ישראל במלחמה | סיקור שוטף

האמירה של דובר צה"ל על חמאס, התגובה של נתניהו - וההבהרה

הגרי טען כי "חמאס זה רעיון - ואי אפשר להשמידו", מה שהוביל לתגובה מהירה מצידו של ראש הממשלה • לבסוף, בהמלצת גלנט, דובר צה"ל פרסם הבהרה: מפקדי צה"ל ומשרתיו נלחמים בנחישות ובהתמדה להשמדת היכולות של חמאס • פרסום ראשון: שינויים בהנחיות של פיקוד העורף ביישובי הדרום - בעקבות ההתקדמות של צה"ל ברצועה • עדכונים שוטפים

דובר צה''ל, תא''ל דניאל הגרי / צילום: דובר צה''ל
דובר צה''ל, תא''ל דניאל הגרי / צילום: דובר צה''ל

עדכונים שוטפים

20:41 - דובר צה"ל מבהיר את דבריו: "צה"ל מחויב להשגת מטרות המלחמה כפי שהוגדרו בידי הקבינט"

דובר צה"ל פרסם הודעת הבהרה לאחר שאמר כי "חמאס זה רעיון - ואי אפשר להשמידו": "צה״ל מחויב להשגת מטרות המלחמה כפי שהוגדרו על ידי הקבינט, פועל כך לאורך כל המלחמה לילות כימים וכך ימשיך. מפקדי צה"ל ומשרתיו נלחמים בנחישות ובהתמדה להשמדת היכולות הצבאיות והתשתית השלטונית והארגונית של החמאס בעזה, מטרה צבאית מובהקת".

עוד נמסר: "דובר צה"ל התייחס בדבריו להשמדת חמאס כאידיאולוגיה וכרעיון והדברים נאמרו על ידו באופן ברור ומפורש. כל טענה אחרת היא הוצאת הדברים מהקשרם".

מאחורי הקלעים: איך הגיעה ההבהרה?

בעקבות התבטאותו של דובר צה"ל, רה"מ ושר הביטחון דרשו מלשכת הרמטכ"ל הבהרות בנושא. נתניהו זעם על האמירה והוציא הודעה מלשכתו ולפיה "אחת ממטרות המלחמה היא השמדת היכולות הצבאיות והשלטוניות של חמאס". לאחר מכן, גלנט הציע לרמטכ"ל לפרסם הבהרה שתסביר את אמירת הגרי - וזה מה שבוצע.

19:50 - גלנט בפיקוד הצפון: "מחזקים את מערכי המודיעין - ונערכים לכל אפשרות"

שר הביטחון יואב גלנט הגיע הערב להערכת מצב במפקדת פיקוד הצפון בצפת, יחד עם הרמטכ"ל הרצי הלוי. במרכז הערכת המצב, שר הביטחון קיבל סקירה על ההתפתחויות האחרונות בלחימה מול חיזבאללה.

"מבחינתי הפעולה הזאת נובעת על מנת להיות מוכנים להמשך הפעולה שלנו, התכוננות, מוכנות והיערכות כנגד כל דבר שיכול לבוא. צה"ל צבר ניסיון עצום בלחימה כתוצאה מהמלחמה - גם בדרום וגם בצפון וזה נכון על כל המערכים ועל השיתופי פעולה בניהם", אמר גלנט.

עוד הוא הבהיר: "אנחנו משלימים את המוכנות היבשתית, האווירית, מחזקים את מערכי המודיעין ונערכים לכל אפשרות. צריך לזכור את המצב הבסיסי - שחיזבאללה פתח נגדנו במלחמה, בשמונה באוקטובר, יום אחרי חמאס, ומאז הוא לא עצר אותה".

"יש לנו חובה לשנות את המצב בצפון ולהחזיר את האזרחים בביטחון לביתם ואנחנו נמצא את הדרך על מנת לעשות את הפעולה הזאת, כי כשאני מסתכל אל האזרחים ואני פוגש אותם, גם את הנציגים שלהם וגם את האנשים, יש להם ציפייה ואני חושב שהיא מוצדקת ואנחנו נצטרך ליישם אותה", הוסיף שר הביטחון.

19:20 - חיל האוויר תקף יעדי חיזבאללה בדרום לבנון

דובר צה"ל עדכן כי מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו מוקדם יותר היום עמדת שיגור של ארגון הטרור חיזבאללה במרחב עייתא א-שעב שבדרום לבנון, בנוסף למבנה צבאי ותשתית טרור של הארגון.

18:40 - הרמטכ"ל בגבול הצפון: "האויב יודע רק מקצת מהיכולות שאנחנו מחזיקים"

הרמטכ"ל רא"ל הרצי הלוי ביקר היום בסוללות הגנה אווירית בגבול הצפון, ושוחח עם לוחמי ולוחמות ההגנה האווירית. לצד מפקד חיל האוויר אלוף תומר בר ומפקדים נוספים, הבהיר הלוי: "האויב יודע רק מקצת מהיכולות שאנחנו מחזיקים, ויפגוש אותם כשצריך בזמן הנכון".

"אנחנו מעל שמונה חודשים במלחמה ארוכה, ואתם מעל שמונה חודשים בהגנה שהיא הגנה מורכבת", הוסיף הלוי ללוחמים. "ההגנה הזו נותנת הרבה מאוד ביטחון לאזרחים ולצה"ל, אבל אנחנו לא מסתפקים בזה, יש לנו עוד כוחות רבים בצה"ל שעוסקים בהתקפה על חיזבאללה. גם היום הרגנו לו כבר כמה פעילים".

הלוי התייחס גם לתיעוד שפרסם אתמול חיזבאללה, ובו נראה מפרץ חיפה ותשתיות רגישות של צה"ל. "זו יכולת שאנחנו מכירים, ואנחנו מכינים ובונים פתרונות להתמודד עם יכולות כאלה ועם יכולות אחרות שבבוא העת תפגשו גם את המימוש שלהם בזמן הצורך", הוא הבהיר.

18:05 - נסראללה מאיים: "פלישה לגליל נותרה על הפרק"

יממה אחרי שחיזבאללה פרסם את הסרטון החריג של כטב"ם שתיעד את הצפון - נסראללה נואם: "פלישה לגליל נותרה על הפרק - אם העימות יתפתח. אין לנו כוונה במלחמה, אבל ישראל מפחדת וממשיכה לחזק את כוחותיה בצפון. זה משפיע על החזית בעזה".

18:00 - פרסום ראשון: פיקוד העורף יעדכן את ההנחיות ביישובי הדרום - בגלל ההתקדמות בתמרון בעזה

בשל התקדמות המהלך הצבאי בעזה, פיקוד העורף צפוי בקרוב להודיע על שינוי והקלה בהנחיות לתושבים בעוטף. יהיה ניתן לקיים התקהלויות ללא הגבלת שגרת לימודים. יישובי סמוכי גדר לא נכללים בהקלות: נתיב העשרה, יד מרדכי, זיקים, כרמיה, ארז, ניר עם, שדרות, איבים, גבים, אור הנר, מפלסים, כפר עזה, סעד, עלומים, בארי, רעים, מגן, נירים, כרם שלום, ניר עוז, כיסופים, עין השלושה, סופה, חולית, נחל עוז וניר יצחק.

החלטה צפויה להתקבל בעקבות הערכת מצב וההבנה שההתקדמות המבצעית לעבר השגת המטרות מאפשרת לחזור לשגרה. ההחלטה מעידה על התקדמות יעדי המלחמה של צה"ל בפירוק היכולות הצבאיות של חמאס.

16:52 - הופעלו התרעות לירי רקטות וטילים בנתיב העשרה שבעוטף עזה

14:00 - אזעקה הופעלה מרגליות שבגליל העליון תל חי, קריית שמונה, משגב עם וכפר גלעדי. דקות אחרי: צבע אדום בכרם שלום שבעוטף עזה

14:00 - דיווח בלבנון: 3 תקיפות בפאתי אלברע'ליה, מצפון לצור

בלבנון מדווחים שהותקפה וילה של שר לשעבר באזור צור. מלבד הווילה, לפי הדיווחים הותקפו עוד שתי מטרות במקבי. לפי הידווחים, שלושה נהרגו בתקיפות. מדובר בדיוק באותו מרחב שהותקף אתמול ונפגעו בו פעילים מהיחידה האווירית של חיזבאללה, שאחראיים על שיגור הכטב"ם שתיעד את חיפה.

12:08 - יורטה מטרה אווירית בלבנון

לוחמי ההגנה האווירית יירטו בהצלחה הבוקר מטרה אווירית חשודה במרחב האווירי של שטח לבנון. המטרה לא חצתה לעבר שטח מדינת ישראל, לא הופעלו התרעות על פי מדיניות.

12:07 - דיווח בלבנון: 3 תקיפות בפאתי אלברע'ליה, מצפון לצור

11:34 - דובר צה"ל: האזעקה בנחל עוז - זיהוי שווא

11:10 - אזעקה הופעלה בנחל עוז

10:32 - אזעקה הופעלה בכרם שלום

10:19 - צה"ל מאשר: מספר מחבלי חיזבאללה חוסלו בדרום לבנון במהלך הלילה

דובר צה"ל עדכן כי מספר מחבלי חיזבאללה שזוהו נכנסים למחסן אמל"ח במרחב יארון חוסלו בתקיפה אווירית.

10:00 - סוריה: גורם צבאי חוסל בתקיפה ישראלית

בהודעה של צבא סוריה צוין כי קצין סורי נהרג בתקיפה שביצע חיל האוויר באמצעות כטב"מים לעבר שני מוצבים צבאיים בפרברי קוניטרה ובדרעא, דרום סוריה. עוד נמסר שנגרם נזק לרכוש.

09:58 - דיווחים בלבנון: 3 הרוגים בתקיפה בכפר יארון שבדרום המדינה

09:29 - אזעקה הופעלה בגליל המערבי

התרעה על ירי טילים ורקטות בבצת ובשלומי.

08:37 - האזעקות בגליל - זוהתה פגיעת כטב"ם במטולה

נזק נגרם לכמה רכבים כתוצאה מפגיעת כטב"ם בעיר.

08:00 - התרעה על חדירה כלי טיס בגליל העליון

אעקה הופעלה בבית הלל, כפר גלעדי, כפר יובל, מטולה, מנרה, מעיין ברוך, מרגליות, משגב עם, קריית שמונה ותל חי.

07:44 - האזעקות בצפון הארץ - האירוע הסתיים

07:35 - התרעות על חדירת כלי טיס בגליל העליון

אזעקות המתריעות מפני חדירת כלי טיס עוין נשמעו בקריית שמונה ובשורת יישובים בסביבה: מרגליות, כפר גלעדי, מעיין ברוך, בית הלל, משגב עם, כפר יובל, מטולה ומנרה. הפרטים בבדיקה.

07:00 - צה"ל: מטרה אווירית חצתה מעזה ונפלה במרחב העוטף

בעקבות האזעקות מחשש לחדירת כלי טיס הופעלו בסופה, ניר יצחק לראשונה מאז נובמבר, מעדכן צה"ל כי: "בהמשך להתרעה על חדירת כלי טיס עוין שהופעלה במרחב העוטף, מטרה אווירית חשודה חצתה לפני זמן קצר משטח רצועת עזה ונפלה במרחב העוטף. אין נפגעים והאירוע הסתיים".

06:10 - חשש לחדירת כלי טיס עוין בעוטף עזה

אזעקות הופעלו בסופה, ניר יצחק ובחולית.

06:00 - צבא ארה"ב הודיע הלילה שהשמיד ביממה האחרונה שמונה כטב"מים של החות'ים על אדמת תימן

לפי דיווחים, במקביל לתקיפת 8 הכטב"מים - כוח נוסף השמיד כטב"ם נוסף ששוגר למרחב מפרץ עדן.

23:16 - צה"ל על סרטון חיזבאללה: הכטב"ם זוהה - הוחלט שלא ליירטו

בעקבות הפרסום של סרטון חיזבאללה, שבו נראים צילומי אוויר של כטב"ם שתיעד אתרים אסטרטגיים צבאיים באזור מפרץ חיפה, מצה"ל נמסר כי " בשבוע האחרון זוהו ארבעה כלי טיס עוינים של חיזבאללה המשמשים לאיסוף וצילום. שניים מהם יורטו בדרכם מלבנון, עם אחד נוסף אבד הקשר. גם הכטב"ם הרביעי זוהה, אך הוחלט שלא ליירטו כדי לא לשגר מיירטים ולהפעיל התרעות באזורים רבים בצפון".

הכתבה פורסמה לראשונה ב-N12