ישראל במלחמה | סיקור שוטף

הותר לפרסום: חולצו גופותיהם של שני לוק, יצחק גלרנטר ועמית בוסקילה

הגופות חולצו במבצע מיוחד של צה"ל ושב"כ ברצועת עזה • סמל בן אבישי, מנהריה, מפלוגת התקשוב של חטיבת הצנחנים, נפל בקרב בצפון רצועת עזה • צה"ל מאשר - חוסל בכיר בארגון טרור בלבנון שעבד עם חמאס • לוחם צה"ל נפצע קשה בהיתקלות עם מחבלים בצפון הרצועה • בית הנבחרים של ארה"ב אישר חוק שימנע עצירת משלוחי נשק לישראל • עדכונים בולטים

דובר צה''ל, תא''ל דניאל הגרי / צילום: דובר צה''ל
דובר צה''ל, תא''ל דניאל הגרי / צילום: דובר צה''ל

עדכונים שוטפים

21:44 - צה"ל מאשר - חוסל בכיר בארגון טרור בלבנון שעבד עם חמאס

צה"ל תקף וחיסל באמצעות כלי טיס במג'דל ענג'ר את המחבל שרחביל עלי א-סיד, בכיר בארגון הטרור הג'מאעה האסלאמית בלבנון. לפי הודעת צה"ל, שרחביל הוביל וקידם פיגועים משטח לבנון נגד ישראל.

21:28 - חמאס: המזח הצף בעזה לא אלטרנטיבה לפתיחת המעברים

ארגון הטרור בהצהרה רשמית: "דוחים כל נוכחות של כוח צבאי בשטחנו. המזח שהוקם בחופי הרצועה הוא לא אלטרנטיבה לפתיחת כל המעברים היבשתיים בפיקוח פלסטיני".

21:24 - חמאס מאשר: מפקד הארגון בלבנון חוסל

אחרי החיסול בלבנון, סמוך לגבול עם סוריה - חמאס מאשרים בכרוז רשמי: מפקד הארגון בלבנון שרחביל א-סיד (אבו עמרו), מת בתקיפה ישראלית.

19:48 - שריפות פרצו בעקבות הירי מלבנון

כוחות כיבוי אש פועלים בשעות האחרונות בכמה מוקדי שריפות, שפרצו עקב נפילות במרכז הגולן - באזור בית המכס וסמוך לקצרין.

19:16 - דיווח: חוסל מנהיג שלוחה הלבנונית של חמאס בגבול סוריה-לבנון

הערוץ הלבנוני אל-מיאדין מפי מדווח מפי מקורות בחמאס: מנהיג בשלוחה הלבנונית של הארגון, שרחביל א-סיד, חוסל בעומק לבנון, סמוך לגבול עם סוריה

19:13 - אזעקה במטולה, חשד לחדירת כלי טיס עוין ביישובים רבים בצפון

התרעה על חדירת כלי טיס הופעלה ביישובים משגב עם, קריית שמונה, בית הלל, כפר יובל, מרגליות, מנרה, מעיין ברוך, כפר גלעדי, מטולה, תל חי, דפנה, שאר ישוב, שניר, קיבוץ דן, ע'ג'ר, הגושרים, כפר בלום, שמיר, כפר סאלד, להבות הבשן, עמיר, שדה נחמיה, גונן, נאות מרדכי, נווה זיו, עבדון ומנות

18:50: הותר לפרסום שמו של חלל צה"ל אשר הודעה נמסרה למשפחתו

סמל בן אבישי, בן 20, מנהריה, חייל בפלוגת התקשוב של חטיבת הצנחנים, נפל בקרב בצפון רצועת עזה.

18:40 - הרצוג: "שולח תנחומים למשפחותיהם של החטופים שחולצו"

נשיא המדינה: "תנחומים וחיבוק עצוב למשפחותיהם הדואבות והמיוסרות של החטופים שני לוק, יצחק גלרנטר ועמית בוסקילה שגופותיהם חולצו מעזה ויובאו לקבר ישראל. תודה לצה"ל, שב"כ וכוחות הביטחון ובתקווה ותפילה לשובם של כל שאר החטופות והחטופים במהרה. יהי זכרם ברוך".

18:20 - דובר צה"ל: גופתם של שלושה חטופים חולצו

דובר צה"ל דניאל הגרי עדכן הערב (ו') בהצהרה מיוחדת כי כוחות צה"ל ושב"כ חילצו הלילה במבצע מיוחד מרצועת עזה את גופות החטופים עמית בוסקילה, שני לוק ויצחק גלרנטר. הודעה נמסרה למשפחותיהם. עמית, שני ויצחק היו במסיבת הנובה בבוקר 7 באוקטובר. "השלושה נמלטו מאזור המסיבה לעיקול מפלסים, ושם נרצחו באכזריות בידי מחבלי חמאס. הגופות שלהם נלקחו לרצועה", אמר הגרי.

עמית בוסקילה, יצחק גלרנטר ושני לוק
 עמית בוסקילה, יצחק גלרנטר ושני לוק

שלוש הגופות שחולצו הועברו להמשך הליך זיהוי בידי גורמים במכון לרפואה המשפטית. דובר צה"ל מסר כי "הכוחות פועלים בנחישות בסביבת לחימה מורכבת, תוך סיכון, כדי להביא את החטופים שנרצחו לקבורה בישראל".

 17:56 - ב-18:15 יקיים דובר צה"ל הצהרה מיוחדת 

17:23 - גלנט על הירי לצפון: הנזק בצד השני בסדרי גודל אחרים

שר הביטחון שוחח עם לוחמים בגבול הצפון ואמר: "לא הגעתי לכאן סתם - אנחנו מחויבים להיערך לכל אפשרות. כפי שאמרתי ללוחמים לפני שנכנסנו לעזה ולא האמינו לי, אני אומר גם לכם - תמתינו, אנחנו נעשה. מבין את כמות הנזק, אך הנזק בצד השני ומספר המחבלים שחוסלו הם בסדרי גודל אחרים לגמר".

16:48 - התרעה בקצרין בעקבות לנפילות שברי יירוט

לוחמי ההגנה האווירית יירטו בהצלחה מטרה אווירית חשודה שחצתה משטח לבנון. בעקבות זאת הופעלה התרעה על ירי רקטות וטילים, בשל חשש לנפילת שברי יירוט.

16:32 - דובר צה"ל: נפל מחימוש של מטוס קרב נפל ביתד

דובר צה"ל עדכן כי בעת תקיפה של מטוס קרב ברפיח, נפל חימוש במרחב היישוב, שלא התפוצץ. לפי ההודעה, מדובר באירוע חריג, שנסיבותיו יבדקו לעומק. תקיפת המטרה הושלמה מספר דקות לאחר מכן. הציבור מתבקש להתרחק מהאזור עד לסיום פעילות כוחות הביטחון.

16:06 - בפעם השנייה היום: צבע אדום בשדרות

התרעות נשמעו גם בקיבוצים איבים וניר עם.

15:40 - מטוס קרב השמיד משגר של חיזבאללה

חיל האוויר עדכן כי מטוס קרב תקף והשמיד משגר של חיזבאללה במרחב יראון, שהיה מוכן לבצע שיגורים לעבר שטח ישראל.

15:36 - אזעקות בצפון ובדרום

אזעקות הופעלו בפסוטה שבגליל העליון ובמקביל - צבע אדום בעלומים שבעוטף עזה. בשני המקרים היה מדובר בשיגור אחד שנפל בשטח פתוח 

15:00 - המבצע בזייתון נמשך: יותר מ-90 מחבלים חוסלו, הושמדה מפקדה צבאית - בתוך בית ספר

דובר צה"ל עדכן במצב הלחימה בעזה ומסר כי חטיבת הנח"ל, חטיבת כרמלי (2) והיחידה הרב ממדית פשטו על שכונת זייתון במרכז הרצועה, השמידו תשתיות טרור, מנהרות התקפיות, מחרטה לייצור אמל"ח, בורות שיגור ומפקדות של חמאס ששימשו את הארגון לתכנון והוצאה לפועל של פעילות טרור נגד כוחותינו.

בשבוע האחרון הלוחמים באוגדה 99 חיסלו יותר מ-90 מחבלים, איתרו והשמידו תשתיות תת-קרקע ואמצעי לחימה רבים. במסגרת ההתקפה, בהכוונה מודיעינית של אמ"ן ושב"כ, הושמדה מפקדה צבאית שמוקמה בתוך מתחם בית ספר עין ג'אלות. בית הספר שימש כמפקדה צבאית של ארגון הטרור חמאס ובוצעו ממנו שיגורי נ"ט וירי מרגמות לעבר כוחות צה"ל. 

חטיבת האש 990 בשיתוף חיל האוויר תקפו יותר מ-100 מטרות במרחב. במקביל לפעילות בזייתון, כוחות צק"ח 679 פעלו במרחב מסדרון מרכז הרצועה ובשכונת בקשי, הלוחמים חיסלו מחבלים, חשפו והשמידו תשתיות תת-קרקע.

14:48 - שני פצועים קל בנפילה במועצה האזורית מרום הגליל

המועצה האזורית מרום הגליל הודיעה כי היו נפילות בשטחה. לפי הודעת המועצה, במקום ישנם שני פצועים קל שמטופלים בידי כוחות ההצלה.

14:32 - עשרות שיגורים לעבר הגליל העליון ומרכז הגולן

אזעקות הופעלו ביישובים: מעיין ברוך, דפנה, הגושרים, קיבוץ דן ושאר ישוב.

14:02 - צה"ל תקף מתחם של מערך ההגנה האווירית של חיזבאללה בדרום לבנון

דובר צה"ל עדכן כי לפני מספר שעות תקף חיל האוויר מתחמים ששימשו את מערך ההגנה האווירית של חיזבאללה בכפר א-נג'רגיה שבדרום לבנון. המתחמים היוו איום על כלי טיס ישראליים ובמקום שהו מחבלים של הארגון.

"מערך ההגנה האווירית של חיזבאללה פועל בתוך סביבה אזרחית, זאת תוך סיכון חיי אדם בדרום לבנון", הוסיפו בצה"ל. "אנו מזהירים את אזרחי לבנון משיתוף פעולה עם חיזבאללה, ומדגישים כי בכך הם מסכנים את עצמם ואת סביבתם".

13:37 - אזעקות נשמעו בדלתון, ריחאנייה, קדיתא וכרם בן זמרה שבגליל העליון

12:30 - בפעם השנייה הבוקר: צבע אדום בעוטף ובשדרות

התרעת צבע אדום הופעלה בשדרות ובאיבים וניר עם. הפרטים בבדיקה.

11:35 -הותר לפרסום: לוחם צה"ל נפצע קשה בהיתקלות עם מחבלים בצפון הרצועה

לוחם צה"ל נפצע קשה בהיתקלות עם מחבלים בשכונת ג'באליה. מצה"ל נמסר כי "לוחם מגדוד 9227, חטיבה 460, נפצע הבוקר (ו'), באורח קשה בקרב בצפון רצועת עזה. הלוחם פונה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים, משפחתו עודכנה".

10:44 - אזעקות בעוטף עזה

התרעות צבע אדום נשמעו בשורת יישובים בעוטף עזה: ארז, יד מרדכי, כרמיה ונתיב העשרה.

10:08 - דיווח בלבנון: תקיפה חריגה של צה"ל באזור צידון

בלבנון מדווחים שנשמעו פיצוצים עזים במרחב צידון, עיר לחוף הים התיכון, כ-30 ק"מ מהגבול עם ישראל. בלבנון דיווחו כי ישנם מספר נפגעים מהתקיפה וכי לא ברור מה מצבם.

09:45 - פיקוד המרכז האמריקני: החל לפעול הנמל בעזה

היום בסביבות השעה 09:00 בבוקר משאיות הנושאות סיוע הומניטרי החלו לנוע לחוף מהרציף הזמני בעזה, כך הודיע פיקוד המרכז האמריקני. "אף חייל אמריקני לא ירד לחוף של עזה", נמסר מפיקוד המרכז. "זהו מאמץ רב לאומי מתמשך לספק סיוע נוסף לאזרחים פלסטינים בעזה דרך מסדרון ימי שכולו הומניטרי באופיו, ויכלול סחורות סיוע שתרמו מספר מדינות וארגונים הומניטריים".

09:38  - חמוש ניסה להצית בית כנסת בעיר רואן שבצרפת, כוחות ביטחון במקום נטרלו אותו. בשטוקהולם, בירת שוודיה, קולות ירי נשמעו סמוך לשגרירות ישראל 

כוחות ביטחון בצרפת נטרלו הבוקר (שישי) חשוד שניסה להצית בית כנסת בעיר רואן. במהלך הלילה נעצרו ששני חשודים בעקבות שמיעת קולות ירי סמוך לשגרירות ישראל בשטוקהולם שבשוודיה. האזור נסגר לתנועה ולא דווח על נפגעים.

ממשרד החוץ נמסר כי "הנושא נמצא בחקירת הרשויות המקומיות ואין פרטים נוספים כרגע". שגריר ישראל במדינה, זיו נבו, נמצא בימים אלו בארץ לרגל ביקור של שר החוץ השוודי בישראל.

לכתבה המלאה ב-N12

06:35 - בהמשך להתרעות בנהריה: כלי טיס נפל במרחב געתון שבגליל המערבי

התחקיר עוד לא הושלם והמינויים במחלוקת: 8200 בצומת שישליך על ההייטק הישראלי
"התאמנו ליותר מזה": המתקפה האיראנית מעיניים של נווט קרב 

06:20 - צה"ל על האזעקות בנהריה והסביבה: זוהו מספר כלי טיס שחצו משטח לבנון לאזור - לפחות אחד מהם יורט; לא ידוע על פיצוצים במרחב

05:33 - שורת אזעקות נוספות בנהריה והסביבה - גם לירי טילים

05:21 - התרעות על חדירת כלי טיס עוין הופעלה בנהריה וביישובי הגליל המערבי

04:25 - דיווחים פלסטיניים: צה"ל פועל בשעה זו באזור טולכרם, עימותים פרצו מקום

02:52 - שר ההגנה של ארה"ב אוסטין: יש להגן על אזרחים לפני כל מבצע ברפיח

מהפנטגון נמסר כי שר ההגנה האמריקני לויד אוסטין ערך שיחת טלפון שר הביטחון יואב גלנט והדגיש את ה"הכרחיות הבלתי-מעורערת" של הגנה על אזרחים והבטחת זרימת סיוע הומניטרי לרצועה ללא הפרעה - לפני כל מבצע צבאי אפשרי ברפיח.

00:51 - בית הנבחרים של ארה"ב אישר חוק שימנע עצירת משלוחי נשק לישראל

בית הנבחרים של ארה"ב אישר חקיקה של הרפובליקנים המבקשת לאסור על הנשיא ביידן לעכב העברות נשק לישראל. החקיקה מגיעה בתגובה למשלוח הנשק שמעוכב ע"י הממשל האמריקני, ועברה כשמאזן הקולות עמד על 224-187. עם זאת, החוק לא צפוי לעבור סופית, שכן הדמוקרטים כבר הודיעו שלא יקדמו אותו לסנאט והנשיא ביידן הודיע שבמידת הצורך יטיל וטו. לכתבה המלאה

23:00 - בשעה האחרונה התרעות בלתי פוסקות על ירי רקטי וחשש לחדירת כלי טיס עוין בגליל העליון ובגליל המערבי

20:55 - דובר צה"ל: שניים מהחטופים התאילנדים נרצחו וגופותיהם מוחזקות בעזה; בכך עלה מספר החטופים שאינם בחיים ל-40

דובר צה״ל דניאל הגרי הודיע הערב כי הודעה נמסרה למשפחותיהם של שני חטופים אזרחי תאילנד, סונטיה אקרסרי וסותטיסאק רינטלאק, שעבדו בחקלאות במטעים הסמוכים לקיבוץ בארי. השניים נרצחו במתקפת הטרור ב-7 באוקטובר וגופותיהם מוחזקות בידי חמאס.

הגרי הוסיף כי במתקפה נרצחו 39 אזרחים תאילנדים, ו-31 נחטפו. "האכזריות הנוראית של חמאס הופנתה נגד כל מי שעמד בדרכו ללא כל הבחנה", אמר.

19:30 - לוחמי צוות הקרב של חטיבה 401 איתרו משגרים טעונים במזרח רפיח; צה״ל ממשיך בפשיטות הממוקדות במרחב

לוחמי צוות הקרב של חטיבה 401 ממשיכים בפשיטות במזרח רפיח. במהלך הפעילות, הטיסו הלוחמים רחפנים ואיתרו משגרים טעונים ומוכנים לירי רקטות ארוכות טווח לשטח ישראל. משגרים אלו שימשו את ארגוני הטרור ברצועה ושיגרו לעבר שטח הארץ בחודשים האחרונים.

בפשיטה על מרחב שיגור נוסף, הכוחות איתרו תשתית שיגור מרכזית במרחב רפיח שמכילה עשרות קני שיגור ורקטות מוכנות לשיגור. תשתית השיגור שהייתה פעילה בחודשים האחרונים הושמדה.

19:20 - צה"ל תקף באופן נרחב יעדי טרור של חיזבאללה בלבנון

צה״ל הודיע כי כלי טיס של חיל האוויר תקפו מוקדם יותר היום חוליית מחבלים במרחב קנא שבשטח לבנון שהיו בדרכם לממש מתווה טרור מיידי לעבר שטח הארץ. במקביל, חיל האוויר תקף והשמיד לאורך היום באופן נרחב שורת מטרות של הארגון בשטח לבנון.

בין המטרות שהותקפו, מבנה צבאי ועמדת תצפית במרחב עייתא א-שעב, עמדת תצפית ותשתית טרור במרחב מיס אל-ג'בל, מבנה צבאי במרחב כפר כילא ושני מבנים צבאיים במרחבים א-נקורה וחולא שבהם שהו מחבלים.

18:55 - חשד לחדירת כלי טיס עוין בקריית שמונה והסביבה

אזעקות בלתי פוסקות בצפון לאורך היום; נפילות זוהו בשלומי שבגליל המערבי.

18:05 - הרמטכ"ל בגבול הצפון: תחושה של מוכנות מאוד גבוהה - נקבל החלטות בהתאם להתפתחויות

הרמטכ״ל הרצי הלוי קיים אתמול הערכת מצב וסיור באוגדה 210 עם מפקד פיקוד הצפון, מפקד אוגדה 210 ומפקדים נוספים. ״אני חוזר מכאן חזרה עם תחושה של מוכנות מאוד גבוהה, אתם תמשיכו לפתח אותה ואנחנו נעשה את ההחלטות בהתאם להתפתחויות״, אמר.

פורסם לראשונה ב-N12