טילים ארוכי טווח וצוללות מונעות גרעין: אוסטרליה נערכת לאיום הסיני

אוסטרליה אמנם נמנעת מלהגדיר את סין כאיום, אך העיניים בקנברה נשואות כל הזמן לאסיה • הכוונות הגלויות של סין להשתלט על טייוואן והאימונים רחבי ההיקף של כוחות הצבא הדליקו נורות אזהרה, והובילו את שר ההגנה האוסטרלי להודיע בחודש שעבר על מדיניות ביטחון חדשה: "צבא גדול שיתמקד בחצר האחורית"

חיילי צבא אוסטרליה בתרגיל. מדיניות של הרתעה / צילום: Associated Press, Aaron Favila
חיילי צבא אוסטרליה בתרגיל. מדיניות של הרתעה / צילום: Associated Press, Aaron Favila

ההתעצמות הצבאית אינה שמורה רק לאירופה. אחת המדינות שהודיעו על הגדלה משמעותית של ההוצאות הביטחוניות שלהן בחודש האחרון היא אוסטרליה, שאולי רחוקה מאיראן ומרוסיה, אבל קרובה לחברה נוספת בציר האנטי־מערבי ההולך ומתגבש - סין. האוסטרלים הטילו פצצה גיאו־פוליטית כשהכריזו לפני כשלוש שנים כי הם נוטשים עסקה בשווי עשרות מיליארדים לרכש צוללות מתוצרת צרפת. במקום זאת הם חברו לברית אסטרטגית אמריקאית־בריטית בשם AUKUS להפעלה ופיתוח של צוללות מונעות אטומית. ארה"ב מייצרת רק צוללות כאלה, והחבירה לשתי המעצמות הצבאיות אמורה לשלוח מסר ברור לסינים בנוגע למיקום של האוסטרלים במשחק העולמי.

עסקאות נשק בשווי 2.5 טריליון דולר: העולם נערך למלחמה
"תוספת תקציב הביטחון הגדולה זה 30 שנה": בריטניה מפתחת נשק לייזר ואת הטנק הראשון שלה

אבל אוסטרליה לא מסתפקת בזה. בחודש שעבר הודיע שר ההגנה על מדיניות הביטחון החדשה של המדינה (National Defence Strategy), שעיקרה הוא הרתעה כלפי חוץ. האוסטרלים מכנים זאת Strategy of Denial, כלומר היכולת למנוע מהאויב לבצע או לרצות לבצע פעולות עוינות. "אוסטרליה תבנה צבא גדול יותר שיתמקד בחצר האחורית שלה, כולל השקעה רבה בטילים ארוכי טווח נגד מטרות ימיות", הכריז שר הביטחון. הסכומים אסטרונומיים: מדובר בהשקעה כוללת של כ־330 מיליארד דולר אוסטרלי (216 מיליארד דולר) בעשור הקרוב, וההכרזה בחודש שעבר כוללת תוספת של 50 מיליארד דולר למטרה זו.

מכיוון שהאיום על אוסטרליה הוא בהכרח מכיוון הים המקיף את היבשת, חלק גדול מההשקעה הצבאית שלה הוא במערכות טילים נגד ספינות, כולל טילים בליסטיים וטילים ארוכי טווח, מערכות איתור וגילוי תת־ימיות וכן צי עצום, כולל כאמור צוללות המונעות בגרעין. "המרחב האינדו־פסיפי הוא מקום המחיה שלנו, ואנחנו רוצים אותו חופשי וריבוני, חופשי מכפייה והגמוניה", אמר ראש הממשלה אנתוני אלבנז. אוסטרליה גם הודיעה כי תרכוש מאות טילי שיוט מסוג טומהוק מהאמריקאים.

בינתיים מרגיעים את הרוחות

במסגרת תפיסת הביטחון החדשה הצבא האוסטרלי יוכל להכות במטרות רחוקות עוד לפני שהן מהוות איום, יותר מ־500 ק"מ לעומת הטווח שהוגדר כעת, 40 ק"מ. "אוסטרליה תהפוך לעצמאית יותר, לבטוחה יותר ולמוכנה יותר לאיומים בשנים הקרובות", אמר אלבנז. הכוונות הגלויות של סין להשתלט על טייוואן, האימונים רחבי ההיקף של כוחות הצבא, האוויר והים שלה ואפילו הדמיה של השתלטות על ארמון הנשיאות הטייוואני, כולם מדליקים נורות אזהרה בבירה קנברה. מהלך כזה יהיה שקולה לניסיון ההשתלטות של רוסיה על אוקראינה, ואוסטרליה מעוניינת להיות מעל רמת המוכנות הנמוכה למלחמה של מדינות אירופה.

ההוצאה הכבדה כעת מתוכננת להשתלם החל מ־2030, אז רוב הספינות שאוסטרליה הזמינה והצוללות החדשות שהיא מפתחת עם ארה"ב ובריטניה ייכנסו לפעולה. במקביל, אגב, הודיעה המדינה על השקעה בתוכניות ניסיוניות לכטב"מ בשם GhostBat ולמקבילה ימית בשם GhostShark, צוללת בלתי מאוישת שמפותחת במאות מיליוני דולרים.

בינתיים, עד שהצבא יהיה מוכן, האוסטרלים מנסים להרגיע את הרוחות. בניגוד לנאט"ו, שהוסיפה את סין לרשימת היריבים הרשמית שלה (אפילו עוד לפני המלחמה באוקראינה), האוסטרלים נמנעו מכך עד כה. הם משחקים כעת משחק דיפלומטי ונמנעים מלהגדיר את סין כאיום הדורש התעצמות צבאית. "אבל אנחנו לא מדברים על קנדה", אמר ראש האופוזיציה, כשהתייחס גם הוא לסוגיית ההתחמשות וההתעצמות.