יבואן לשעבר של לוחות גבס: נחמה ובכירי אריסון השקעות חיסלו את עסקי תוך ביצוע עבירות

שמואל נוביק תובע מבכירי הקבוצה 10.75 מיליון שקל, בטענה שעברו על חוק ההגבלים והגישו תביעות ותצהירים כוזבים כדי לחסלו

איש העסקים שמואל נוביק, שנמנה בשנים 1991-1990 על היבואנים הגדולים בארץ בתחום לוחות הגבס לשוק הבנייה, הגיש היום (ד') לבית המשפט המחוזי בתל-אביב תביעה בסך 10.75 מיליון שקל נגד אריסון השקעות ונגד מי שניהלו את חברות אורבונד שיווק ואורבונד תעשיות גבס ומוצריו - שלמה נחמה (יו"ר בנק הפועלים כיום), דני נחמיאס, יוסף קופרשטיין ומודי קרת.

בתביעה נאמר, כי נחמה היה בתקופה הרלבנטית בעל מניות באורבונד תעשיות, מנהל ודירקטור בחברה, וכן היה מנהל (ועודנו כיום) בעל מניות ודירקטור באריסון השקעות. נחמה היה הגורם על פיו ישק דבר, ופעילותה של אורבונד נעשתה תחת פיקוחו.

נחמיאס היה בעל מניות, מנהל כללי ודירקטור באורבונד, ולמיטב ידיעת התובע - היה גם בעל מניות באריסון השקעות. קופרשטיין שימש כמנכ"ל אורבונד והוא משמש בתפקיד זה גם כיום. קרת משמש כחשב אריסון השקעות וחשב אורבונד, והוא בעל מניות באריסון החזקות ולימים אף כיהן כדירקטור באורבונד.

התובע טוען, באמצעות עו"ד יואב אלשיך, כי אורבונד הוקמה ע"י אריסון השקעות בשנת 1991 במטרה להיכנס לתחום שיווק לוחות הגבס. לדבריו, הנתבעים פעלו מתוך כוונה להשתלט על שוק לוחות הגבס בישראל.

על מנת להשיג את מטרתם, טוען התובע, חברו הנתבעים יחדיו ופעלו כדי לחסלו ואת עיסקו מבחינה כלכלית, וזאת משום שהוא העז לעמוד בדרכם ולהתחרות בהם.

לטענת התובע, בדרכם להשיג את מטרתם, ניצלו הנתבעים את כוח המונופול ואת השליטה המכרעת בשוק שהיתה להם באמצעות אורבונד, על מנת לחסום בפניו את השוק. לדבירו, הם עברו על חוק ההגבלים העיסקיים בכך שכרתו עם לקוחות הסכמים, במסגרתם התחייבו למכור להם לוחות גבס בכמויות עצומות מתחת לעלות הייצור של אורבונד עצמה.

הנתבעים אף לא היססו להגיש נגדו תלונה בטענת ייבוא לוחות גבס בהיצף, תלונה אשר התבססה על נתונים כוזבים, וזאת על מנת להגביל את יכולת התחרות שלו.

כמכשיר להשגת מטרותיהם הפסולות, נאמר בכתב התביעה, ומשלא היה בהחלטת הממונה על ההגבלים העסקיים בתלונתם כדי להשיג את מטרתם - הבטחת ההשתלטות על שוק הגבס - הגישו נגדו תביעה בסך 7 מיליון שקל, תביעה שהיתה כוזבת ושקרית, ובמסגרתה הגישו בקשות להטלת עיקול וצווי מניעה שנתמכו בתצהירי כזב.

התובע טוען, כי בשלב מסוים, הגיש בנק הפועלים - שמימן עבורו את ייבוא לוחות הגבס - בקשה למימוש הלוחות ומכירתם במסגרת הליכי הוצל"פ. אולם, הנתבעים התנגדו לבקשה, על מנת למנוע את הזרמת הלוחות לשוק ולהשלים את מהלך השתלטותם על שוק לוחות הגבס.

רק בחלוף זמן יקר וארוך, הביעו הנתבעים את נכונותם להסיר את התנגדותם, ובלבד שיינתן להם ויתור על כל תביעה נגדם. מבוקשם זה לא ניתן להם, ובסופו של דבר נמכרו לוחות הגבס.

לדברי התובע, אורבונד הוסיפה להגדיל את היקף המכירות שלה בשוק ואת רווחיה על חשבונו, עד אשר הפכה לבעלת שליטה מוחלטת בשוק. מאיש עסקים בעל מוניטין ומצליח, בעל מעמד של יבואן מהגדולים בתחום הגבס, הוא עצמו ירד מנכסיו, עולמו חרב עליו ואף נפגע מצבו הבריאותי והוא לקה בהתקף לב.

טרם הוגש כתב הגנה. (ת.א 1869/01).

צרו איתנו קשר *5988