ישראל במלחמה | סיקור שוטף

משפחות חטופים חסמו את איילון צפון; עימותים עם מפגינים

משפחות חטופים חסמו את איילון צפון • כוחות צה"ל תוקפים מטרות חמאס במרחב ג'באליא שבצפון הרצועה • סמ"ר אריאל צים, בן 20 ממודיעין, נפל בשכונת זייתון שבעזה • צה"ל הורה לתושבי שכונות נוספות במזרח רפיח להתפנות • עדכונים שוטפים

מכת''זית הופעלה בזמן ההפגנה למען החטופים / צילום: ליאור שגב
מכת''זית הופעלה בזמן ההפגנה למען החטופים / צילום: ליאור שגב

עדכונים שוטפים 

22:20 - משפחות חטופים ומפגינים נוספים חסמו את איילון ופונו בכוח על ידי המשטרה, ועל יד מכת"זית שהופעלה. אילה מצגר, כלתו של יורם מצגר החטוף בעזה, נעצרה על ידי המשטרה בהפגנה למען השבתם

21:52 - הפגנות למען שחרור החטופים והקדמת הבחירות ברחבי הארץ 

בעוד שצה"ל מרחיב את פעילותו הקרקעית ברצועה, ולקראת יום הזיכרון שיחול מוחרתיים, הפגנות בקריאה לשחרורם של החטופים המוחזקים בידי חמאס ברצועת עזה ולהקדמת הבחירות נערכות הערב (שבת) ברחבי הארץ.

בעצרת המרכזית של מטה החטופים ברחבת המוזיאון ברחוב שאול המלך נאמה יעל אדר, אימו של החטוף תמיר אדר ז"ל: "31 שבתות מאז שנפרדתי מבני בכורי, תמיר, ולא ידעתי כי נפרדנו לעד. ‎90 ימים נלחמנו על השבתו בחיים, 90 ימים של תקווה שתמיר ישוב אלינו לחיק המשפחה, תקווה שנגוזה עם קבלת ההודעה שאינו בין החיים. מאז כל מבוקשנו - להשיב את תמיר ואת כל החללים הנרצחים לקבורה, כאן באדמה שאהבו". לכתבה המלאה ב-N12.

21:25 - כוחות צה"ל בתקיפות אינטנסיביות בצפון הרצועה - לקראת פשיטה על ג'באליה

דובר צה"ל עדכן כי כוחותינו פועלים בשעה זו בצפון רצועת עזה, ותוקפים מטרות של ארגון הטרור חמאס במרחב ג'באליה - זאת לקראת פשיטה על עיר שבצפון הרצועה.

20:25 - דובר צה"ל: איתרנו מנהרה משמעותית בזייתון שדרכה תכנן חמאס לבצע פיגוע נגד כוחותינו 

20:12 - הותר לפרסום: סמ"ר אריאל צים, בן 20 ממודיעין, נפל בשכונת זייתון בעזה

דובר צה"ל התיר הערב (שבת) לפרסום כי סמ"ר אריאל צים, בן 20 ממודיעין, לוחם בגדוד 931 של חטיבת הנח"ל, נפל אתמול בצפון רצועת עזה. הלוחם נהרג במהלך היתקלות עם מחבלים.

משפחתו של אריאל סיפרה כי הוא התגייס באוגוסט 2022, תחילה לסיירת הנח"ל ולאחר מכן עבר לגדודים. הוא למד מכיתה א' בבית ספר יח"ד. הוא אהב לרוץ, עסק הרבה בספורט והתאמן בצוות יהונתן במודיעין. את רוב זמנו מחוץ לצבא בילה אריאל עם חבריו. הוא הניח אחריו את הוריו, קיריל ומירי, את אחיו הגדולים דוד ויעקב, ואת אחיו הקטן אורי. לכתבה המלאה ב-N12.

19:40 - הפלסטינים מדווחים: תקיפות אינטנסיביות של צה"ל בצפון הרצועה

על פי דיווחים בכלי תקשורת פלסטיניים, צה"ל מבצע תקיפות עזות במרחב ג'באליה ובבית לאהיא שבצפון רצועת עזה. 

19:30 - חטיבת הנח"ל השמידה מבני טרור וחיסלה מחבלים במרחב זיתון

צוות הקרב של חטיבת הנח"ל ממשיך בלחימה במבצע במרחב זיתון בהובלת אוגדה 99. במסגרת המבצע השמידו הלוחמים תשתיות טרור ואיתרו אמצעי לחימה רבים, ביניהם רובי קלצ'ניקוב, ווסטים ורימונים. בתקיפות נוספות, הכוחות בשטח זיהו מספר מחבלים שהיוו איום על הכוחות. כלי טיס של חיל האוויר חיסל אותם. בנוסף, חיסלו מחבל של ארגון הטרור הג'יהאד האיסלאמי שפעל במתקפת ה-7 באוקטובר.

19:12 - כטב"ם חיזבאללה התפוצץ בגליל העליון; לא ידוע על נפגעים

כטב"ם חיזבאללה התפוצץ בגליל העליון; לא ידוע על נפגעים. אזעקות הופעלו ביישובים רבים בצפון: דפנה, שאר ישוב, משגב עם, קריית שמונה, בית הלל, כפר יובל, מרגליות, שניר, מנרה, קיבוץ דן, מעיין ברוך, ע'ג'ר, כפר גלעדי, הגושרים, מטולה ותל חי.

18:20 - משפחות חטופים: "נתניהו המכשול לעסקה - הוא לא רוצה את החטופים בבית"

משפחות חטופים קיימו הצהרה לתקשורת בשער בגין. במהלכה אמרה אילה מצגר, כלתו של יורם מצגר החטוף בשבי חמאס: "התכנסנו כאן כדי לצעוק לכל עם ישראל: "ממשלת ישראל ויתרה על החטופים והפקירה אותם למות בשבי החמאס - כל עוד נתניהו בשלטון החטופים לא יחזרו, הוא מפקיר את בני משפחותינו למוות משיקולים פוליטיים. נתניהו לא רוצה אותם בבית".

מירב סבירסקי, אחותו של איתי סבירסקי שנרצח בשבי החמאס, הוסיפה על דבריה של מצגר והאשימה גם את שותפיו של ראש בקבינט המלחמה: "גלנט, גנץ ואיזנקוט - אתם מאפשרים לנתניהו לטרפד את העסקאות - אתם לא עוצרים אותו ומשתפים איתו פעולה, ולכן דם החטופים הוא על גם על הידיים שלכם".

"נתניהו מוביל את מדינת ישראל כולה לכישלון מוחלט", אמרה בת דודו של החטוף עופר קלדרון, וקראה יחד עם בני משפחות נוספים: "כל מי שדואג לחטופים - תושבי הצפון, הדרום, משפחות שכולות, אזרחים - צאו לרחובות. כך נציל את החטופים ואת המדינה".

18:15 - בפעם השלישית בתוך יממה: אזעקה באזור באר שבע

אזעקה הופעלה באתר דודאים שמצפון לבאר שבע. זו הפעם השלישית ביממה החולפת שבה מופעלת אזעקה במרכז הנגב.

15:00: אזעקת צבע אדום בכרם שלום שבעוטף עזה

דובר צה"ל מסר שזוהו 4 שיגורים שחצו משטח רפיח לשטח ישראל. לוחמי ההגנה האווירית יירטו שיגור אחד, ויתר השיגורים נפלו בשטח פתוח. אין נפגעים.

14:10: חמאס פרסם סרטון של החטוף נדב פופלוול

נדב פופלוול, 51, שנחטף מקיבוץ נירים ב-7 באוקטובר ביחד עם אמו, נראה בסרטון כשהוא מדבר וחבול בפניו. לא ברור מתי צולם הסרטון.

14:00: כוחות צה"ל פועלים בדרום העיר עזה

לוחמי צוות הקרב של חטיבת הנח"ל איתרו אמצעי לחימה וחיסלו מחבלים מטווח קצר בשכונת זייתון. באחת מהסריקות שביצעו הלוחמים במרחב, אותרו אמצעי לחימה שהוסתרו במרפאה. המבצע בשכונה צפוי להימשך כמה ימים.

בנוסף, לאחר שזוהו ניסיונות של חמאס לשקם באזור תשתיות טרור וכחלק מהיערכות לפעולה במרחב, צה"ל קרא לתושבי צפון הרצועה להתפנות מביתם ולנוע במיידית לאזור ההומניטרי שממערב לעיר עזה. הכרזות בצפון הרצועה פוזרו בין היתר בג'באליה ובבית לאהיה, לצד שכונות נוספות. לפי דיווחים פלסטינים, במהלך הלילה תקף צה"ל בעוצמה חריגה בצפון ובמרכז הרצועה.

10:52: הרחבת המבצע ברפיח: דובר צה"ל קרא לתושבי שכונות נוספות בעיר להתפנות

דובר צה"ל בערבית הורה לשכונות נוספות ברפיח להתפנות במיידית לאזור ההומניטרי באל-מואסי שממערב לח'אן יונס. צה"ל פיזר כרזות במחנות הפליטים שבורה ורפיח ובשכונות אל ג'ניינה וח'רבת אל עדס שבמזרח העיר, הקוראות לתושבים לעזוב את בתיהם. הצעד מגיע לאחר שחלק מהשכונות במזרח העיר כבר פונו בתחילת השבוע, ובעקבות אישור הקבינט להעמקת הפעולה ברפיח.

09:30 - דובר צה"ל בערבית הורה הבוקר (שבת) לשכונות נוספות ברפיח להתפנות במיידית לאזור ההומניטרי באל-מואסי שממערב לח'אן יונס. צה"ל פיזר כרזות במחנות הפליטים שבורה ורפיח ובשכונות אל ג'ניינה וח'רבת אל עדס שבמזרח העיר, הקוראות לתושבים לעזוב את בתיהם. לפי דיווחים פלסטינים, במהלך הלילה תקף צה"ל בעוצמה חריגה בצפון ובמרכז הרצועה. לכתבה המלאה

7:50 - אחרי המטח הכבד לקריית שמונה, שני טילי נ"ט שוגרו לעבר מטולה

במהלך הלילה נורו שני טילי נ"ט מלבנון לעבר בתים פרטיים במושבה מטולה. אחד מהם פגע וגרם נזק לשני מבנים. לא היו נפגעים.

1:00 - איחוד האמירויות נגד נתניהו: "אין לו סמכות לעסוק בניהול האזרחי בעזה"

שר החוץ של איחוד האמירויות, עבדאללה בן זאיד: "מגנים את הצהרותיו של ראש ממשלת ישראל נתניהו וקריאתו להשתתפותנו בניהול האזרחי של רצועת עזה. אין לו סמכות לכך. מסרבים להיגרר לכל תוכנית שנועדה לכסות על הנוכחות הישראלית".

00:30 - דוח ביקורתי בקונגרס על השימוש של ישראל בנשק אמריקני

מחלקת המדינה האמריקנית הגישה דוח לקונגרס שהתייחס לשימוש של ישראל בנשק של ארה"ב וחלקיו פורסמו הלילה. בתוך הדוח נכתב כי "ייתכן והיו מקרים של שימוש בנשק בעזה באופן שאינו תואם את החוק הבין-לאומי".
עוד צוין כי ארה"ב סומכת על ההתחייבויות הישראליות ולפיהן השימוש בנשק האמריקני מתבצע בהתאם לחוק. כמו כן, הוסיפו כי אין מידע על מקרים ספיציפים שבהם החוק הבין-לאומי הופר - אך בחינת ההתנהלות עודנה נמשכת. לכתבה המלאה

00:00 - שרפות בקריית שמונה בעקבות המטח לאזור, נמשכת פעילויות הכיבוי

10 צוותי כיבוי מתחנת גליל-גולן פועלים בשתי שרפות עיקריות באזור קריית שמונה. זאת, בעקבות מטח של כ-35 רקטות שנורו מלבנון בשעות הערב ובשל קשיים בפעילות הכיבוי במקום בצל החשש מחידוש הירי לאזור.

מפקד מחוז צפון, תת-טפסר יאיר אלקיים: "לוחמי האש פועלים בחירוף נפש לבלימת הלהבות בקו הבתים כשכל העת נשמעות התרעות ירי במרחב. מזג האוויר בשילוב המטח הכבד הביא לריבוי זירות - תרחיש שנערכנו אליו". 

פורסם לראשונה ב-N12