ישראל במלחמה | סיקור שוטף

הותר לפרסום: רס"ם (מיל') רן יעבץ נפל בפיצוץ אמצעי לחימה בעוטף

יעבץ ז"ל, בן 39, שירת כלוחם בגדוד הסיור 6828 והניח אחריו הורים, אח ואחות, אישה ו-3 ילדים • לוחם נפצע קשה מפגיעת כטב"ם של חיזבאללה שהתפוצץ במטולה • פיגוע בצומת יצהר: מחבל דקר איש קבע שהיה ברכבו ונמלט • עדכונים שוטפים

רס''ם רן יעבץ / צילום: דובר צה''ל
רס''ם רן יעבץ / צילום: דובר צה''ל

עדכונים שוטפים

21:24 - הותר לפרסום: רס"ם (מיל') רן יעבץ נפל בפיצוץ אמצעי לחימה בעוטף
לוחם המילואים רס"ם רן יעבץ נפל היום (חמישי) כתוצאה מפיצוץ של אמצעי לחימה באנדרטת "חץ שחור" שבעוטף עזה - כך הותר הערב לפרסום. בכך עלה ל-6 מניין החללים ביומיים באחרונים. הודעה נמסרה למשפחתו, והוא יובא למנוחת עולמים הערב בשעה 23:00. יעבץ ז"ל, בן 39, שירת כלוחם בגדוד הסיור 6828 והניח אחריו הורים, אח ואחות, אישה ו-3 ילדים.

באירוע בו נפל יעבץ, נפצע חייל צה"ל מגדוד סיור 6828, חטיבת ביסל"ח (828), באורח קל ופונה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים. משפחתו עודכנה.

לכתבה המלאה ב-N12

20:55 - דובר צה"ל: שניים מהחטופים התאילנדים נרצחו וגופותיהם מוחזקות בעזה; בכך עלה מספר החטופים שאינם בחיים ל-40

דובר צה"ל דניאל הגרי הודיע הערב כי הודעה נמסרה למשפחותיהם של שני חטופים אזרחי תאילנד, סונתאיה אוקאקרסי וסונתיסק רימתלק, שעבדו בחקלאות במטעים הסמוכים לקיבוץ בארי. השניים נרצחו במתקפת הטרור ב-7 באוקטובר וגופותיהם מוחזקות בידי חמאס.

19:30 - לוחמי צוות הקרב של חטיבה 401 איתרו משגרים טעונים במזרח רפיח; צה"ל ממשיך בפשיטות הממוקדות במרחב

לוחמי צוות הקרב של חטיבה 401 ממשיכים בפשיטות במזרח רפיח. במהלך הפעילות, הטיסו הלוחמים רחפנים ואיתרו משגרים טעונים ומוכנים לירי רקטות ארוכות טווח לשטח ישראל. משגרים אלו שימשו את ארגוני הטרור ברצועה ושיגרו לעבר שטח הארץ בחודשים האחרונים.

בפשיטה על מרחב שיגור נוסף, הכוחות איתרו תשתית שיגור מרכזית במרחב רפיח שמכילה עשרות קני שיגור ורקטות מוכנות לשיגור. תשתית השיגור שהייתה פעילה בחודשים האחרונים הושמדה.

19:20 - צה"ל תקף באופן נרחב יעדי טרור של חיזבאללה בלבנון

צה"ל הודיע כי כלי טיס של חיל האוויר תקפו מוקדם יותר היום חוליית מחבלים במרחב קנא שבשטח לבנון שהיו בדרכם לממש מתווה טרור מיידי לעבר שטח הארץ. במקביל, חיל האוויר תקף והשמיד לאורך היום באופן נרחב שורת מטרות של הארגון בשטח לבנון.

בין המטרות שהותקפו, מבנה צבאי ועמדת תצפית במרחב עייתא א-שעב, עמדת תצפית ותשתית טרור במרחב מיס אל-ג'בל, מבנה צבאי במרחב כפר כילא ושני מבנים צבאיים במרחבים א-נקורה וחולא שבהם שהו מחבלים.

18:55 - חשד לחדירת כלי טיס עוין בקריית שמונה והסביבה

אזעקות בלתי פוסקות בצפון לאורך היום; נפילות זוהו בשלומי שבגליל המערבי.

18:05 - הרמטכ"ל בגבול הצפון: תחושה של מוכנות מאוד גבוהה - נקבל החלטות בהתאם להתפתחויות

הרמטכ"ל הרצי הלוי קיים אתמול הערכת מצב וסיור באוגדה 210 עם מפקד פיקוד הצפון, מפקד אוגדה 210 ומפקדים נוספים. "אני חוזר מכאן חזרה עם תחושה של מוכנות מאוד גבוהה, אתם תמשיכו לפתח אותה ואנחנו נעשה את ההחלטות בהתאם להתפתחויות", אמר הרצי.

17:05 - לוחם נפצע קשה מפגיעת הכטב"ם באזור מטולה 

צה"ל עדכן כי מוקדם יותר היום כטב"ם נפץ חצה משטח לבנון לעבר שטח הארץ והתפוצץ במרחב מטולה. כתוצאה מפיצוץ כלי הטיס, לוחם צה"ל נפצע קשה ושני לוחמים נוספים נפצעו באורח קל. הלוחמים פונו לקבלת טיפול רפואי בבית חולים, משפחותיהם עודכנו. 

17:00 - הושלם חיבור הרציף הצף לסיוע ההומניטרי ברצועת עזה

צה"ל הודיע כי הושלם חיבור הרציף הצף לסיוע ההומניטרי ברצועת עזה, ובימים הקרובים תחל כניסת המשאיות דרכו. "בשבועות האחרונים, צה"ל ומשרד הביטחון ביצעו הכנות נרחבות לקליטת הרציף הצף. צה"ל באמצעות המתפ"ש קיים מאמץ הומניטרי מתמשך ופועל בשיתוף פעולה עם פיקוד המרכז של ארה"ב להקמת הרציף הצף לסיוע הומניטרי ברצועת עזה", נמסר

16:35 - צוות הקרב של עוצבת הקומנדו פשט במהלך הלילה על מרחב נוסף באזור מזרח רפיח; צה"ל ממשיך בלחימה במרחב ג'באליה, ועד כה מעל 150 מחבלים חוסלו

צה"ל עדכן כי כוחות אוגדה 162 ממשיכים בלחימה במרחב מזרח רפיח, ולוחמי צוות הקרב של עוצבת הקומנדו פשטו במהלך הלילה על מרחב נוסף באזור. הכוחות נכנסו לפעולה לאחר כיתור המרחב ותקיפה של עשרות מטרות צבאיות של חמאס בידי חיל האוויר.

15:34 - חשש לחדירת כלי טיס עוין: אזעקות בקריית שמונה והסביבה

15:06 - הותר לפרסום: התפוצץ כטב"מ של חיזבאללה באזור מטולה

14:28 - גלנט: "לפעולה הקרקעית ברפיח יצטרפו כוחות נוספים"

שר הביטחון ביקר במפקד אגדה 162 שנמצאת במרחב רפיח. גלנט אמר: "מספר מנהרות במרחב הושמדו על ידי הכוחות שלנו ומנהרות נוספות יושמדו בקרוב. הפעולה ברפיח תלך ותתעצם - חמאס הוא לא ארגון שיכול להתחדש כעת. אין לו עתודות, אין לו יכולת לייצר אמצעי לחימה, אין לו אספקה, אין לו חימוש, אין לו יכולת לטפל כמו שצריך במחבלים שנפגעים, והמשמעות היא שאנחנו הולכים ושוחקים אותו".

14:04 - דיווח: שני פעילי חיזבאללה חוסלו בתקיפת הרכב בדרום לבנון 

14:00 - נעצר החשוד בביצוע הפיגוע ביצהר

בתום מצוד של שלוש שעות, צה"ל ושב"כ עצרו בכפר עוורתא את החשוד בביצוע פיגוע הדקירה, בו נפצע איש קבע ופונה לבית החולים.

13:47 - דיווח: צה"ל תקף רכב בדרום לבנון

לפי דיווח בערוץ אל-מיאדין הלבנוני המזוהה עם חיזבאללה, כטב"ם ישראלי תקף רכב בכביש שבין רמאדיה וקאנא שבדרום המדינה. לפי דיווח בערוץ אל-חדת' הסעודי, שני פעילי חיזבאללה בתקיפת הרכב. 

12:18 - צבע אדום בכרם שלום שבעוטף עזה

11:55 - צה"ל תקף בתגובה לירי לרמת הגולן

לאחר עשרות השיגורים לעבר רמת הגולן מלבנון, צה"ל תקף מהאוויר את המשגר ממנו בוצע הירי. במקביל בצה"ל הודיעו על תקיפת יעדי טרור נוספים מוקדם יותר היום - מבנה צבאי במרחב עייתא א-שעב, בו שהו מחבלים ומבנה צבאי נוסף במרחב חלתא.

11:44 - תקרית בטיחותית של פיצוץ אמל"ח באנדרטת חץ שחור במפלסים. בצה"ל מתחקרים את האירוע

 11:32 - צבע אדום נשמע בנחל עוז שבעוטף עזה

 11:04 - אזעקות בלתי פוסקות ביישוב זרעית, חשד לחדירת כלי טיס עוין ביישובים זרעית, שתולה, שומרה ואבן מנחם

אותרו נפילות בשטחים פתוחים לאחר מטח מלבנון. חיזבאללה: שיגרנו יותר מ-60 קטיושות לעבר הבסיסים נפח, קלע ויואב שברמת הגולן - בתגובה לתקיפות הישראליות בבקעת לבנון. 

10:08 - תחקיר ראשוני: הטנקים היו עם מדפים סגורים, זיהו קנה מבית סמוך - וירו על הכוח 

לאחר שדובר צה"ל התיר לפרסם הבוקר כי חמישה לוחמי צנחנים מגדוד 202 נהרגו בג'באליה שבצפון רצועת עזה מירי דו-צדדי של כוחותינו, מפרטים ראשוניים בתחקיר עולה כי שני טנקים של צה"ל ירו פגזים לעבר לוחמים ששהו במבנה סמוך. מדובר בטנקים שהם חלק מצוות הקרב החטיבתי, ולא כוח מקביל מגזרה אחרת. לכתבה המלאה 

10:03 - אזעקות נשמעו ביישובים קלע ולהבות הבשן - לא היו נפגעים

כ-40 שיגורים זוהו בשני מטחים שנורו מכיוון לבנון ליישוב קלע שבצפון רמת הגולן וליישוב להבות הבשן שבגליל העליון.

 09:59 - פיגוע דקירה סמוך ליצהר - מצוד אחר המחבל

 מחבל דקר אדם סמוך לצומת יצהר שבשומרון ופצע אותו. הפצוע פינה את עצמו לכיוון חטמ"ר שומרון לקבלת טיפול ובהמשך פונה לבית החולים בילינסון בפתח תקווה. כוחות צה"ל החלו במרדף אחר הדוקר שנמלט רגלית וחסימות מתבצעות באזור חווארה. 

09:08 - פיקוד המרכז האמריקני (CENTCOM) עדכן כי הסתיים קיבוע המזח הזמני מול חופי עזה

המזח ישמש עבור העברה של סיוע הומניטרי ברצועה והפעלתו תחל בימים הקרובים. בהצהרה הודגש כי חלוקת הסיוע תתבצע על ידי האו"ם וכי כוחות אמריקנים לא נכנסו לרצועה.

8:31 - חשד לחדירת כלי טיס עוין בדוב"ב, מתת וסאסא. אזעקות הופעלו בחורפיש, מתת ובית ספר שדה מירון

8:02 - הותר לפרסום: 5 לוחמי צה"ל נהרגו בצפון הרצועה, 7 נפצעו

דובר צה"ל התיר לפרסם כי חמישה לוחמים מגדוד 202 בחטיבת הצנחנים נהרגו בקרבות בצפון רצועת עזה. שבעה לוחמים נוספים מאותו גדוד נפצעו, שלושה מהם במצב קשה. שמות הנופלים: סרן רועי בית יעקב, סמ"ר גילעד אריה בוים, סמ"ר בצלאל שעשוע, סמל דניאל חמו וסמל אילן כהן.

באירוע אחר בגב'אליה שני לוחמים מחטיבה 7 נפצעו קשה מירי RPG.

מתחקיר ראשוני עולה כי לוחמי צנחנים השתלטו על מרחב יחד עם כוחות שריון וחלק מהם נכנסו למבנה בן שלוש קומות. במקביל, לוחמים בטנק זיהו קנה מציץ מחלון במבנה. הלוחמים בטנק ירו לעבר המבנה שבו שהו הלוחמים והכווינו טנק נוסף - שירה גם הוא. שני פגזים פגעו במבנה. לכתבה המלאה ב-N12

8:00 - צה"ל מאשר: כטב"ם של חיזבאללה פגע אמש ליד אתר ביטחוני רגיש סמוך לצומת גולני

בצה"ל מאשרים כי חיזבאללה שיגר כטב"ם שהתפוצץ ליד אתר ביטחוני רגיש, עשרות ק"מ מהגבול עם לבנון, סמוך לצומת גולני. בארגון טוענים שהמתקפה כללה "מספר רחפני תקיפה".

07:21 - התרעה על חדירת כלי טיס עוין בגליל העליון

אזעקה הופעלה במשגב עם, קריית שמונה, בית הלל, כפר יובל, מרגליות, מנרה, מעיין ברוך, כפר גלעדי, מטולה ותל חי.

06:06 - אזעקה במטולה

03:30 - ניסיון פיגוע בירושלים: מחבל ניסה לדקור שוטרי מג"ב - ונוטרל

מהמשטרה נמסר כי לוחמי מג"ב י-ם שפעלו מחוץ לתחנת המשטרה שלם, החשידו חשוד שהיה בקרבתם והחלו בבדיקתו - אז שלף המחבל סכין שהייתה ברשותו, הסתער לעבר השוטרים וניסה לדקור אחד מהם. הלוחמים הגיבו בירי והמחבל נוטל. 

01:34 - המיליציות הפרו-איראניות בעיראק טוענות שתקפו באמצעות כטב"ם "מטרה חיונית" באילת

21:16 - חיזבאללה מקבל אחריות על השיגור לגליל התחתון וטוען: תקפנו עם רחפנים בסיס צבאי

ארגון הטרור הודיע כי הוא זה ששיגר את הכטב"ם שהתפוצץ ליד צומת גולני, עשרות ק"מ מהגבול עם לבנון. לטענת חיזבאללה, המתקפה כללה "מספר רחפני תקיפה". מוקדם יותר - מטח כבד לכיוון הר מירון. 

20:18 - מטרות חיזבאללה ועמדת השיגור שממנה בוצע המטח למירון: צה"ל ממשיך לתקוף בלבנון

מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו עמדת שיגור של חיזבאללה שממנה בוצע במטח לעבר מירון מוקדם יותר היום במהלכו נורו כ-60 רקטות למרחב. בצה"ל מציינים כי לפני כן, מטוסי קרב תקפו מוקדם מבנה צבאי המשויך לכוח רדואן של חיזבאללה בג'בל רזלן, לצד מבנה צבאי של ארגון הטרור במרחב בליידא שבדרום לבנון.

19:52 - אזעקה בכפר נהר הירדן שבגליל התחתון, כטב"ם התפוצץ ליד צומת גולני

ההתרעה הופעלה בכפר לראשונה מאז 11 באוקטובר. כעבור זמן קצר התברר שמדובר על כטב"ם שהתפוצץ סמוך לצומת גולני. לא ידוע על נפגעים. אם הכטב"ם חדר מלבנון, מדובר במרחק של כמה עשרות קילומטרים מהגבול ובדרך עבר מעל מספר בסיסים צבאיים. בפיקוד העורף הודיעו כי האירוע הסתיים.

19:31 - מת מפצעיו לירון יצחק שנפצע שלשום מפצמ"ר בעזה; קצין צנחנים נפצע קשה

שבועיים לפני חתונתו, הצוות הרפואי בבילינסון נאלץ לקבוע את מותו של לירון ז"ל, בן 30 מפתח תקוה, שהיה עובד קבלן במשרד הביטחון. מוקדם יותר פורסם כי קצין בגדוד 202, חטיבת הצנחנים, נפצע קשה בהיתקלות עם מחבלים בצפון רצועת עזה. מדובר צה"ל נמסר כי הוא פונה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים ומשפחתו עודכנה. שני לוחמים נוספים נפצעו בינוני.

18:15 - גלנט נגד נתניהו: "לא מקבל החלטה - סכנה להישגים הצבאיים"

שר הביטחון הדגיש במסיבת העיתונאים שקיים כי לא יסכים לממשל צבאי בעזה: "אין דיונים על היום שאחרי, אני דורש זאת מאוקטובר" . את ההצהרה הוא קבע לפני הודעת רה"מ נתניהו שהחליט לקדם את חוק הגיוס שהעלה השר גנץ בכנסת הקודמת - מהלך שטרם קיבל את התייחסותו של גלנט. לכתבה המלאה

17:05 - בפעם השלישית היום: צבע אדום בשדרות

אזעקת צבע אדום בשדרות נשמע בשדרות, בפעם השלישית היום. מהעירייה נמסר כי רקטה אחת שוגרה מרצועת עזה, היא לא יורטה ולא נפלה בשטח העיר. בשלב זה לא ידוע על נפגעים בגוף או נזק לרכוש.

פורסם לראשונה ב-N12