וורן באפט נותן ל-WSJ הצצה אל צוואתו

המשקיע המפורסם, המחזיק במניות ברקשייר האת'וויי בשווי של כמעט 130 מיליארד דולר, יפנה את הונו לקרן צדקה חדשה שתנוהל על ידי ילדיו

וורן באפט / צילום: AP, עיבוד: טלי בוגדנובסקי
וורן באפט / צילום: AP, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

וורן באפט, מהמשקיעים המפורסמים והעשירים בעולם, חושף את תוכניותיו לגבי הייעוד של הונו לאחר מותו.

מניית התקשורת שזינקה ב-56% ביום אחד: מה עשו הישראליות בוול סטריט בסוף השבוע 
המספרים מתעדכנים: כמה כסף באמת יעשה אתכם מאושרים? 

בראיון ל"וול סטריט ג'ורנל", אמר יו"ר ומנכ"ל חברת ההחזקות ברקשייר האת'וויי כי מרבית ההון שיישאר לאחר מותו יעבור לקרן צדקה חדשה שאותה ינהלו ילדיו - בתו ושני בניו.

בתוך כך הבהיר שהתרומה רבת השנים שלו לקרן של ביל ומלינדה גייטס, שמסתכמת עד כה במיליארדים, תיפסק. "קרן גייטס לא תקבל כסף נוסף אחרי מותי", ציין באפט.

המיליארדר בן ה־93 מאומהה, נברסקה, כבר חילק יותר ממחצית ממניותיו בענקית ההשקעות ברקשייר האתוויי , עליה השתלט ב־1965. לאחר סבב התרומות האחרון לצדקה, שנחשף ביום שישי בבוקר, מחזיק באפט במניות החברה במעל ל־130 מיליארד דולר.

שלושת ילדיו יידרשו להחליט פה אחד אילו מטרות פילנתרופיות ישרת הכסף. באפט לא כתב הנחיות מפורטות לילדיו, אבל שיתף אותם בנקודת המבט האישית שלו בנוגע לנתינה ותרומה.

"צריך להשתמש בזה כדי לעזור לאנשים שלא היו בני־מזל כמונו", אמר. "יש 8 מיליארד אנשים בעולם, ואני והילדים שלי נכללנו ב־100 בני־המזל ביותר מתוך 1% לערך. יש המון דרכים לעזור לאנשים".

כבר ב־2006 הודיע באפט, שהצהיר כי יעסוק בפילנתרופיה עד שימות, ​​כי בכוונתו לתרום. הוא התחייב להעביר מענקים שנתיים במשך כל חייו לקרן גייטס ולארבע קרנות הקשורות למשפחתו. אך באשר לייעוד העושר שלו לאחר מותו - זה לא היה ברור. הוא הדגיש כי תרומותיו לחמש הקרנות יימשכו רק בימי חייו.

לאחר ששינה את צוואתו מספר פעמים, באפט גיבש לדבריו את התוכנית הנוכחית לאחר שראה כיצד התבגרו ילדיו עם השנים.

הבכורה סוזי, בת 71, מתגוררת באומהה ועומדת בראש Sherwood Foundation, קרן המקדמת חינוך לגיל הרך וצדק חברתי. היא גם יו"רית קרן סוזן תומפסון באפט, על שם אמה, אשתו הראשונה של באפט, שמתה בשנת 2004. הקרן מממנת קידום זכויות הקשורות בהיריון ולידה וכן מלגות למכללות, לפי מסמכיה.

הווארד (האווי) באפט, בן 69 המתגורר בדקאטור ((Decatur אילינוי, מנהל ועומד בראש קרן על שמו Howard G. Buffett Foundation, הפועלת למען ביטחון תזונתי, הפחתת סכסוכים ומאבק בסחר בבני אדם. לצד סוזי הוא גם מכהן במועצת המנהלים של ברקשייר האת'וויי.

הבן הצעיר פיטר, בן 66, הוא מלחין המתגורר ליד קינגסטון, ניו יורק. יחד עם אשתו ג'ניפר הם מובילים את קרן NoVo, שהפרויקטים שלה כוללים עבודה עם קהילות של ילידים.

"אני מרגיש מאוד טוב לגבי הערכים של שלושת ילדיי, ויש לי 100% אמון באופן שבו יפעלו", אמר וורן באפט לג'ורנל. הוא הבהיר כי לילדיו יהיה יתרון על פניו בתגובה לכל שינוי עתידי בחוקי המיסוי של קרנות.

"אני אוהב לחשוב שיש לי יכולת 'לחשוב מחוץ לקופסה', אבל אני לא בטוח שאצליח לחשוב מחוץ לקופסה שנמצאת בעומק של 6 רגל מתחת לאדמה, ולעשות עבודה טובה יותר משלושה אנשים שנמצאים על פני האדמה, ושעליהם אני סומך לחלוטין", אמר בדרכו הציורית.

סבב תרומות במעל ל־5.3 מיליארד דולר

ביום שישי האחרון נמסר מברקשייר כי באפט ימיר 8,674 ממניות סוג A שלו למניות סוג B, כדי לערוך סבב נוסף של תרומות. מניה אחת מסוג A מקנה בעלות שוות ערך לזאת של 1,500 מניות מסוג B, ויש לה גם עדיפות מבחינת כוח ההצבעה.

קרן הנאמנות של ביל ומלינדה גייטס תקבל מניות סוג B בשווי כ־4 מיליארד דולר (במחיר הסגירה של יום חמישי), וקרן סוזן תומפסון באפט תזכה לכ־400 מיליון דולר. הקרנות של בתו ובניו של באפט מקבלות כל אחת יותר מ־280 מיליון דולר במניות.

בשנת 2006, במכתבים ששלח לכל אחת מחמש הקרנות הציג באפט את תרומותיו המתוכננות, כשייעד הקצאת מניות כמענקים לכל קרן. שש שנים מאוחר יותר, הכפיל באפט את ההתחייבויות עבור הקרנות בראשות ילדיו.

בהתאם לכך, מדי שנה יועברו 5% מן המניות הנותרות לקרן המתאימה. משמעות הדבר היא שמספר המניות שייתרמו יירד מדי שנה, אולם עליית מחיר המניה עשויה להביא לכך שערך המענקים יגדל. מניות מסוג B של ברקשייר נסחרות ביותר מפי 6 ממחירן בסוף יוני 2006, בהתחשב בפיצול המניות שחל ב־2010.

אולם הניסוח של המכתבים האלה הותיר אי־בהירות בנוגע למה שיעלה בגורל המניות שיהיו בבעלותו בעת מותו.

"תפקיד שלא יסולא בפז" בקרן גייטס

קרן גייטס, מן הגדולות בעולם, ידועה בפעילותה בתחום הבריאות העולמית, וגם בטיפול בנושאי עוני ושוויון מגדרי. מ־2006 עד 2023, תרם באפט לקרן 39.3 מיליארד דולר, על פי נתונים באתר האינטרנט של הקרן. באפט אף שימש כנאמן של קרן גייטס עד 2021; הוא התפטר פחות מחודשיים לאחר שבני הזוג גייטס הודיעו ​​על כוונתם להתגרש.

המנכ"ל, מארק זוסמן, אמר כי "וורן באפט היה נדיב במיוחד כלפי קרן גייטס במשך יותר מ־18 שנים של תרומות וייעוץ. הוא מילא תפקיד שלא יסולא בפז בקידום ועיצוב פעילות הקרן, ליצירת עולם שבו כל אדם יוכל לחיות חיים בריאים ופרודוקטיביים".

באפט תיאר את תוכנית העיזבון שלו בקווים כלליים בהודעה לעיתונות בנובמבר האחרון, שכוללת מענקים משלימים של מניות ברקשייר לארבע הקרנות המשפחתיות.

ילדיו אמרו בראיונות כי עדיין לא החליטו כיצד יקצו את מיליארדי הדולרים. "לא דיברנו על מה נעשה, כי זה מרגיש קצת מוקדם מדי", אמרה סוזי. פיטר אמר שהחלטותיהם עשויות בסופו של דבר להיות מושפעות מגורמים רבים ושונים, החל ממחירי מניות, דרך חוקי מס ועד להתפתחויות חברתיות ופוליטיות. האווי באפט הכיר בגודל המשימה העומדת בפני האחים והבהיר כי "מישהו יצטרך לקחת אחריות על כמות הכסף שהוא רוצה להכניס לקרן צדקה. אני רואה בכך זכות גדולה".