בישראל ובארה"ב: שלושה נתוני מאקרו גורליים יפורסמו בתוך 24 שעות

החל מהיום (ד') בצהריים יחל מרתון של נתוני מאקרו חשובים • הראשון שבהם יהיה מדד המחירים לצרכן בארה"ב לחודש אפריל, שהפתיע לרעה במשך 4 פעמים ברצף • משם הפוקוס יעבור לישראל, עם פרסום נתוני האינפלציה והתוצר • אלו הציפיות בשוק

מה צפוי במדד המחירים לצרכן של חודש דצמבר? / עיבוד: טלי בוגדנובסקי
מה צפוי במדד המחירים לצרכן של חודש דצמבר? / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

לאחר שחודש מאי נפתח בצורה רגועה יחסית בשווקים, בשבוע הקרוב יתפרסמו שורת נתונים - בארה"ב ובישראל - שעשויים להשפיע במידה רבה על הלך הרוחות. הראשון, יהיה מדד המחירים לצרכן בארה"ב לחודש אפריל, שיפורסם היום (ד') בצהריים. שלוש שעות לאחר מכן, תפרסם הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה את המדד המקביל בישראל. ולמחרת, יתפרסמו נתוני הצמיחה בישראל לרבעון הראשון של שנת 2024. 

נתונים אלו עשויים להשפיע בצורה דרמטית על החלטת הריבית בישראל בסוף החודש, ולקראת החלטת הריבית הבאה בארה"ב, ביוני. 

אינפלציה בישראל: צפי לירידה קלה עם חששות מהעתיד  

נתוני האינפלציה בישראל, שיתפרסמו ביום רביעי בשעה 18:30, עתידים לספק תמונה מעודדת, כאשר למרות הרמה הגבוהה החזויה למדד אפריל, תרד ל-2.5%, כך אומר לגלובס עפר קליין, ראש חטיבת המחקר בהראל. בחודש שעבר, האינפלציה הפתיעה לרעה והגיעה לרמה של 2.7%. "מדד אפריל הוא מדד שבאופן עונתי יחסית גבוה, וצפוי לעלות מחודש לחודש ב-0.6%", אומר קליין, ומוסיף כי העלייה תהיה גבוהה יותר בשל העלייה במחירי הדלק, הפיחות של השקל בחודש הקודם והעלייה בשכר במשק". 

נירה שמיר, כלכלנית ראשית בבנק דיסקונט, משוכנעת כי הכתובת הייתה על הקיר והעובדה כי האינפלציה ממשיכה להתמתן לא מפתיעה, לאור המלחמה. עם זאת, שמיר שמה דגש על האינפלציה בעתיד: "יש עליית מסים ועלייה בביקושים למוצרים וגם שכר הדירה ירים שוב את הראש". התחזית של שמיר עומדת בקצה העליון של התחזיות וצופה אינפלציה בקצב שנתי של 3.3% בעוד שנה מהיום.

צמיחה בישראל: קאמבק משמעותי בדרך  

באשר לנתוני הצמיחה שיתפרסמו בחמישי, ברבעון האחרון של 2023 נרשמה ירידה דרסטית בשל המלחמה. הצמיחה הרבעונית ירדה בכ-19% (לעומת הרבעון הקודם לו במונחים שנתיים) וכעת מצפים לעלייה משמעותית. קליין מציין כי "נתוני התוצר צפויים להיות מאוד חזקים לעומת הרבעון הקודם, הרבעון הרביעי הראה נפילה בצריכה הפרטית ונפילה בהשקעה". 

בנתון הקרוב לעומת זאת, קליין מעריך כי "נראה בחודשים הראשונים של 2024 גידול משמעותי בצריכה הפרטית. זאת בהתאם לנתונים שראינו בעלייה בהוצאות בכרטיסי האשראי. חלק מזה הוא פיצוי על הרבעון הקודם".  הצריכה הפרטית היא מעל לחצי מהתוצר ולכן השפעתה דרמטית. 

בצד השלילי, "הוצאות הממשלה ימשיכו לעלות כתוצאה מהלחימה המתמשכת, והן עומדות להיות משמעותיות גם הפעם", הוא מציין. מה הנתון הצפוי בהמשך השבוע? קליין מעדיף שלא לנקוב במספר, מאחר ש"ישראל היא משק קטן, ובעלת צמיחה שלעיתים לא יציבה מרבעון לרבעון". 

שמיר מעריכה כי מדובר יהיה בקצב שנתי דו-ספרתי. "אנחנו הערכנו 12% צמיחה ברבעון, יכול להיות שמדובר בהערכת חסר והמדד ברבעון יגדל אף יותר. נראה כי המצב חיובי", היא אומרת. שמיר מציינת כי תחזית דיסקונט לשנה כולה עומדת עדיין על  1.9% (מתחת לתחזית בנק ישראל - 2%) אך זה לפני נתוני התוצר הקרובים. 

בהקשר זה, נזכיר כי גם אם נתוני הרבעון הקרוב יהיה גבוהים במיוחד באופן יחסי ויפצו על הרבעון הקודם, הצפי השנתי עדיין נמוך. בסוף השבוע האחרון פרסמה חברת דירוג האשראי מודי'ס תחזית מעודכנת על ישראל, שבו העריכה כי התוצר יעמוד השנה על 0.6% בלבד.  

שאלת הריבית: כיצד יגיב בנק ישראל?  

לאור התחזיות הקרובות, עולה מחדש השאלה האם בנק ישראל עשוי להוריד את הריבית, כפי שעשה כן בחודש ינואר. נכון להיום, הריבית עומדת על 4.5%. "יש כאן שאלה מורכבת לגבי הריבית", אומר קליין, "אני חושב שניתן להוריד את הריבית בהחלטה הקרובה או בזו שאחריה". קליין ממקבל את תמונת המשק הישראלי לזו האמריקאית, ומציין כי בעוד בארה"ב נראה שיכולים להמתין עם הקלות, אצלנו אין צורך בכך.

"רמת המחירים בארה"ב גבוהה מהיעד של הפד, אך אצלנו היא נמצאת עמוק ביעד היציבות של בנק ישראל - 1%-3%. הצמיחה שם נותרה חזקה, אך בישראל ספגנו מכה בנתוני התוצר. בשורה התחתונה, המצב שונה". 

קליין מדגיש שהגורם המהותי יהיה שער החליפין. מתחילת השנה התחזק הדולר לעומת השקל בכ-3%. קליין מסכם כי בנק ישראל יוכל לחכות לבנק האירופי, שגם צפוי להוריד ריבית לראשונה בקרוב, אך בכל זאת לא יצטרך להמתין לפד לפני הורדת הריבית בישראל. 

נירה שמיר מדיסקונט לעומת זאת לא בטוחה שבנק ישראל ימהר להוריד את הריבית. "בנק ישראל מסתכל קדימה. הוא רואה שהמחירים עולים, והשווקים הפיננסים, עליהם שם הבנק דגש עד כה, לא יציבים כלל". נוסף על כך, גם התנודתיות הגבוהה בשער החליפין לא תומכת בכך לדבריה. שמיר מוסיפה כי התמחור כרגע בשוק, הוא שהריבית לא תרד במאי, אך השווקים אופטימיים יותר לגבי ההחלטה באפריל. "אי חושבת שהוא יחכה יותר בשביל להיות בטוח ביציבות בשוק", היא אומרת. 

מעבר לים: האם המדד יפתיע לרעה פעם נוספת?

עוד ביום רביעי, ב-15:30 זמן ישראל, שלוש שעות לפני פרסום המדד אצלנו, יתפרסמו גם נתוני האינפלציה בארה"ב (CPI). במשך ארבע פעמים ברציפות, הנתונים הפתיעו לרעה והיו גבוהים מהתחזיות. המדד האחרון, של חודש אפריל, הצביע על קצב אינפלציה שנתי של 3.5%. יו"ר הבנק המרכזי, ג'רום פאוול ובכירי הפדרל ריזרב קיוו כי הנתונים הינם מכה קלה בכנף ורמת המחירים תחזור להתמתן, אך עד כה ציפייתם נחלה אכזבה. פאוול הדגיש בכל הזדמנות כי בכדי להביא להקלה בריבית במשק אנשי הפד מעוניינים להיות בטוחים כי האינפלציה מתכנסת ליעדה, העומד על 2% בממוצע, דבר שנמנע מהם עד כה.

במדד הקרוב מייחלים בשווקים לחזור ולראות את המחירים בארה"ב שבים להתמתן, כשהצפי הוא לקצב שנתי של 3.4% במדד אפריל. אם זה אכן יקרה, האפשרות של הורדת ריבית בארה"ב בחודשים הקרובים תחזור להיות ריאלית.

הריבית בארה"ב עומדת מאז יולי אשתקד על 5.5% ברף העליון ומצויה בשיא של 23 שנה. אם המדד יפתיע שוב לרעה, למרות תקוות השווקים והערכות הפד עצמו, ההקלות המוניטריות והאפשרות שהריבית תרד ב-2024 ימשיכו להתרחק.