הפדרציה היהודית של ניו יורק תורמת כ־40 מיליון שקל ליישובי הצפון

מאז תחילת המלחמה תמכה הפדרציה ביישובי קו העימות ביותר מ-300 מיליון שקל • המנכ"ל בישראל, איציק שמולי: "יש תחושה שהצפון נשכח מאחור, והסיוע נועד להדגיש את מחויבותנו" • ישראל מתגייסת

אנשי הפדרציה ואנשי המרכז הרפואי לגליל (במרכז איציק שמולי)
אנשי הפדרציה ואנשי המרכז הרפואי לגליל (במרכז איציק שמולי)

אודות "ישראל מתגייסת"

בתוך המציאות הכאוטית נולדו עשרות מיזמים של אזרחים ועסקים פרטיים, הנרתמים למען יושבי הדרום, אנשי כוחות הביטחון והמורל הלאומי בכללותו. גלובס מרכז את היוזמות המרכזיות ופרטי הקשר ונרתם לקשר בין הצדדים להצלחת המיזמים הללו במייל: i-can-help@globes.co.il

הפדרציה היהודית של ניו יורק תשקיע כ־40 מיליון שקל בתמיכה ישירה בכ־40 קהילות שפונו מאזור קו העימות בצפון. תמיכה זו מתווספת להשקעה ראשונית של 22 מיליון שקל שניתנה כבר בחודש הראשון למלחמה לרשויות בגבול הצפון ולערים נהריה, קריית שמונה, מטולה ומעלות.

ישראל מתגייסת | החברה שמסייעת למפוני קיבוץ כפר עזה לעבור הסבה מקצועית לתחום הסייבר
ישראל מתגייסת | רשת בתי קפה חדשה תנוהל ותופעל ע"י תושבים מהעוטף
ישראל מתגייסת | חממת SouthUp בשער הנגב חוזרת לפעול ומקימה קרן אימפקט

בפדרציה תומכים בכל מועצות קו העימות הצפוני, ובהן מעלה יוסף, מטה אשר, גליל עליון, מבואות החרמון ומרום הגליל, לצד יישובים כמו קריית שמונה, שלומי, מטולה, נהריה, פסוטה, ע'ג'ר וחורפיש - כאשר חלוקת הכספים מתבססת על מספר התושבים בכל יישוב.

המטרה, כך אומרים בארגון, היא לשרת את הקהילות בנושאים של חוסן קהילתי, חינוך בלתי פורמלי, חיזוק ההנהגה וקיום אירועים קהילתיים.

700 מיליון שקל גויסו

התמיכה הכספית כוללת גם את מרכז רפואי צפון (פוריה), בית החולים זיו בצפת והמרכז הרפואי לגליל בנהריה. לצד זאת הועברו כספים לארגוני חברה אזרחית הפועלים בערים שבהן יש מפונים, וטבריה בפרט. בסך הכול, מאז תחילת המלחמה תמכה הפדרציה ביישובי קו העימות בדרום ובצפון ובתושבים המפונים בהיקף מצטבר של כ־315 מיליון שקל, מתוך כ־700 מיליון שקל שגייסה לנושא.

במקביל לתרומה מגיעים אנשי הארגון לצפון אחת לשבועיים, במטרה לבחון מקרוב את הצרכים של התושבים, ובין היתר נפגשים גם עם בכירים בצה"ל, בהם אלוף פיקוד צפון.

"כשישראל נאבקת על ביתה, אנו ממשיכים להזרים סיוע אדיר לתמיכה בצרכי החירום", אומר מנכ"ל הפדרציה היהודית של ניו יורק בישראל, איציק שמולי. "אנו גאים להוביל את המאמץ הפילנתרופי מאז ה-7 באוקטובר, ולצד המחויבות שלנו ליישובי הדרום ותושביהם, החלטנו על הרחבת התמיכה ביישובי קו העימות בצפון.

"ישנה תחושה שהצפון נשכח מאחור - וסיוע החירום הזה נועד להדגיש את מחויבותנו לאזור ולתושביו. אנחנו לא עוצרים כאן, ונמשיך בכל הכוח לתמוך בצרכי החירום של ישראל".

מתגייסים לעזרה

גלובס מרכז את היוזמות המרכזיות ופרטי הקשר ונרתם לקשר בין הצדדים להצלחת המיזמים הללו במייל: i-can-help@globes.co.il

עמותת איילים, קק"ל ועיריית שדרות

עמותת איילים, בשיתוף קרן קיימת לישראל ועיריית שדרות, מחדשת את כפר הסטודנטים שלה בעיר שדרות, שספג פגיעות קשות במתקפה של ה7 באוקטובר. במסגרת המהלך, העמותה שדרגה את כל תשתיות הכפר וחידשה עשרות דירות שספגו פגיעה ישירה במהלך המלחמה.

כמו כן, נבנתה בכפר גינה קהילתית ובה 'פארקלטים' עם ישיבות ניידות וסטטיות, שולחנות עבודה משותפים לישיבת חוץ וספסלי ישיבה משתנים. במרכז הכפר נבנה בית קפה חדש שיציע לסטודנטים חללי עבודה מרווחים. במקביל נבנתה תוכנית אסטרטגית למשיכת סטודנטים חזרה לכפר, שבמסגרתה תציע העמותה שכר דירה מסובסד במהלך לימודי התואר.

כפר הסטודנטים בשדרות הוקם לפני עשור, וטרם פרוץ המלחמה התגוררו בו כ-260 סטודנטים. לדברי סיגל ברזילי, מנכ"לית עמותת איילים, "המהלך הוא צעד משמעותי נוסף בדרך לחיזוק הנגב המערבי והעיר שדרות בפרט".

נעמן

לקראת חג הפסח, רשת כלי הבית נעמן, מבית אקסטרה ריטייל, חוברת למשפחות החטופים ומובילה פעילות להעלאת המודעות להחזרתם. במסגרת המהלך יימכרו ברשת צלחות ייעודיות עם מדבקה צהובה ועליה המסר "הפסח הזה #שומרים_צלחת לחטופים עד שכולם חוזרים".

את הצלחות ניתן לרכוש בתשלום סמלי בכל הסניפים, ועל כל רכישת צלחת תתרום נעמן להמשך פעילות ההסברה של משפחות החטופים מול מנהיגים בחו"ל.

לדברי גיל גרשון, מנהל מחלקת שיווק ואיקומרס בחטיבת נעמן ורדינון, "הפעילות בשיתוף משפחות החטופים תיערך בכל סניפי נעמן עד ה-22.4 ותכלול כ-10,000 צלחות".

מצמן את מרוץ

רשת האופניים "מצמן את מרוץ" תורמת כ-50 זוגות אופניים למטופלים במחלקת השיקום של בית החולים איכילוב. האופניים נתרמים לאחר חוות דעת רפואית כי המטופלים כשירים לבצע פעילות גופנית, וכי הרכיבה על אופניים עשויה לקדם את קצב השתקמותם. רבים מהמטופלים הם חיילי צה"ל שעוברים בימים אלה שיקום לאחר פציעתם במלחמת "חרבות ברזל".

צוות מצמן את מרוץ וחיילים בשיקום
 צוות מצמן את מרוץ וחיילים בשיקום

המהלך מהווה יריית פתיחה בתוכנית בשביל"ם פלוס, שנועדה לסייע לפצועי המלחמה להשתלב מחדש בחברה, תוך התמקדות בארבעה אפיקים - מיצוי זכויות, השכלה, תעסוקה ופעילויות פנאי וספורט. התוכנית קמה מתוך תפיסה שיקומית כי השתתפות פעילה בחברה תוביל לתוצאה השיקומית האולטימטיבית.

עמותת עמדא

עמותת עמדא, למען חולי אלצהיימר ודמנציה, מחלקת ללא עלות ערכה המותאמת לתעסוקה והפעלה של אנשים עם דמנציה באזורי העימות בצפון ובדרום. מטרת הערכה היא לגרות את מגוון כישוריו של האדם, בין היתר כדי לשמר קשרים ויכולות מוחיות בינאישיות.

הערכה מסייעת בשימור היכולות הקוגניטיביות, החושיות, המוטוריות והחברתיות והאטת קצב ההידרדרות, כמו גם שיפור חיוניות, וחיזוק פיתוח יחסים איכותיים בין המפעיל לחולה. הערכה מכילה שבעה אוספים המיצגים מגוון פעילויות בנושאים שונים. שוויה הערכה, שמגיעה בעברית או בערבית, הוא 400 שקל - וכאמור היא תוענק בחינם לתושבי אזורי העימות.

לקבלת פרטים ותיאום משלוח: noa@alz-emda.org.il