ישראל במלחמה | סיקור שוטף

הותר לפרסום: אזרח ישראלי נהרג כתוצאה מפגיעת טיל נ"ט בצפון

שלושה לוחמי צנחנים נפצעו קשה כתוצאה מהיתקלות עם מחבלים בצפון הרצועה, לוחם גבעתי נפצע קשה מפיצוץ מטען בדרום הרצועה • צה"ל ושב"כ חיסלו יותר מ-10 מחבלים בבית ספר של אונר"א במרכז הרצועה • טנקים של צה"ל נצפו בנקודה המערבית ביותר מאז הכניסה לרפיח • ראש ממשלת קטאר: פערים משמעותיים בין ישראל לחמאס על שחרור חטופים • מטוסי קרב של חיל האוויר יירטו הלילה כטב"ם שהגיע לישראל, ככל הנראה מעיראק • עדכונים בולטים מכל החזיתות

פגיעה בבית בצפון / צילום: ap, Hassan Ammar
פגיעה בבית בצפון / צילום: ap, Hassan Ammar

עדכונים שוטפים

22:37 - בלבנון מדווחים: כטב"ם ישראלי תקף רכב באזור צור

ראשוני - סיכול ממוקד באזור צור על פי הדיווחים בתקשורת הערבית בוצע ירי של כטב"ם לעבר רכב ליד שכונת רימל במחוז צור.

21:27 - דובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי: "שלוש אוגדות נלחמות בעזה ב-3 מוקדים שונים - בצפון, במרכז ובדרום הרצועה. כ-100 מחבלים חוסלו ביומיים האחרונים"

21:20 - פצמ"ר נורה לנחל עוז. אין נפגעים

20:04 - הותר לפרסום: אזרח ישראלי נהרג כתוצאה מפגיעת טיל נ"ט בצפון

אזרח שביקר בקיבוץ אדמית ניגש לסייע לכוחות צה"ל אחרי שנורה לעברם טיל נ"ט. מיד לאחר מכן שוגר טיל נ"ט נוסף לאזור, שגרם למותו, שנקבע במקום. גופתו הועברה לזיהוי במכון לרפואה משפטית.

19:11 - שר החוץ המצרי: "דוחים לחלוטין את עיוות העובדות ואת ההתנערות של ישראל מאחריותה"

שר החוץ המצרי סאמח שוכרי בתגובה על דבריו של שר החוץ ישראל כ"ץ: "דוחים לחלוטין את עיוות העובדות ואת ההתנערות של ישראל מאחריותה. היא האחראית הבלעדית לאסון ההומניטרי שעימו מתמודדים כעת הפלסטינים ברצועת עזה. השליטה הישראלית בצד הפלסטיני של מעבר רפיח והפעולות הצבאיות הישראליות בסביבתו - מסכנות את חייהם של עובדי הסיוע ונהגי המשאיות".

עוד הוסיף שר החוץ המצרי: "מגנים בחריפות את הניסיונות הנואשים של הצד הישראלי להטיל על מצרים אחריות למשבר ההומניטרי חסר התקדים ברצועת עזה שהוא תוצאה ישירה של התוקפנות הישראלית נגד הפלסטינים במשך יותר משבעה חודשים. על לישראל למלא את אחריותה המשפטית כמעצמה הכובשת, בידי מתן אפשרות להכנסת סיוע דרך המעברים שבשליטתה".

מוקדם יותר היום כתב שר החוץ כ"ץ כי "העולם מטיל על ישראל את האחריות לנושא ההומניטרי, אבל המפתח למניעת משבר הומניטרי בעזה הוא כעת בידי ידידינו המצרים".

19:02 - מקור מצרי בכיר: "מצרים הודיעה לישראל על הסכנה בהמשך מניעת הכנסת הסיוע לרצועה"

מקור מצרי בכיר לערוץ אל-קאהרה אל-אח'באריה: "מצרים הודיעה לישראל על הסכנה בהמשך מניעת הכנסת הסיוע ההומניטרי לרצועת עזה. סגירת מעבר רפיח נובעת מהסלמה בלתי מוצדקת של ישראל - מצרים לא אחראית לכך".

18:41 - בעזה מדווחים: צה"ל תוקף מבנים בשכונת א-סלאם שבמזרח רפיח. במקביל, הפלסטינים מדווחים על תקיפות במחנה הפליטים ג'באליה, צפון הרצועה

18:10 - ארבעה לוחמים נפצעו קשה בקרבות בצפון ובדרום הרצועה

שלושה לוחמים מגדוד 202 של חטיבת הצנחנים, נפצעו קשה בקרב בצפון רצועת עזה היום. הלוחמים נפצעו כתוצאה מהיתקלות עם מחבלים. באותו אירוע נפצעו בינוני חמישה לוחמים נוספים.

 17:35 - צה"ל ושב"כ חיסלו יותר מ-10 מחבלים בבית ספר של אונר"א במרכז הרצועה 

17:00 - בלבנון דיווחו כי צה"ל תקף בכפר כילא שבדרום המדינה

16:29 - תיעוד: נפילת בלון התצפית של צה"ל בלבנון

 15:09 - בלון תצפית של צה"ל נפגע מהשיגורים לגליל המערבי - ונפל בשטח לבנון; אין חשש לדלף מידע 

14:49 - תושבי קריית שמונה שנמצאים בעיר - נקראים להיכנס למקלטים ולשהות שם

עיריית קריית שמונה עדכנה את התושבים ששוהים בעיר: עליכם להיכנס למרחב מוגן, מחשש לירי טילים על העיר.

14:40 - כלי טיס של צה"ל תקפו בלבנון, מחבל חוסל

כלי טיס של חיל האוויר תקף וחיסל מחבל חיזבאללה ששהה סמוך למבנה צבאי של הארגון בלבנון. בנוסף, מטוסי קרב תקפו תשתיות טרור ומבנים צבאיים של חיזבאללה בדרום לבנון.

14:05 - צבע אדום בשדרות, באיבים ובניר עם

לא ידוע על נפגעים בגוף או על נזק. מעיריית שדרות נמסר כי 3 רקטות נורו לעבר העיר, שלושתן יורטו.

13:44 - מספר טילי נ"ט שוגרו מלבנון לעבר הגליל המערבי

13:17 - אזעקות נוספות בגליל המערבי, במקביל לתקיפות צה"ל בלבנון

התרעות הופעלו בגורן, חניתה, אילון, יערה, אדמית וערב אל-עראמשה.

13:00 - אזעקות הופעלו בערב אל-עראמשה ובאדמית שבגליל המערבי

12:05 - צה"ל מרחיב את הפעילות בג'באליה, מחבלים חוסלו ברפיח

כוחות אוגדה 162 ממשיכים בלחימה במזרח ובמעבר רפיח מצידו העזתי כנגד יעדי טרור במרחב. במהלך הפעילות הכוחות חיסלו מחבלים באזור מזרח רפיח ובמעבר הגבול במקום. בנוסף, הותקפו מהאוויר מחבלים ותשתית טרור.

צוותי הקרב של חטיבת הצנחנים, 460 ו-7, בפיקוד אוגדה 98, הרחיבו הלילה את הלחימה בג'באליה ופשטו על יעדי טרור נוספים במרחב. הכוחות ניהלו קרבות רבים, חיסלו בירי טנקים עשרות מחבלים שירו לעברם והשמידו זירת מטענים שהוטמנו במרחב.

במהלך היממה האחרונה, מטוסי קרב וכלי טיס של חיל האוויר תקפו יותר מ-100 מטרות טרור ברחבי רצועת עזה, בהן מחבלים חמושים, מבנים ממולכדים ותשתיות טרור נוספות.

11:57 - חיזבאללה הודיע על מחבל משורותיו שחוסל בתקיפה במיס אל-ג'בל

מתחילת המלחמה הודיע ארגון הטרור על 298 מחבלים שחוסלו.

11:15 - "חייבים להציל את הצפון": מאות תושבים ומפונים מפגינים

מאות תושבי הצפון ומפונים מפגינים במספר צמתים וקוראים להצלת הצפון. המפגינים נושאים דגלים ושלטים "הגיע הזמן לקחת אחריות", "חייבים להציל את הצפון". התנועה נחסמה לסירוגין בצומת כברי וצומת כוח.

תושבי הצפון ומפונים מהישובים מפגינים בצומת כברי / צילום: אמיר ירחי
 תושבי הצפון ומפונים מהישובים מפגינים בצומת כברי / צילום: אמיר ירחי

10:40 - טנקים של צה"ל נצפו עמוק יותר ברפיח

לפי דיווח בסוכנות הידיעות רויטרס, טנקים של צה"ל נצפו בנקודה המערבית ביותר מאז הכניסה לרפיח, העיר הדרומית ברצועה. "הטנקים נמצאים ברחובות בתוך השטח הבנוי", אמר אחד התושבים. סרטונים של טנקים ברפיח הועלו לרשתות החברתיות.

10:35 - אונר"א: כמעט חצי מיליון עזתים עזבו את רפיח מאז הכניסה של צה"ל לאזור

סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם לפלסטינים עדכנה כי מאז שצה"ל נכנס לרפיח - עזבו את המקום כ-450 אלף בני אדם. לפי הערכות, בין 100 ל-200 אלף פלסטינים התפנו מהאזור לפני כניסת צה"ל אליו.

10:21 - ראש ממשלת קטאר: "יש הבדלים יסודיים בין ישראל וחמאס על שחרור החטופים והמשך המלחמה"

09:30 - דיווח: מצרים בוחנת את היחסים עם ישראל

גורמים מצריים לוול סטריט ג'ורנל: מצרים שוקלת להוריד את דירוג הקשרים הדיפלומטיים שלה עם ישראל, כולל החזרת השגריר.

07:58 - בבוקר יום העצמאות: אזעקות באשקלון ובעוטף עזה

במוקד מד"א לא התקבלו קריאות על נפילות או נפגעים.

06:49 - לאחר הודעת דובר צה"ל אמש - המיליציות הפרו-איראניות טענו שתקפו "מטרה חיונית" באילת באמצעות שני כטב"מים

06:11 - דיווח בארה"ב: ישראל ריכזה כוחות גדולים מסביב לרפיח - לקראת מבצע רחב היקף

לפי דיווח ב-CNN, ארה"ב מעריכה כי ישראל ריכזה כמות גדולה מספיק של חיילים וכוחות סמוך לרפיח כדי שתוכל לפתוח כבר בימים הקרובים במבצע רחב-היקף בעיר, אך בכירים בממשל ביידן אומרים כי עדיין לא ברור אם אכן התקבלה החלטה לפתוח במבצע כזה.

ראיון | סא"ל סלמאן חבקה ז"ל: הצעיר שהתעקש ללכת למכינה קדם צבאית והקשר האמיץ עם המדינה 
פרשנות | "זה לא מסובך": מה עומד מאחורי הסלוגן שפוגע בתדמית של ישראל 

00:05 - ג'ייק סאליבן, היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב: עובדים עם ישראל על דרך טובה יותר להביס את חמאס

סאליבן נשאל במסיבת עיתונאים מדוע ישראל נאלצת לחזור לאזורים ברצועה שכבר נלחמה בהם, וענה: "כל מבצע צבאי - ממוקד או גדול יותר, באוויר וביבשה - חייב להיות מחובר למתווה סיום אסטרטגי שעונה על השאלות של 'מה יבוא לאחר מכן'. אנו מרגישים שישראל צריכה להקדיש לכך יותר תשומת לב. אנחנו פחות רוצים לראות את המצב שבו ישראל מבצעת מבצע צבאי, הורגת כמה חמאסניקים, פוגעת בחפים מפשע שנקלעים לקו האש - ואז הטרוריסטים חוזרים כמו שראינו בעיר עזה, בח'אן יונס ובמקומות אחרים. אנו רוצים להימנע מהתוצאה הזאת.

23:45 - צה"ל: יירטנו כטב"ם שטס לעבר ישראל מכיוון מזרח

דובר צה"ל עדכן: "מטוסי קרב של חיל האוויר יירטו כלי טיס בלתי מאויש שעשה את דרכו לשטח ישראל מכיוון מזרח. הכלי היה במעקב בידי כוחות צה"ל, לא חצה לעבר שטח הארץ ולא הופעלו התרעות בהתאם למדיניות. אין נפגעים ולא נגרם נזק".

21:30 - האו"ם: אחד מהעובדים שנפגע ברפיח מת מפצעיו

פרחאן חאק, סגן מזכ"ל האו"ם, עדכן כי אחד משני עובדי האו"ם שנפצעו מירי ברצועה מוקדם יותר מת מפצעיו. הוא ציין כי רכבם של השניים נפגע בזמן שנסעו לבית החולים האירופי ברפיח. חאק קרא לחקירה מלאה של האירוע, מבלי שהאשים אף אחד מהצדדים. צה"ל או חמאס טרם הגיבו לתקרית.

19:26 - מטוסי צה"ל תקפו משגרי חיזבאללה מוכנים לשיגור בדרום לבנון

צה"ל הודיע שמטוסי קרב תקפו לפני זמן קצר שני משגרים במרחב עייתא א-שעב שבדרום לבנון. כתוצאה מהתקיפה, זוהו מהמשגר שיגורים ופיצוצי משנה אשר העידו לדברי צה"ל על הימצאות אמל"ח במשגר שהיה מוכן לשיגור. עוד עדכנו בצה"ל שמוקדם יותר היום זוהו מספר שיגורים שחצו מלבנון לעבר מספר מרחבים בצפון הארץ, וכי לא היו נפגעים.

17:21 - 5 לוחמים נפצעו קשה ברצועה ביומיים האחרונים, 3 עובדים מטעם משרד הביטחון נפצעו קשה וקל

2 לוחמים מיחידת יהל"ם נפצעו היום קשה כתוצאה משיגור פצמ"רים לעבר הכוח בדרום רצועת עזה, ו-6 לוחמים נוספים מהכוח נפצעו באורח בינוני. גם עובדי חברה קבלנית של משרד הביטחון שהיו במשימה במרחב דרום הרצועה נפצעו בתקרית: אחד באורח קשה ושניים באורח קל.

בנוסף, אתמול נפצע באורח קשה לוחם צה"ל מגדוד רותם של חטיבת גבעתי, כתוצאה מהיתקלות עם מחבלים בצפון הרצועה.

2 לוחמים מגדוד 51 של חטיבת גולני נפצעו ביום שבת באורח קשה כתוצאה מתאונה מבצעית במרחב גבול הרצועה, סמוך לניר עם. התאונה התרחשה במהלך תקיפות צה"ל לעבר מטרות טרור בשטח הרצועה, כחלק מסיוע לכוחות המתמרנים.

צה"ל עדכן שהלוחמים והאזרחים פונו לקבלת טיפול רפואי בבית חולים, וכי משפחותיהם עודכנו.

הכתבה פורסמה לראשונה ב-N12