המחוזות, לאחר דיונים מול הנהלת בתי המשפט ולשכת עורכי הדין • בעקבות פתיחת הדיונים, משפט נתניהו צפוי להתחדש שבוע הבא

שר המשפטים יריב לוין / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט
שר המשפטים יריב לוין / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

לראשונה מאז ה-7 באוקטובר, מערכת המשפט תשוב לפעול באופן סדיר החל מיום ראשון הקרוב, תוך שיוקפאו תיקים של עורכי דין ובעלי דין המשרתים במילואים ומפונים מהדרום ומהצפון. כך החליטו שר המשפטים יריב לוין והנהלת בתי המשפט. לוין חתם היום (ד') על התקנות להשבת פעילות המערכת המשפטית לתקנה בכלל המחוזות, לאחר דיונים מול הנהלת בתי המשפט ולשכת עורכי הדין.  המתווה החדש יהיה בתוקף עד לסוף דצמבר בשלב זה.  בעקבות פתיחת הדיונים, משפט נתניהו צפוי להתחדש שבוע הבא.

ראיון | הקולגה שנחטפה והטיל על הלשכה: יו"ר לשכת עורכי הדין בדרום על שגרת המלחמה

בתקנות נקבע כי "בבואו של בית המשפט לקבוע דיון בהליך ישקול את הנסיבות של כלל המעורבים בהליך ואת דחיפות ההליך בשים לב למצב המיוחד בעורף. המשמעות היא כי המשפטים הפליליים והאזרחים שנעצרו לפני כמעט חודשיים יתחדשו בתנאי המתווה. 

על פי המתווה החדש יוקפאו התיקים של משרתי המילואים, או עורכי דין המשרתים במילואים, מי שפונו מיישובם בהחלטת מדינה, בעלי דין או עורכי דין שהם חטופים או נעדרים, וכן בעלי דין ועורכי דין שהם הורים, בני זוג, ילדים או אחים של חטוף או נעדר ובעל דין שהוא בן משפחה מקרבה ראשונה של חייל שנספה במערכה.

ההליכים והמועדים להגשת כתבי בית דין בתיקים אלו יידחו אלא במקרים בהם תהיה הסכמה. בנוסף, תיקי קדם משפט אזרחיים ימשיכו להתקיים בשיחות ווידאו אלא אם הצדדים הסכימו לקיים דיון בנוכחות באי כוחם.

עו"ד בכר: "מתווה נכון ומתבקש"

בלשכת עורכי הדין קראו בשבועות האחרונים להשבת הפעילות במערכת המשפט, לאור הפגיעה הקשה שחוו עורכי הדין העצמאים. ראש הלשכה עמית בכר הגיב להחלטה: "מתווה נכון ומתבקש - אך נדרש לסייע כלכלית לעורכות ועורכי הדין במילואים ולמפונים מהדרום והצפון וכלל עורכי הדין שטרם חזרו לשגרה מלאה בשל המצב המיוחד בעורף״.

בכר הוסיף כי המתווה החדש מספק "הגנה מוחלטת למשרתי המילואים שנמצאים בשטח ולא יצטרכו להיות מודאגים ממועדים של תיקים בניהולם. לשכת עורכי הדין תפעל כדי להביא את זעקתם של עורכי הדין במילואים, שפונו ואלו שלא יכולים לשוב לעבודה סדירה עקב המצב המיוחד בעורף אשר זקוקים למתווה שיפצה אותם על הירידה העתידית בהכנסות, בשל העובדה שמשרדם סגור בתקופה זו והם מנועים מלגייס לקוחות חדשים בשל הלחימה״