קבוצת דלק | ניתוח

האם העסקה הזו תשנה את מומנטום המניה של יצחק תשובה?

החברה הבת של קבוצת דלק סיכמה על רכישת פעילות נפט וגז בים הצפוני, לפי שווי של קרוב למיליארד דולר, בדרך של מיזוג • איתקה צופה כי בעקבות הרכישה תחלק דיבידנדים שמנים לבעלי המניות שלה בשנתיים הקרובות • אז למה מניית החברה נופלת בבורסת לונדון?

אסדת הקידוח איתקה. בעיגול: יצחק תשובה / צילום: אתר החברה, שלומי יוסף
אסדת הקידוח איתקה. בעיגול: יצחק תשובה / צילום: אתר החברה, שלומי יוסף

עסקת ענק לקבוצת דלק  של יצחק תשובה. החברה הבת איתקה , העוסקת בחיפושי והפקת נפט וגז בים הצפוני, סיכמה על רכישת הפעילות של חברת ENI אנגליה, הפועלת אף היא בים הצפוני, וזאת כחודש לאחר שהודיעה על מו"מ בין החברות.

בהובלת רוסיה וסין: נתיב השיט הימי שעשוי לשנות את חוקי המשחק 
כאב הראש החדש של האחים אמיר בשופרסל 

מדובר בעסקת מיזוג שבה תקבל המוכרת (החברה האיטלקית ENI) בתמורה 37.3% ממניות איתקה הממוזגת, בשווי שנקבע על 940 מיליון דולר. מדובר בעסקה נוספת בשרשרת רכישות שביצעה איתקה של חברות נפט וגז הפועלות בים הצפוני.

לאחר השלמת העסקה תרד קבוצת דלק, שבשליטת יצחק תשובה ובניהולו של עידן וולס, להחזקה של 52.7% ממניות איתקה (לעומת קרוב ל-90% כיום). 10% הנוספים במניות החברה הממוזגת ימשיכו להיסחר בבורסת לונדון.

איתקה נסחרת כעת לפי שווי של 1.2 מיליארד ליש"ט (כ-1.5 מיליארד דולר), בעוד ששווייה של ENI אנגליה הוערך לצורך המיזוג בכ-950 מיליון דולר. עסקה צפויה לשקף לשתי החברות יחד שווי של כ-2.5 מיליארד דולר לפחות. המועד האפקטיבי להשלמת העסקה יחול בסוף הרבעון השני השנה.

בעקבות העסקה איתקה צופה עלייה בהיקף ההפקה שלה (נפט וגז) לשווה ערך של כ-110 אלף חביות נפט ליום (לעומת תחזית החברה, ללא העסקה, ל-60 אלף חביות ביום). איתקה עצמה היא כיום חברה של 70% נכסי נפט ו-30% גז, בעוד ENI אנגליה היא בעיקר חברת להפקת גז, כך שהיחס צפוי לרדת לכ-60% נפט ו-40% גז.

באיתקה צופים שהיקף הרזרבות הכולל של החברה לאחר השלמת העסקה יגדל בכ-100 מיליון חביות נפט לכ-660 מיליון חביות במשך תקופה של 15 שנה. מאחר שהעתודות של ENI אנגליה הן לטווח של 6-8 השנים הקרובות, המטרה של איתקה בעסקה היא להגדיל את ההפקה בטווח המיידי ולייצר לעצמה בכך תזרים מזומנים גדול יותר. בחברה מעריכים כי בעקבות השלמת העסקה, היא תחלק דיבידנד של כ-500 מיליון דולר בכל אחת מהשנתיים הקרובות.

מיסוי מכביד בבריטניה

איתקה הונפקה בבורסת לונדון בשלהי שנת 2022 לפי שווי של כ-2.5 מיליארד ליש"ט (כ-2.9 מיליארד דולר) וכעת היא נסחרת בשווי של 1.2 מיליארד ליש"ט בלבד - ירידה של כ-50% במניה. זאת ועוד: מאז הדיווח על עסקת המיזוג עם ENI אנגליה לפני כחודש נפלה המניה ב-18%, בעיקר ביומיים הראשונים שלאחר ההודעה.

 

שתי סיבות מרכזיות לנפילה במניית איתקה היו הירידה בהכנסות וברווח בעקבות ירידת מחירי הנפט, ומס הנפט והגז החדש בבריטניה (שנקרא EPL) בשיעור של 35% מהרווחים, שהושת בעקבות הזינוק במחירי האנרגיה בשנת 2022.

בשנת 2023 רשמה איתקה הכנסות של כ-2.3 מיליארד דולר, ירידה של כ-11% ביחס לשנה קודמת, בעוד הרווח צלל ב-79% ל-216 מיליון דולר. החברה הנרכשת, ENI אנגליה, דיווחה בשנת 2023 על הכנסות של 980 מיליון דולר ורווח של 278 מיליון דולר, ירידה של 42% ו-72% בהתאמה.

בחברות מאמינים שהשילוב ביניהן יביא גם להגדלת הסחירות במניית איתקה, ואולי להצפת ערך בחברה. מעבר לכך, מקווים בחברות כי העסקה תוביל לעסקאות נוספות בתחום. 

החתם בעסקה היה בנק ההשקעות ג'פריס.