אוקראינה תורשה לפגוע באדמת רוסיה ומה קורה כשנשיא ממנה שופטים

רישי סונאק מקווה להיאחז בשלטון עם קצת הנדסה של לוח השנה: בחירות באמצע הקיץ • "התינוק הרע" גוזל מזון ממיליוני אפריקאים • המערב עשוי לשנות את דעתו: אוקראינה תוכל לשגר טילים לתוך רוסיה • ביידן מינה 200 שופטים שמאליים • מורידים מחירים של 5,000 מוצרים באמריקה • חמישה אירועים מהשבוע שהיה בעולם

צילומים: AP (HENRY NICHOLLS, Kin Cheung), עיבוד: טלי בוגדנובסקי
צילומים: AP (HENRY NICHOLLS, Kin Cheung), עיבוד: טלי בוגדנובסקי

1 רישי מהנדס

האם ראש ממשלה יכול להציל את עצמו מגזר דינם של הסקרים באמצעות הנדסת לוח השנה? רישי סונאק הבריטי החליט השבוע לנסות את מזלו. הוא הודיע על בחירות כלליות קצת לפני מועדן, באמצע חופשת הקיץ, בתקווה שהוא יכה את ההסתברויות הברורות בבתי ההימורים נגד מפלגתו השמרנית.

פרשנות | באמצע גשם שוטף, ראש ממשלת בריטניה הכריז על בחירות שבהן הוא כנראה יפסיד 
הסלמה במזרח אסיה: צבא סין מקיף את טייוואן במסגרת תרגיל, "כעונש" לדברי הנשיא הנבחר 

בשנה האחרונה הסקרים הראו שהיא מפגרת אחרי הלייבור בשיעור ממוצע של 20%.

הוא בחר להודיע על הבחירות ביום שבו נודע כי האינפלציה ירדה אל שיעורה הנמוך ביותר מאז שיא משבר הקורונה. ספק אם זה יספיק, מפני שהבוחרים עייפו משלטון שמרני מקרטע בן 14 שנה. אבל זה יכול להיות שיעור מאלף. ראש ממשלת ספרד, פדרו סאנצ'ס, הצליח להנדס את לוח השנה בקיץ שעבר, ולהישאר בשלטון על אף הסקרים.

יש אולי עוד ראש ממשלה אחד שירצה ללמוד מן הניסיון הזה.

רישי סונאק, ראש ממשלת בריטניה / צילום: ap, David Zalubowski
 רישי סונאק, ראש ממשלת בריטניה / צילום: ap, David Zalubowski

2 "התינוק" הרע

4.8 מיליונים עומדים בסכנת רעב בשלוש ארצות במרכז אפריקה ובדרומה: זימבבווה, זמביה ומאלאווי. את הנתונים פרסמה השבוע תוכנית המזון של האו"ם. היא מייחסת אותם לפגיעתה הרעה של תופעת האקלים המכונה "אל ניניו". פוטנציאלית, המספרים עלולים לעלות בהרבה ולהגיע לעשרות מיליונים.

"אל ניניו" ("התינוק", בספרדית) הוא הסיבה להפכים קיצוניים של מזג האויר, משיטפונות היסטוריים עד בצורת היסטורית.

זו האחרונה הרסה עד 80 אחוז של יבול התירס, מקור התזונה של 70% מן האוכלוסייה.

ארצות אפריקה הדרומית קראו השבוע לסיוע בהול של 5.5 מיליארד דולר, כדי להגן על מקורות המזון של 61 מיליון תושביהן.

3 שהאוקראינים יחליטו

השבוע התחיל להסתמן שינוי בולט ביחסן של ארה"ב ושל בעלות בריתה כלפי המלחמה באוקראינה. גוברים הקולות להתיר לה להפעיל נשק אמריקאי נגד יעדים על אדמת רוסיה. ההגבלה מאפשרת לרוסים לרכז כוחות ונשק סמוך לגבול, לרעת יכולת ההתגוננות האוקראינית.

מנהיגי הרוב הרפובליקאי בבית הנבחרים הם הדורשים שינוי. מזכיר המדינה בלינקן אמר השבוע בשימוע, כי ההחלטה איך להשתמש בטילים ארוכי-טווח מארה"ב נמצאת בידי אוקראינה.

מן העבר האירופי של האוקיאנוס, מזכ"ל נאט"ו לשעבר ראסמוסן קרא השבוע לצרף את אוקראינה ללא שהיות, ולהרשות מייד לאנשי צבא מנאט"ו לאמן חיילים על אדמת אוקראינה ולתחזק מערכות נשק. הנשיא זלנסקי קרא השבוע לשינוי מדיניות מיידי כדי למנוע ניצחון רוסי.

4 שופטים, שופטים

הפוליטיזציה של מערכת המשפט בארה"ב מעוררת בדרך כלל את קנאתו של הימין הישראלי, אבל הינה תזכורת על המידה שבה היא הופכת לחרב פיפיות: הנשיא ביידן התפאר השבוע שהוא חצה משוכה חשובה. בשלוש שנים וארבעה חודשים של כהונתו הוא מינה 200 שופטים ושופטות לבתי משפט פדרליים. בארה"ב, הנשיא הוא הממנה והסנאט הוא המאשר. רוב דמוקרטי קטנטן בסנאט הספיק.

ביידן עדיין לא השווה את שיאו של דונלד טראמפ במהלך ארבע שנות כהונתו, 245 מינויים. טראמפ הצליח להטות את בית המשפט העליון ימינה. שופטים פדרליים מתמנים לכל חייהם, בכל הערכאות, ונשיאים משתדלים למנות שופטים צעירים ככל האפשר; טביעות אצבעותיהם של טראמפ ושל ביידן יהיו ניכרות אפוא במערכת המשפט האמריקאית אפילו בעוד 30 או 40 שנה.

ההבטחה למנות שופטים עם נטאי אידיאולוגי היא לחם חוקן של בחירות לנשיאות. במקום להבטיח אובייקטיביות וחוסר משוא פנים, ביידן וטראמפ מבטיחים את ההיפך, כדי לקבל קולות.

5 להתחכם לאינפלציה

בשבועיים האחרונים באו ידיעות טובות על שיעורי האינפלציה בארצות עשירות: ארה"ב, גרמניה, בריטניה וקנדה. היא פחתה במידה המאפשרת לבנקים מרכזיים לשקול הפחתה של שערי הריבית. אבל מוטב לזכור שירידת האינפלציה אינה מורידה מחירים. היא רק מאיטה את האמרתם.

חנות של TARGET בקולורדו, ארה''ב / צילום: ap, Kin Cheung
 חנות של TARGET בקולורדו, ארה''ב / צילום: ap, Kin Cheung

אחת מרשתות הכולבו הגדולות ביותר של ארה"ב, Target, הודיעה השבוע, כי היא תפחית את מחיריהם של 5,000 מוצרים, בהם חלב, בשר, לחם, סודה, פירות וירקות טריים, יוגורט, קפה, חיתולים, מגבות נייר, מזון לבעלי חיים ועוד.

הרשת עושה כן לא מטעמי צדקה, אלא מפני שהיא מקווה להחזיר לקוחות שהאינפלציה הבריחה. אף כי המזון התייקר בשנה האחרונה רק ב-1.1%, ומחיריו אפילו ירדו ב-0.2% בחודשיים הקודמים, הסקרים מראים, כי האמריקאים מאמינים שהמצב נורא, האינפלציה משתוללת ויש מיתון (דווקא אין).

רשימות קודמות בבלוג וביואב קרני. ציוצים (באנגלית) בטוויטר.