התפקיד החדש של נשיאת העליון לשעבר אסתר חיות

מפעל הפיס הכריז על מינויה של נשיאת בית המשפט העליון בדימוס, השופטת אסתר חיות, ליו"ר ועדת פרס ספיר לספרות • חיות תחליף בוועדה את העיתונאי אורן נהרי

אסתר חיות, לשעבר נשיאת בית המשפט העליון / צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות"
אסתר חיות, לשעבר נשיאת בית המשפט העליון / צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות"

שלושה שבועות לפני המועד להגשת מועמדות לפרס ספיר לספרות, מפעל הפיס הכריז על מינויה של נשיאת בית המשפט העליון בדימוס, השופטת אסתר חיות, ליו"ר ועדת הפרס. חיות תחליף בוועדה את העיתונאי אורן נהרי. 

בית הדין משרטט את הגבול: מתי מותר לפטר עובד בגלל פרסומים ברשת חברתית
ניתוח | האינטרסים והדילים: מאחורי הקלעים של הוועדה לבחירת שופטים 

בעבר שימשו בראש ועדת הפרס, בין היתר, מנכ"לית משרד המשפטים לשעבר אמי פלמור, המשפטנית פרופ' ארנה בן-נפתלי והאלוף גיורא רום. 

בהודעה מטעם מפעל הפיס, מסרה חיות כי "בהתרגשות רבה ובשמחה קיבלתי על עצמי לשמש השנה כיו"ר ועדת פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס. עשיתי כן מתוך אהבת הספרים ומתוך אמונה בכוחה של התרבות לשמור על רוח האדם, תמיד ובימים של צרה ומצוקה בפרט, או כמו שכתב אלתרמן: 'קדמון הוא כוח הספרים, ואין בהם חובק ידיים'". חיות הוסיפה כי "אני מצפה לבציר ספרותי מרתק ומהנה".

נהרי מסר במסגרת ההודעה כי "פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס הוא הפרס הספרותי היוקרתי ביותר במדינה. הוא פיקדון יקר-ערך שהופקד בידיי ובידי חבריי וחברותיי לשיפוט בשנתיים האחרונות, והיינו מודעים לכך בכל רגע, בכל בחירה שעשינו. כעת הוא בידיך ובידי חבריך, ואני יודע שתעשו עבודה נפלאה שתמשיך לשמר ולקדם את התרבות הישראלית. בהצלחה".

מועמדות הספרים בכל שלב מזכה את כותביהם בפרס כספי, בסך כולל של 765 אלף שקל. פרס ספיר ניתן בסך של 180 אלף שקל, והוא מתורגם לערבית ולשפה נוספת לבחירת הזוכה. הפרס לזוכה במסלול הביכורים הוא 75 אלף שקל. יתר הסכום נחלק בין 12 המועמדים שנכללו ברשימות הסינון המתקדמות - 30 אלף שקל בגין היכללות ברשימה הארוכה ו-60 אלף לנכללים ברשימה הקצרה, הכוללת את חמשת המועמדים הסופיים לזכייה.

בשנה שעברה זכתה הסופרת עפרה עופר אורן בפרס ספיר עבור ספרה "מה קרה להגר באילת".