ישראל במלחמה | סיקור שוטף

דקות אחרי החלטת בית הדין בהאג: חיל האוויר תקף ברפיח

בית הדין בהאג הוציא צווים לעצירת הלחימה ברפיח • לוחם מילואים נפצע קשה בקרב בצפון הרצועה • מיליציות פרו-איראניות בעיראק קיבלו אחריות לירי כטב"ם לאילת וטענו כי שיגרו כטב"ם לעבר נמל חיפה • בהמשך לכך, דובר צה"ל עדכן כי מטוס קרב יירט כטב"ם בצפון הארץ, וכי שרפה פרצה באזור צפת בגלל שברי המיירט • עדכונים בולטים

עשן מתקיפות חיל האויר מיתמר מאזור רפיח / צילום: Reuters, Mohammed Salem
עשן מתקיפות חיל האויר מיתמר מאזור רפיח / צילום: Reuters, Mohammed Salem

עדכונים שוטפים

22:25 - נשיאי המדינות סיכמו: ארה"ב תעביר סיוע הומניטרי ודלק דרך מעבר כרם שלום

נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי שוחח טלפונית עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן. השניים סיכמו שהממשל האמריקני ישלח סיוע הומניטרי ודלק באופן זמני לאו"ם, דרך מעבר כרם שלום, עד שיוקמו מנגנונים חוקיים לפתיחה מחדש של מעבר הגבול ברפיח.

22:15 - התרעה מחשש לחדירת כלי טיס עוין בגליל העליון

20:29 - צבע אדום בנתיב העשרה

20:21 - גורם מדיני בכיר על החלטת בית הדין בהאג: "פוגעת במנוף הלחץ הצבאי לשחרור החטופים"

גורם מדיני בכיר: החלטת בית הדין היא רוח גבית לסינוואר, ופוגעת במנוף הלחץ הצבאי לשחרור החטופים, שכן סינוואר מקווה שבית הדין "יציל" אותו. החשש הוא מהקשחת עמדות אלא אם ישראל תבהיר שהיא נחושה להמשיך בלחימה.

19:25 - נזק כבד נגרם לכמה בתים ביישוב דוב"ב כתוצאה מירי טילים לעבר היישוב מלבנון

19:21 - חיזבאללה הודיע על מחבל נוסף שנהרג מאש צה"ל.

19:16 - התרעה על חדירת כלי טיס עוין בשורת יישובים בגליל העליון

18:48 - צה"ל: חוסל סגן מפקד הביטחון הלאומי של חמאס ברצועת עזה

בהובלת אוגדה 99, אמ"ן והשב"כ, מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו אתמול במרכז הרצועה וחיסלו את המחבל צ'יאא' אלדין אלשרפא, סגן מפקד הביטחון הלאומי ברצועת עזה. במסגרת תפקידו היה אמון על ניהול המנגנון שמאבטח את גבולות הרצועה. במהלך המלחמה מנגנון זה מנע מאוכלוסייה להתפנות מאזורי לחימה.

כמו כן, במהלך השבוע הותקף וחוסל בעיר עזה המחבל יוסף אלשובכי, אשר שימש כפעיל במחלקת הציוד התעשייתי במטה היצור של ארגון הטרור הרצחני. במסגרת תפקידו היה אחראי על התפקוד השוטף וקידום מטה ייצור אמצעי לחימה של חמאס.

18:36 - התרעה על חדירת כלי טיס עוין בגליל העליון

18:30 - אזעקה בדוב"ב שבגליל העליון

18:24 - אזעקות מחשש לחדירת כלי טיס עוין בקלע ובשעל שבצפון הגולן

18:19 - משרד החוץ: שני רימונים הושלכו לחצר שגרירות ישראל בבלגיה. אין נפגעים. הרשויות הבלגיות מטפלות באירוע

משרד החוץ עדכן כי לפנות בוקר הושלכו שני רימונים מסוג איירסופט לחצר שגרירות ישראל בבלגיה. לא נפגעו עובדים ולא נגרם נזק. הרשויות הבלגיות, בשיתוף שגרירות ישראל בבלגיה, מטפלות באירוע. רימונים מסוג איירסופט מכילים כדורי פלסטיק ונחשבים ללא קטלניים.

18:06 - אחרי ההתנצלות על פרסום התיעוד מהחקירה - דו"צ מבהיר: "מהימנות הפרטים בבדיקה"

אתמול פרסום סרטוני חקירות מחבלי חמאס והתנצלותו של דובר צה"ל ת"אל דניאל הגרי בפני עינב צנגאוקר, קציני הקשר שלחו הודעה למשפחות החטופים מניר עוז: " פרטי החקירה מוכרים לנו ומהימנותם עדיין נמצאת בבדיקה. חלק מהפרטים העולים בחקירתם אינם עולים בקנה אחד עם תמונת המודיעין הידועה לנו".

עוד הדגישו כי "התהדרות מומצאת במעשי זוועה בחקירות מחבלי חמאס וארגונים אחרים היא תופעה מוכרת לנו. ייתכן ונעשית כדי לרצות חוקר ולהודות במשהו שלא נעשה, וייתכן כי ממניעים אחרים. נכון לעכשיו אין בממצאי חקירה זו, כל מידע מבוסס ומהימן על מי מהחטופים".

18:05 - צה"ל: כוחות צה"ל תקפו מטרות טרור של חיזבאללה בדרום לבנון

כוחות יחידה 869 זיהו היום מחבלים נכנסים למבנה צבאי במרחב מרון א-ראס. זמן קצר לאחר הזיהוי, מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו את המבנה בו שהו המחבלים, ומבנה צבאי נוסף של במרחב מיס אל-ג'בל שבדרום לבנון.

17:56 - לוחם מילואים מגדוד 6828 של חטיבת ביסל"ח נפצע קשה בקרב שאירע היום בצפון רצועת עזה

הלוחם פונה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים, משפחתו עודכנה.

17:37 - אזעקה הופעלה בקריית שמונה

17:25 - דקות אחרי החלטת בית הדין בהאג: חיל האוויר תקף ברפיח

17:19 - אזעקה במלכיה שבגליל העליון

16:40 - בית הדין בהאג הוציא צווים לעצירת הלחימה ברפיח: "להפסיק כל פעילות צבאית שעלולה לפגוע באוכלוסייה"

בית הדין הבין-לאומי לצדק בהאג (ICJ) פסק היום כי ישראל חייבת להפסיק לאלתר את הפעולה הצבאית ברפיח . נשיא בית הדין, השופט הלבנוני נוואף סלאם, הודיע כי השופטים פסקו ברוב של 13 לעומת 2 כי יש לעצור "כל פעולה שעלולה לפגוע באוכלוסייה הפלסטינית".

15:15 - המגעים לעסקת חטופים: ראש המוסד ברנע, ראש ה-CIA ברנס וראש ממשלת קטר אל-ת'אני ייפגשו היום בפריז.

12:14 - דובר צה"ל: ההתרעות באזור קריית שמונה - שווא

11:51 - אזעקות הופעלו בקריית שמונה ובסביבתה

בעקבות ירי רקטות וטילים, אזעקות הופעלו בתל חי, משגב עם, כפר גלעדי, מרגליות, מלכיה וקריית שמונה.

11:45 - בהמשך לאזעקות באצבע הגליל: דובר צה"ל הודיע כי האירוע הסתיים

11:33 - אזעקות הופעלו באצבע הגליל בשל חשש לחדירת כלי טיס עוין

האזעקות נשמעו ביישובים שניר, שאר ישוב, קיבוץ דן, ע'ג'ר, הגושרים ודפנה.

11:00 - צה"ל ושב"כ חילצו את גופותיהם של שלושה חטופים מצפון הרצועה

צה"ל ושב"כ הודיעו הבוקר (שישי) כי גופותיהם של החטופים חנן יבלונקה, מישל ניסנבאום ואוריון הרננדז ז"ל חולצו מרצועת עזה. הגופות חולצו הלילה והובאו ארצה. לפי הודעת צה"ל, השלושה נרצחו ב-7 באוקטובר וגופותיהם נחטפו לעזה. הם נחטפו מעיקול מפלסים שבעוטף עזה. לקריאת הידיעה המלאה

09:00 - צה"ל חיסל עשרות מחבלים בג'באליה, אוגדה 162 ממשיכה לפעול במרחב רפיח

כוחות אוגדה 98 ממשיכים לפעול בלב ג'באליה שבצפון רצועת עזה. כחלק מפשיטות ממוקדות על תשתיות טרור במרחב, הכוחות חיסלו עשרות מחבלים והשמידו עמדות שיגור לצד פירים תת קרקעיים. במקביל, הכוחות איתרו אמצעי לחימה רבים, בהם מטענים, פצצות מרגמה, קלצ'ניקובים, רובי צלפים ועוד.

במקביל, אוגדה 162 ממשיכה לפעול במרחב רפיח. לאורך היממה האחרונה הכוחות איתרו והשמידו מחסני אמל"ח, פירים ותשתיות טרור נוספות במרחב.

כוחות אוגדה 99 ממשיכים בפעילות במרכז הרצועה. במהלך היממה האחרונה, כוחות האוגדה בשיתוף חיל האוויר חיסלו חוליית מחבלים שביצעה שיגורים לעבר הלוחמים ברצועה. בנוסף, הלוחמים זיהו מספר תצפיתני אויב בקרבת הכוחות ובשיתוף כלי טיס של חיל האוויר וירי טנקים חיסלו אותם.

05:43 - דובר צה"ל: מטוס קרב יירט כטב"מ בצפון הארץ, שרפה פרצה באזור צפת בגלל שברי המיירט

מדובר צה"ל נמסר כי מטוס קרב של חיל האוויר יירט בהצלחה כטב"ם שעשה את דרכו לאזור צפון הארץ מכיוון מזרח. הכלי לא חצה לשטח הארץ, אך כחלק מניסיונות היירוט נפלו שברי מיירט בצפון הארץ וגרמו לשרפה באזור צפת - אין נפגעים והאירוע מתוחקר.

05:17 - המיליציות הפרו-איראניות בעיראק קיבלו אמש אחריות לשיגור שני כטב"מים לעבר העיר אילת. הלילה טענו כי שיגרו כטב"ם לעבר נמל חיפה

05:00 - דיווחים פלסטיניים: לוחמי צה"ל פועלים בשעה זו באיו"ש

02:47 - יו"ר בית הנבחרים מייק ג'ונסון: בקרוב נארח את רה"מ נתניהו בישיבה משותפת של הקונגרס

בצל המלחמה, שגריר ישראל בארה"ב מיכאל הרצוג ורעייתו אירחו הלילה אירוע סולידריות לציון יום העצמאות ה-76 למדינה. באירוע השתתף יו"ר בית הנבחרים האמריקני, מייק ג'ונסון, שהביע תמיכה חד-משמעית ובלתי מתפשרת בישראל. בדבריו, הצהיר: "אני גאה להודיע שאנחנו נארח את נתניהו לישיבה משותפת בקונגרס, כתמיכה בממשלה הישראלית בעת הזו". ג'ונסון אף התייחס לצווי המעצר שעשוי להוציא בית הדין הפלילי הבין-לאומי בהאג לנתניהו וגלנט: "אני גאה בכך שהקונגרס כולו מאוחד נגד הצווים. ארה"ב לא תכיר או תציית להחלטה שכזו". לכתבה המלאה

23:37 - אזעקות הופעלו במספר יישובים בגליל העליון

התרעה הופעלה ביישובים צבעון, ברעם, סאסא ודוב''ב.

21:52 - בית במטולה ספג פגיעה ישירה של נ"ט

שיגורים של שני טילי נ"ט זוהו מלבנון לשטח ישראל. אחד מהם פגע פגיעה ישירה בבית במטולה, אין נפגעים. צה"ל תקף את מקורות הירי

21:03 - אזעקות במערב הנגב, סמוך לאופקים

התרעה הופעלה בבטחה, בתדהר, בברוש ובתאשור. ככל הנראה הסיבה היא שני שיגורים מרצועת עזה לישראל, לא ידוע על נפגעים.

20:30 - תושבים באילת דיווחו על יירוטים בשמי העיר, צה"ל: מטוסי קרב הפילו שתי מטרות חשודות שהיו בדרך לעיר

דובר צה"ל מאשר כי שתי מטרות חשודות שהיו בדרך לאילת יורטו בהצלחה על-ידי מטוסי קרב. עוד נמסר כי לא הופעלו אזעקות בעיר, משום שלא חצו לשטח ישראל.

20:15 - דובר צה"ל לתצפיתניות שנחטפו: נכשלנו, לא נוותר עד שתשובו אלינו

דובר צה"ל תת-אלוף דניאל הגרי פנה בהצהרתו לתצפיתניות שנחטפו מבסיס נחל עוז ב-7 באוקטובר, וסרטון חטיפתן פורסם אמש: "אי אפשר שלא להתרגש מאומץ הלב ומקור הרוח שלכן. לא נוותר עד שתשובו אלינו. נלחמים כדי להשיב אתכן ואת כל החטופים. מוטלת על צה"ל האחריות לספק תשובות - קודם למשפחות ואז לציבור. ב-7.10 צה"ל נכשל בלהגן, כעת האחריות לתקן ולהבטיח שלא יהיה עוד 7.10".

20:00 - צה"ל והשב"כ חיסלו את מפקד גדוד בית חאנון של חמאס במרחב תת קרקעי בג'באליה

לוחמי צוותי הקרב של אוגדה 98 וכוחות מיוחדים מחיל האוויר ומיחידת יהל"ם חיסלו במרחב תת-קרקעי את המחבל חסין פיאצ', מפקד גדוד בית חאנון של ארגון הטרור הרצחני. פיאצ' היה אחראי על מתווי נ"ט רבים ששוגרו לשטח מדינת ישראל במהלך המלחמה, וכן על שיגורי פצמ"רים רבים לעבר יישובי צפון העוטף.

19:47 - פגיעה ישירה של טיל נ"ט בבית במושב שתולה שבגליל המערבי לפני כשעה. מדובר בפגיעה שנייה באותו מבנה

19:37 - גנץ בסיור בצפון: "להיערך להשבת תושבי הצפון לבתיהם בביטחון עד 1.9 - בכוח או בהסדר"

יו"ר המחנה הממלכתי השר בני גנץ סייר היום בצפון. הוא נפגש עם אנשי מודיעין וקיבל סקירה על ההתפתחויות המבצעיות בזירה הצפונית, ובהמשך נפגש גם עם מפונים מקריית שמונה וקיבוץ ברעם. "האתגר שלנו כמדינה הוא לממש את אחריותנו הביטחונית, המוסרית והחברתית", אמר גנץ". "אני קורא לראש הממשלה - להביא כבר היום לאישור את התוכנית לחיזוק הצפון, לא לדחות בעוד יום. ובמקביל - להיערך כבר מהיום כדי שנחזיר את התושבים לבתיהם בביטחון עד ה-1.9, בכוח או בהסדר - אסור לאפשר עוד שנה אבודה בצפון".

הכתבה פורסמה לראשונה ב-N12