הנתון שבוול סטריט לא ראו כבר 48 שנה ומה צריך לקרות כדי שהראלי יימשך

מדד ה-S&P 500 עומד להשיא את התשואה הגבוהה ביותר שלו בשנת בחירות מאז 1976 • אבל, הראלי מתח את שוויי החברות לקצה, והשוק נמצא במצב של "קניית יתר" • האם העליות יימשכו? תלוי באינפלציה וברווחי החברות בענפים המחזוריים

צילומים: AP, אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי
צילומים: AP, אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

אמנם שוק המניות הציג ראלי-שנת-בחירות מרשים השנה עד כה, אבל המשקיעים תוהים האם הראלי יימשך. הם בוחנים מקרוב את האינפלציה ואת הצמיחה הכלכלית כדי לשערך את תזמון הורדת הריבית בו ינקוט הפדרל ריזרב ואת רווחי החברות בחצי השני של השנה.

WSJ | אחראית לשליש מהעלייה במדד: אנבידיה עלולה להפוך לצרה הגדולה של S&P 500 
ראיון | מנהלת ההשקעות הבכירה שמסבירה: איך השקל שומר על יציבות, ולמה ה-S&P 500 "מציג תמונה מטעה"

מדד ה-S&P 500 עומד להשיא את התשואה הגבוהה ביותר שלו בשנת בחירות מאז 1976 והשנייה הגבוהה ביותר בהיסטוריה, כך לפי נתוני דאו ג'ונס. אבל, הראלי "מתח את שוויי החברות לקצה, השוק נמצא במצב של 'קניית יתר'", אומרים אנליסיטים ב-Ned Davis למרקט ווטש. 

מספר גורמים הופכים את שוק המניות בארה"ב לפגיע לתיקון במחצית השנייה של השנה, מציינים האנליסטים, אלה כוללים את הציפיות לרווחי החברות, חוסר הוודאות לגבי הורדת הריבית והבחירות בנובמבר, וגם את האוויר המוגבל בפסגות השוק.

למרות שרווחי החברות עלו מאז השנה שעברה, אנליסטים מצפים עתה לצמיחה ברווחים של 12%-13% בשנת 2024 כולה. הערכות השווי צומחות אפילו מהר יותר, אמר סאם סטובל, אסטרטג השקעות ראשי ב-CFRA. "וזה מדאיג", אמר סטובל למרקט ווטש, "עלינו לחכות ולראות האם העליות במחירי המניות ומכפילי הרווח הם באמת כתוצאה מכך שהשוק מצפה לרווחים גדולים יותר", הוא אמר. "לעת עתה, בעוד המשקיעים מחכים לעונת הדוחות של הרבעון השני, נתונים כאלה הם לרוב ניחוש מושכל", הוא הוסיף.

כדי שהראלי בשוק המניות יימשך, המשקיעים ירצו לראות שהעליות נתמכות על ידי הרווחים והמכפילים, אמר נורת' מיו.אס בנק. האבחנה שלו: "עד כה השנה חוזקו של השוק נובע בעיקר בזכות ענקיות הטכנולוגיה כמו אנבידיה, וזאת בזכות צמיחת הרווח הפנומנלית וההתלהבות סביב הבינה המלאכותית".

עד כה השנה, מדד S&P 500 עלה ב-14.6% בזכות ענף טכנולוגיית המידע שעלה ב-29% וענף שירותי התקשורת שעלה ב-25%, לפי נתונים מפאקט סט.

"אם הכלכלה תשיג את הנחיתה הרכה, נצפה לראות עלייה גם בענפים מחזוריים כמו אנרגיה, פיננסים, סחורות ותעשייה", אמר רגן, "עלינו להביט מקרוב בסקטורים הללו, ככל שאלה יחלו לעלות, כך יוסיף הראלי להיות בר קיימא".

שוק המניות עלה בשבוע שעבר, הדאו ג'ונס הוסיף 1.5% לערכו, S&P 500 עלה ב-0.6%, כך גם נאסד"ק. בשבוע הקרוב, המשקיעים יחכו גם לנתוני ביטחון הצרכנים, ננתוני מכירות הבתים ולדרישות הראשוניות לעבודה.

כשחדשות רעות הן חדשות טובות

המשקיעים מודאגים מהאינפלציה העיקשת, זו ביחד עם נתוני הצמיחה ישפיעו על התזמון ועל השיעור של הורדות הריבית על ידי הפד השנה, אומר וויליאם נורת'י, מנהל השקעות ביו.אס בנק. בעוד הפד צופה הורדה אחת בלבד השנה, השוק מתמחר שתי הורדות החל מספטמבר, לפי האתר, CME FedWatc.

הנתון החשוב ביותר שיתפרסם השבוע הוא ההוצאה לצריכה פרטית, או ה-PCE שיתפרסם בשישי. ג'יימס רגן, מנהל מחקר העושר ב-D.A. Davidson, מצפה שפרסום ה-PCE יאשר שאכן האינפלציה יורדת, כפי שהיה במדד המחירים לצרכן שהתפרסם מוקדם יותר השנה. גם סטובל מצפה שהאינפלציה תהיה נמוכה יותר החודש, נתון שיתמוך בשוק המניות.

בינתיים, נתוני הצמיחה מושכים אף הם תשומת לב, ציפיות השוק הן שצמיחת התמ"ג בארה"ב תאט אם כי תישאר חיובית, אמר רגן. "אם נקבל נתון חלש יותר, זה לא בהכרח רע לשוק", אמר, "כי זה יכול להניא את הפד להקדים את הורדת הריבית, חדשות רעות הן חדשות טובות - כל עוד הן לא רעות מידי".