בעקבות ציוץ תגובה שעורר סערה: אילון לוי מושעה מתפקידו

המסביר הלאומי מושעה מתפקידו כבר שבוע וספק אם יחזור אליו, לאחר שציוץ תגובה שלו לשר החוץ הבריטי גרם למבוכה דיפלומטית • לפני כמה שבועות הפעילה שרה נתניהו לחץ כדי להביא להדחתו בשל השתתפותו בעבר במחאה נגד הממשלה

אילון לוי / צילום: חיים צח-לע''מ
אילון לוי / צילום: חיים צח-לע''מ

המסביר הלאומי אילון לוי מושעה מתפקידו בעקבות ציוץ שבו הגיב על ציוץ של שר החוץ הבריטי ובעקבות התגובה נרשמה מבוכה דיפלומטית - כך חשפנו הערב (שלישי) ב"מהדורה המרכזית". השר הבריטי כתב: "אנחנו ממשיכים להפציר בישראל לאפשר למשאיות נוספות להיכנס לעזה כדרך המהירה ביותר לקבל סיוע למי שזקוק לכך", והוא הגיב ואמר שאין בעיה בקיבולת של המשאיות שנכנסות לעזה.

ראיון | בגיל 32 בלבד: כך הפך אילון לוי לכוכב ההסברה של ישראל 
בלעדי | בעלי תעודת זהות ביומטרית? בקרוב תוכלו לחדש דרכון באינטרנט 

בעקבות הציוץ הזה, הבריטים פנו למשרד החוץ כדי להבין אם זו עמדתה של ממשלת ישראל, ובמערך ההסברה החליטו להגיב ביד קשה. לוי יושב כבר שבוע בבית, הושעה מתפקידו וספק אם יחזור אליו. בפנייה הרשמית להבהרות כתבו הבריטים: "כפי שאתם בוודאי יודעים, שר החוץ שוחח בנושא ההומניטרי באריכות עם רה"מ, עם שר החוץ ועם השר דרמר. הציוצים האלה הפתיעו אותנו, בהתחשב בדו-שיח הבונה בין המדינות, כשהם מגיעים מחברה טובה ובת ברית. נשמח להבין אם הציוצים האלה תוקפים בפועל את עמדת שר החוץ קמרון ואם הם משקפים את עמדת ממשלת ישראל הרשמית".

לפני כמה שבועות דיווחנו ששרה נתניהו פועלת להדחתו של לוי, משום שהוא היה פעיל בהפגנות קפלן נגד המהפכה המשפטית. בעקבות הלחץ של נתניהו, הופעותיו של לוי - שהפך ל"מסבירן הלאומי" מאז פרוץ המלחמה - צומצמו באופן בולט, והוא אף היה בסכנת הדחה, שייתכן ותתממש לבסוף בגלל אותו ציוץ.

אילון לוי, שגויס במהלך המלחמה למערך ההסברה הלאומי, הפך בחודשים האחרונים לכוכב של ההסברה הישראלית. בתפקידו כדובר לתקשורת הבינלאומית, הוא הפך למרואיין מבוקש ברחבי העולם, וסרטוני ההסברה שלו ויראליים ואפקטיביים. הלחץ להדחתו, החל לאחר שבתקופה האחרונה הופצו בקבוצה פנימית של אנשי ראש הממשלה ציוצים קודמים של לוי מתקופת המחאות נגד המהפכה המשפטית, וכן מהימים הראשונים למלחמה.

התגובה של אילון לוי שגרמה לתקרית דיפלומטית

לוי פרץ בעזרת אנגלית מצוינת וניסיון רב שאותו צבר בעבר, וכלי תקשורת רבים ברחבי העולם ביקשו לראיין אותו - במקביל לכך שסרטוני ההסברה שלו התפוצצו ברשת. סקירה לחברי ועדת החוץ והביטחון בנושא אתגרי המלחמה השונים, מתח ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקורת על ההסברה הישראלית בארה"ב, וטען שאין בנמצא אנשים שדוברים את השפה האנגלית בצורה מספקת.

"זו לא רק שאלה של כסף. זה כי פשוט אין אנשים, אתה מוקף באנשים שלא יודעים לחבר מילה למילה (באנגלית). צריך למצוא כאלה", אמר נתניהו בתשובה לשאלה האם נעשה מספיק בנושא ההסברה בארה"ב.

הכתבה פורסמה לראשונה ב-N12