ישראל במלחמה | סיקור שוטף

שני טילי נ"ט פגעו בשני בתים במטולה, נזק רב במקום

צה"ל חיסל את סגן מפקד הביטחון הלאומי של חמאס בעזה • דיווח: קצין סורי המקורב לחיזבאללה חוסל בפיצוץ מכונית בדמשק • בית הדין בהאג הוציא צווים לעצירת הלחימה ברפיח • דקות אחרי החלטת בית הדין בהאג: חיל האוויר תקף ברפיח • שני רימונים הושלכו לחצר שגרירות ישראל בבלגיה, אין נפגעים • עדכונים שוטפים

מטולה / צילום: אלה לוי וינריב
מטולה / צילום: אלה לוי וינריב

עדכונים שוטפים

20:26 - דובר צה"ל: לוחם מילואים נפצע קשה בקרב בצפון רצועת עזה

לוחם מילואים מגדוד 6828, חטיבת ביסל״ח (828) נפצע מוקדם יותר היום (ש'), באורח קשה בקרב בצפון רצועת עזה. הלוחם פונה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים, משפחתו עודכנה.

19:00 - שני טילי נ"ט פגעו במטולה: אין נפגעים בגוף

שני טילי נ"ט פגעו בשני בתים במטולה וניתקו חשמל מרכזי ברחוב, נזק רב במקום; אין נפגעים בגוף

18:18 -  בצל המגעים לעסקה, משפחות חטופים בהצהרה לתקשורת

משפחות החטופים מקיימות הערב (שבת) הצהרה לתקשורת משער בגין בתל אביב בדרישה לקדם עסקה. זאת, על רקע הסרטונים שפורסמו בימים האחרונים מרגעי חטיפת התצפיתניות מנחל עוז ותיעוד מחקירת המחבל שחטף את מתן צנגאוקר ב-7 באוקטובר.

17:00 - במספר מרחבים במקביל: צה"ל תקף מטרות טרור של חיזבאללה בדרום לבנון

מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו מספר מבנים צבאיים של ארגון הטרור חיזבאללה במרחבים אל-עדייסא, יארון ומרווחין שבדרום לבנון. במהלך היום כוחות צה"ל ביצעו ירי ארטילרי להסרת איום במרחבים אל מטמורה, ואדי חמול, רשיא אל פוחר וא-צוונה.

16:30 - בלב ג'באליא: הלחימה המשולבת של שריון, הנדסה וחי"ר

צוות הקרב של חטיבה 7 נלחם בלב ג'באליא בקרבות עצימים נגד מחבלים המסתתרים בסמטאות צפופות, ובתשתיות טרור בנויות במרחב. בשבוע החולף הלוחמים פשטו על מרחב לחימה בלב שכונה צפופה סמוך למחסה, אשר שימש את כוחות חמאס להתארגנות, שהייה ואחסון אמל"ח. בעת הפשיטה על מתחם הלחימה, הכוחות נתקלו במבנים ממלוכדים ובמחבלים.

הלוחמים איתרו במתחם אמצעי לחימה רבים, מקלעים, רובים מסוג קלצ'ניקוב, מטענים, מטולי RPG ועוד. בתום הקרבות, הכוחות השמידו את מתחם הלחימה.

15:00 - ראש המוסד נפגש עם ראש ה-CIA וראש ממשלת קטאר - הוחלט על התנעת מו"מ השבוע

ראש המוסד דדי ברנע שב הבוקר לישראל לאחר שקיים פגישה עם ראש ה-CIA וויליאם ברנס וראש הממשלה של קטאר מוחמד א-ת'אני בפריז. בפגישה דנו השלושה בבניית תשתית שנועדה לאפשר התקדמות לפתיחת משא ומתן מחודש לשחרור החטופים. בסיום הפגישה הוחלט כי כבר במהלך השבוע הקרוב ייפתח מו"מ על בסיס הצעות חדשות בהובלת המתווכות מצרים וקטאר ובמעורבות פעילה של ארה"ב.

14:34 - אזעקות הופעלו בשורת יישובים בגליל העליון מחשש לחדירת כלי טיס עוין

התרעות הופעלו בקריית שמונה, תל חי, מטולה, הגליל העליון ומבואות החרמון.

 13:15 - ההתרעות בצפון: כעשרה שיגורים למרחב זרעית

בהמשך להתרעות בצפון - עשרה שיגורים לאזור מושב זרעית שבגליל המערבי. לא ידוע על נפגעים. קודם לכן, שוגרו 2 רקטות לאזור משגב עם שבגליל העליון, גם כן ללא נפגעים. צה"ל השיב אש. 

12:35 - כוחות צה"ל השמידו תשתיות טרור וחיסלו מחבלים רבים ברחבי הרצועה

כוחות אוגדה 98 ממשיכים לפעול במרחב ג'באליה שבצפון רצועת עזה, כך עדכן דובר צה"ל. ביממה האחרונה השמידו הכוחות תשתיות טרור, אתרי שיגור ומבנים צבאיים, ואיתרו אמצעי לחימה רבים. בנוסף, חיסלו הלוחחמים עשרות מחבלים בקרבות פנים אל פנים ובהכוונת תקיפות כלי טיס של חיל האוויר.

 כלי טיס של חיל האוויר חיסל חוליית צלפים של החמאס שירתה מספר ימים לפני כן על לוחמי צה"ל. אין נפגעים לכוחותינו בהתקלות זו. כמו כן, לוחמי צוות הקרב של חטיבה 679 תחת אוגדה 99 חיסלו ביממה האחרונה מספר מחבלים במרכז הרצועה בהיתקלויות ובירי טנקים. 

במהלך פעילות אוגדה 162 במרחב רפיח, הלוחמים חיסלו חוליית מחבלים שפתחה באש לעבר הכוח בקרב פנים אל פנים. הלוחמים סרקו אחר אמצעי לחימה ותשתיות של ארגון הטרור חמאס באזור. כחלק מהסריקות, איתרו והשמידו פירים ותשתיות טרור ואמצעי לחימה ומטענים ממולכדים.

12:30 - אזעקות הופעלו בקריית שמונה ובסביבתה

ההתרעות הופעלו בשורות יישובים באצבע הגליל: קריית שמונה, תל חי, מבואות החרמון.

11:45 - דיווח: קצין סורי המקורב לחיזבאללה חוסל בפיצוץ מכונית בדמשק

דיווח באל-מיאדין: כטב"ם ישראלי תקף רכב ומשאית במרחב אל-קוסייר הסמוכה לחומס בסוריה, לא רחוק מהגבול עם לבנון.

10:55 - חלק מהמזח האמריקני נסחף אל חופי הים באשדוד וחולץ

לאחר שנחנך בשבוע שעבר, חלק מהרציף האמריקני הימי ניתק ונסחף אל חוף אשדוד, ככל הנראה בשל עצמת גלי הים. כוחות חיל הים הגיעו למקום וסייעו לקשור את החלף שנסחף כדי להשיבו, אין נפגעים באירוע. לכתבה המלאה

10:30 - ביידן וא-סיסי סיכמו: ארה"ב תעביר סיוע הומניטרי ודלק לעזה

לאחר שבית הדין לצדק בהאג פסק אתמול כי ישראל חייבת להפסיק לאלתר את הפעולה הצבאית ברפיח, הוחלט בין שני המנהיגים כי העברת הסיוע תתבצע דרך מעבר כרם שלום עד שיינתן להעבירו דרך רפיח. הסיוע יועבר בתיאום עם הרשות הפלסטינית. לכתבה המלאה

04:00 - צבא ארה"ב עדכן שתקף ביום חמישי טיל שיוט של החות'ים שהיה מוכן לשיגור על אדמת תימן

01:55 - שר החוץ של ארה"ב אנתוני בלינקן שוחח עם בני גנץ

בלינקן שוחח עם גנץ וחזר על עמדתו של ביידן בנוגע למבצע המתוכנן של ישראל ברפיח. הוא הדגיש את החשיבות של הרחבת הסיוע ההומניטרי לעזה.

00:36 -  פרטים חדשים על מבצע חילוץ הגופות בצפון הרצועה

 גופותיהם של אוריון הרננדז, חנן יבלונקה ומישל ניסנבאום ש חולצו אתמול בלילה (בין חמישי לשישי) על ידי כוחות של אוגדה 98 והשב"כ, אותרו בג'באליה שבצפון רצועת עזה, באותו אזור שממנו חולצו גופותיהם של ארבעה חטופים לפני שבוע. לוחמים שהבחינו בסימנים חשודים בדפנות מנהרה חפרו בידיים - וגילו שם את הגופות. הפעם גולת הכותרת היא לא מודיעין מוצלח, אלא נחישות שאין שנייה לה. לכתבה המלאה 

00:22 - נשיא צרפת מקרון נפגש בפריז עם שרי החוץ של מצרים, קטאר (וראש ממשלת קטאר), סעודיה וירדן במטרה לדון בדרכים לסיום המלחמה בעזה

הפגישה התקיימה בסמיכות לפגישת ראש המוסד וראש ה-CIA הערב בפריז.

22:25 - נשיאי המדינות סיכמו: ארה"ב תעביר סיוע הומניטרי ודלק דרך מעבר כרם שלום

נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי שוחח טלפונית עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן. השניים סיכמו שהממשל האמריקני ישלח סיוע הומניטרי ודלק באופן זמני לאו"ם, דרך מעבר כרם שלום, עד שיוקמו מנגנונים חוקיים לפתיחה מחדש של מעבר הגבול ברפיח.

22:15 - התרעה מחשש לחדירת כלי טיס עוין בגליל העליון

20:29 - צבע אדום בנתיב העשרה

20:21 - גורם מדיני בכיר על החלטת בית הדין בהאג: "פוגעת במנוף הלחץ הצבאי לשחרור החטופים"

גורם מדיני בכיר: החלטת בית הדין היא רוח גבית לסינוואר, ופוגעת במנוף הלחץ הצבאי לשחרור החטופים, שכן סינוואר מקווה שבית הדין "יציל" אותו. החשש הוא מהקשחת עמדות אלא אם ישראל תבהיר שהיא נחושה להמשיך בלחימה.

19:25 - נזק כבד נגרם לכמה בתים ביישוב דוב"ב כתוצאה מירי טילים לעבר היישוב מלבנון

19:21 - חיזבאללה הודיע על מחבל נוסף שנהרג מאש צה"ל

19:16 - התרעה על חדירת כלי טיס עוין בשורת יישובים בגליל העליון

19:13 - ראש המטה לביטחון לאומי ודובר משרד החוץ בתגובה על החלטת בית הדין בהאג

בתגובה על הדרישה לעצור על הלחימה ברפיח, ראש המטה לביטחון לאומי ודובר משרד החוץ מסרו כי "ההאשמות של דרום אפריקה נגד ישראל בבית הדין הבין-לאומי לצדק בהאג בדבר 'השמדת עם' הן שקריות, מקוממות ומעוררות שאט נפש". לצד זאת, השניים הוסיפו ש"ישראל לא קיימה ולא תקיים במרחב רפיח פעילות צבאית שיוצרת תנאי מחיה שעלולים להביא להשמדתה של אוכלוסייה אזרחית פלסטינית, כולה או חלקה".

עוד הוסיפו מטען ישראל: "נמשיך במאמצים לאפשר כניסת סיוע הומניטרי לרצועת עזה ולפעול, בהתאם לדין, כדי לצמצם ככל הניתן את הנזק לאוכלוסייה האזרחית ברצועת עזה. ישראל תוסיף לשמור על מעבר רפיח פתוח, תאפשר הכנסת סיוע הומניטרי רצוף מן הצד המצרי של המעבר, ותמנע מארגוני טרור לשלוט במעבר".

18:48 - צה"ל: חוסל סגן מפקד הביטחון הלאומי של חמאס ברצועת עזה

בהובלת אוגדה 99, אמ"ן והשב"כ, מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו אתמול במרכז הרצועה וחיסלו את המחבל צ'יאא' אלדין אלשרפא, סגן מפקד הביטחון הלאומי ברצועת עזה. במסגרת תפקידו היה אמון על ניהול המנגנון שמאבטח את גבולות הרצועה. במהלך המלחמה מנגנון זה מנע מאוכלוסייה להתפנות מאזורי לחימה.

כמו כן, במהלך השבוע הותקף וחוסל בעיר עזה המחבל יוסף אלשובכי, אשר שימש כפעיל במחלקת הציוד התעשייתי במטה היצור של ארגון הטרור הרצחני. במסגרת תפקידו היה אחראי על התפקוד השוטף וקידום מטה ייצור אמצעי לחימה של חמאס.

פורסם לראשונה ב-N12